אפשר להגיע עם חומר לטמפ מתחת לנקודת האפס(270C)? - עמוד 3 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אפשר להגיע עם חומר לטמפ מתחת לנקודת האפס(270C)?

nehmia

Recommended Posts

הבעיה היא שפיסיקה היא לא מדוייק (לפחות לא במובן המתימטי). והקביעה של ה 0 המוחלט כ -272 מעלות צלסיוס לא אומר שאכן מפסיקה שם תנועת חלקיקים אלא רק שהחלקיקים מספיק איטיים על מנת שמכשירי המדידה בהם אנחנו משתמשים יעגלו את הנתון ל-"0".

למעשה באופן תיאורטי ניתן להמשיך ו"לקרר" את האטומים עד אינסוף, רק שנאלץ להשקיע כמות גדולה של אנרגיה בשביל שינוי קטן בטמפרטורה (סולם אקספוננציאלי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 40
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

רגע הוא לא שאל אם אפשר פשוט לרדת מתחת ל 272 מעלות ?

זה לא אמור להיות כמו נר ועוד נר ועוד נר ועוד מצת ועוד מצת אז מקבלים יותר חום ? אז פה פשוט לקרר את מה שרוצים או תגובה אנדותרמית ועוד אנדותרמית ועוד אנדו ועוד אנדו ואז ירד מתחת ל 272

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא עובד ככה... בכל חומר מתקיים שיווי משקל בין הפאזות השונות שלו. יש סיבה לזה שמים מעדיפים להיות נוזל בטמפ' החדר ומוצק באפס מעלות צלזיוס (בלחץ 1 אטמ').

"האנרגיה שואפת למינימום" זה משפט ידוע, אבל תאכלס, איזה אנרגיה?

תשובה, כל אנרגיה בתנאים שונים. בד"כ נוח לדבר על האנרגיה החופשית של החומר (האנ' החופשית של גיבס), למרות שזה לא מייצג שום דבר פיסיקאלי... האנרגיה הזו מורכבת משני חלקים: האנרגיה של פאזה בש"מ פחות ואנטרופיה (מידת האי סדר)כפול הטמפ'. האנטרופייה שואפת לגדול, כדי שלכל חלקיק יהיו יותר מצבים אפשריים, והגרף של האנ' החופשית הוא גרף לניארי יורד, המתחיל בT=0, והאנרגיה של החומר בש"מ (אנטלפיה), והשיפוע שלו שווה לאנטרופיה של הפאזה. אנטרופיה של גז הרבה יותר גדולה מהאנטרופיה של מוצק (בד"כ), אבל האנרגיה של המוצק נמוכה יותר (הוא יציב יותר בטמפ' נמוכות), לכן, יש תחרות בין הגרפים של הפאזות: הפאזה תהייה יציבה כל עוד הגרף שלה יהייה הכי למטה, בשלב מסויים, בגלל השיפוע הגדול יותר של הנוזל (לדוגמא) הגרף שלו משיג את הגרף של המוצק והופך להיות יציב יותר, זו נק' ההמסה של החומר...

הערך של האפס המוחלט חושב ע"י אקסטרפולצייה של גרפים של , וראו שעבור כל החומרים, הגרפים שואפים לטמפ' אחת ויחידה- האפס המוחלט.

הכי קרוב שהגיע אל האפס המוחלט זה מאית ממנו, ואף אחד לא יודע בוודאות מה בדיוק מצב החומר בטמפ' זו.

*יכול להיות שבילבלתי בין כמה דברים בהסבר על האנ' החופשית...

** לאף אחד פה אין תואר בפיסיקה (עדיין) ואף אחד לא יכול להגיד מה בדיוק קורה. הכל זה המצאות והשערות... המשך הדיון די מיותר לפי דעתי... התשובה ניתנה, ואם לא, אז השאלה פשוט לא הובנה כראו והשואל צריך לנסח אותה מחדש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה אומר לטובת מה שאמרתי או כנגד מה שאמרתי?

מצד אחד אתה אומר שאתה לא יודע איך הגעתי לכך שיכולה להיות טמפ נמוכה יותר, ומצד שני אתה אומר בעצמך שיכולה להיות טמפ נמוכה יותר?

לא, אני לא מצדד אותך, כיוון שאני אומר שכן אפשר לחשב את הטמפ, (חוקי הפיזיקה לא משתנים...), רק עדיין אי אפשר להגיע אליה פיזית, מכנית, טכנית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

HUH?

ולדעתי אולי אפשר לרדת לטמפ' נמוכה יותר

כנראה התכוונו לדברים אחרים. אתה התכוונת כנראה לטמפ שהגענו אלייה, בעוד שאני מדבר על ה0 המוחלט.

אם יגרמו לכל מה שמרכיב את האטום(ולכל מה שמרכיב אותם) לעצור, אז יגיעו ל0?

זה איזשהו טור שהוכיחו שהוא מתכנס?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

רגע הוא לא שאל אם אפשר פשוט לרדת מתחת ל 272 מעלות ?

