מקצועות הסייבר – הכל על המפה

עולם הסייבר שעד לפני כמה שנים היה יקום שלם שלא הכרנו, הפך לעולם ומלואו שנולדו בו מקצועות רבים, חדשים ומרתקים. בואו להכיר את המקצועות החדשים בעולם העשיר הזה. 

כיום, סייבר היא לא מילה ששמורה רק לגיקים מביני עניין. היום סייבר היא מטרייה רחבה לשלל תחומים מקצועיים, שכל אחד יכול למצוא בהם עניין ואף קריירה מתאימה. לימודי סייבר הם כותרת כללית לשלל מקצועות שניתן לרכוש וללמוד וניתן לפנות אליהם במטרה לרכוש ידע מעשי לכל אחד מתחומי הסייבר, כשליבתם של מקצועות הסייבר הוא תחום אבטחת מידע. 

אבטחת המידע של ארגון היא אחד הדברים החשובים ביותר. ארגונים רבים עוסקים במידע רגיש. למשל, אתרים בהם ניתן לבצע רכישות ולשמור את פרטי האשראי של הגולשים. אתרים מסוג זה הם נפוצים ביותר והינם כר פורה לפיגועי סייבר וגניבת מידע. כל אחד ואחת מאתנו היו רוצים לדעת שבעת רכישה באינטרנט המידע שלנו מאובטח ושמור היטב. לשם כך, חשוב לדעת שבכל ארגון ישנם מקצוענים בתחום הסייבר. 

בקרים

בקרים הם מומחי ניתוח לאירועי סייבר במרכז שליטה ובקרה. הם האחראים על הפעלת מוקדי ניטור סייבר. באחריות איש הניטור להבין את בניית מערכת אבטחת המידע הארגונית שלו במצב רגיל. במידה ומתקיים אירוע סייבר, באחריות הבקר לאתר ולזהות פעילות אנומלית ו/או זדונית במערך התקשוב של הארגון בו הוא עובד באמצעות כלי ניטור ובקרה. כמו כן עליו לנתח באופן ראשוני את מהות הפעילות החשודה והשלכותיה האפשריות, לנסות לעצור את אירוע הסייבר, ולספק תשתית בסיסית להתאוששות לאחר טיפול בגורם המפגע. 

 

מומחי טכנולוגיות הגנת סייבר

מעבר לבקרים, אשר אחראים על טיפול במפגעי סייבר, ישנם מי שאחראים על תכנון ועיצוב מערך האבטחה של הארגון בו הם עובדים. כל ארגון זקוק למומחי טכנולוגיות הגנת סייבר, רצוי שיהיה זה אדם שהשלים לימודי סייבר, על מנת לוודא את הגנתם של הנתונים והמידע הרגיש הנמצא במערכות הארגון. ישנם ארגונים בהם ישנו אדם בעל תפקיד זה וישנן חברות קטנות אשר פונות לחברות ייעוץ בנושא. כך או כך, כל ארגון או חברה שיש להם מערכת ששמורים בה נתונים, זקוקים לאדם שיעזור להם בהגנת הסייבר. 

 

מיישמי הגנת סייבר

בכל ארגון בו קיימת מערכת הגנת סייבר, חייבים להיות אלה המיישמים אותה. הגנת סייבר עוסקת בתחומים הטכניים הקשורים בהטמעה, תפעול, תחזוקה וניהול של מוצרים ופתרונות מעולם אבטחת המידע. מיישמים נדרשים להתמודד עם מערכות הגנה בעלות שכבות רבות ורבדים רבים. מיישם הוא התפקיד הכי נפוץ בעולם אבטחת המידע ומכיוון שמדובר בתפקיד מורכב שצריך לשלב מערכות הגנה רבות, ישנו מחסור גדול במיישמים מנוסים שעברו הכשרת לימודי סייבר. 

מידע רגיש ואבטחתו הם נושאים שמעסיקים עובדי סייבר באופן יומיומי. מטרת עבודתם היא להגן על המידע החשוב לנו ביותר, ולכן חשוב שמשימה זו תופקד בידיים מקצועיות בלבד.