זה לא אמור להיות כמו נר ועוד נר ועוד נר ועוד מצת ועוד מצת אז מקבלים יותר חום ?   אז פה פשוט לקרר את מה שרוצים או תגובה אנדותרמית ועוד אנדותרמית ועוד אנדו ועוד אנדו ואז ירד מתחת ל 272

זה בכלל לא עובד ככה

בגלל (כמו שאמרו לפני) שהגרף של הטמפ לא ליניארי

זאת אומרת שככל שהטמפרטורה נמוכה יותר ככה נצטרך להשקיע יותר אנרגיה כדי להמשיך להוריד את הטמפ'

לדוגמה אם אתה משקיע X אנרגיה הטמפ תרד כל פעם קצת פחות ממה שהיא ירדה בפעם הקודמת

זאת אומרת תגיע איזה שהיא נקודה שבה ההשקעה של אותה X אנרגיה לא תספיק כדי לעשות שינוי בטמפ' ואז תצטרך להגדיל את האנרגיה המושקעת כל פעם עוד ועוד ועוד

וזאת אחת הבעיות שלא יכולים להשקיע כל כך הרבה אנרגיה (כדי להפיק שינויים כל כך מזעריים בטמפ')

לפי דעתי עוד בעיה שיכולה להיות זה שפשוט לא יודעים מה יקרה אם יצליחו להגיע לאותו 0 מוחלט (ממש לא משנה איפה הוא נמצא), אם בכלל זה אפשרי

כי (ותתקנו אותי אם אני טועה כי אנ לא ממש בטוח) לפי הנוסחה של אינשטיין E=MC2

E זה האנרגיה של החלקיק

M זה המסה

ו C זה מאירות האור

ובגלל שמאירות האור נמצאת בריבוע יוצא שם מספר פשוט עצום!!!

ובשביל לעצור את האנרגיה הזאת תדרש אנרגיה עצומה!!

(שוב אני לא בטוח שאני צודק אז תתקנו אותי אם אני טועה זה סתם השערה שלי אל תתנפלו עלי :lol:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין מה אתם עדיין מתווכחים על זה.

לא, אי אפשר לרדת מתחת לנקודת האפס המוחלט....

האפס המוחלט הוא לא חישוב ולא כלום. הוא קביעה.

קבעו:

0k = חוסר אנרגייה טוטאלי, כלומר - אין אנרגיית חום. ב-כ-ל-ל.

אח"כ חישבו את זה בייחס ל-C ומצאו שזה -272 בערך.

אין פה שום טריק ושום תיחכום. זו קביעה פשוטה, אמנם לא ידוע מזה אומר בדיוק, אבל זו קביעה.

מצב שבו אין אנרגיית חום לחלקיק נקרא "0k". זהו.

בתור דוגמא תחשבו על מכונית שנוסעת בכביש מהיר.

בכדי "לקרר" אותה, היא תעבור לכביש עירוני, לאחר מכן תיכנס לכביש צדדי, ולבסוף תחנה במקום - תעצור לגמרי.

האם יכול להיות לה מצב אנרגייה נמוך יותר? (אני יודע שכן, אבל תחשבו על האנרגייה הקינטית בתור חום)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין מה אתם עדיין מתווכחים על זה.

לא, אי אפשר לרדת מתחת לנקודת האפס המוחלט....

האפס המוחלט הוא לא חישוב ולא כלום. הוא קביעה.

קבעו:

0k = חוסר אנרגייה טוטאלי, כלומר - אין אנרגיית חום. ב-כ-ל-ל.

אח"כ חישבו את זה בייחס ל-C ומצאו שזה -272 בערך.

אין פה שום טריק ושום תיחכום. זו קביעה פשוטה, אמנם לא ידוע מזה אומר בדיוק, אבל זו קביעה.

מצב שבו אין אנרגיית חום לחלקיק נקרא "0k". זהו.

אני חושב שאתה טועה. איך בדיוק חישבו את זה ביחס לצלזיוס?

לפי דעתי חישבו את האפס המוחלט במעלות צלזיוס ועל סמך זה קבעו את סולם קלווין.

אני חושב שבכיתה ט' המורה שלי לפיזיקה אמרה שמדענים חישבו את הטמפרטורה שבה הנפח של החומר הוא אפס וככה הגיעו לאפס המוחלט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האפס המוחלט - הוא הטמפרטורה הנמוכה ביותר שחומר יכול להגיע אליה, והיא מינוס 273.15 מעלות צלזיוס, מינוס 459.67 מעלות פרנהייט ו-0 מעלות קלווין. המדען הבריטי, לורד קלווין קבע באופן תיאורטי בשנת 1848 כי לא תתכן טמפרטורה נמוכה מזו.

אם רואים את הטמפרטורה כמדד של האנרגיה הקינטית הלא מסודרת של החלקיקים מתבררים גבולות הטמפרטורה. הגבול העליון הוא מצב בו החלקיקים נעים במהירות הקרובה למהירות האור באופן אקראי והגבול התחתון הינו טמפרטורה בה תנועת החלקיקים נעצרת לגמרי, והיות ואין תנועה אין אנרגיה קינטית.

בעבר סברו כי באפס המוחלט אין כלל תנועה של חלקיקי החומר, והאפס המוחלט הוגדר, בהתאם לכך, כטמפרטורה שבה נפסקת באופן מוחלט תנועה של חלקיקים. אולם תורת הקוונטים טוענת שמצב זה אינו אפשרי, עקב עקרון אי הוודאות: במצב שבו כל החלקיקים חסרי תנועה, הן מיקומם והן התנע שלהם ודאיים, ודבר זה לא יתכן.

מבחינה קוונטית האפס המוחלט הוא מצב בו מערכת נמצאת במצב היסוד האנרגטי שלה, והאנרגיה שלה נקבעת לכן לפי האנרגיה של מצב זה.

בעת של חלק מהחומרים לטמפרטורה הקרובה לאפס המוחלט, מתגלה תופעה של מוליכות על, בשנות השמונים של המאה ה-20 הבחינו בתופעה של מוליכות על גם בטמפרטורות הגבוהות בעשרות מעלות צלזיוס מהאפס המוחלט.

מי גאון של אמא?

מי?

ויקיפדיה כמובן...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...