מה זה אלגוריתם ואיזה כוח יש לו בחיינו

אלגוריתם הוא מושג אשר נוכח כמעט בכל תחומי החיים, אך עדיין נוטה לבלבל רבים. מדובר למעשה, באופן הבסיסי ביותר, במסלול. בנקודת הפתיחה של המסלול אתם מציבים את הגורם המשתנה, אשר יכול להיות מספר או החלטה כלשהי, ובסופו יוצאת התוצאה. האלגוריתם הוא הכוח העומד מאחורי כל תוכנת מחשב בה השתמשתם, אך נעשה בו שימוש רב גם בתחומי חיים אחרים

 

תשומת הלב כמשאב – כך פועלות הרשתות החברתיות 

תואר במדעי המחשב בעיני רבים, מתמקד בהקניית יכולות הקשורות לעיצוב תוכנות ואתרי אינטרנט, או לימודי תכנות ברמה גבוהה. למעשה, תואר במדעי המחשב, בראש ובראשונה, הוא תואר במסגרתו תלמדו מתמטיקה. המתמטיקה היא הכלי החשוב ביותר להבנת האלגוריתמים – הבסיס של כל תוכנות המחשב. אחת הדוגמאות לאלגוריתם עצום ורב עוצמה הוא האלגוריתם העומד בבסיס רשתות חברתיות. רשתות אלו, אשר השימוש בהן הוא חינם, עושות כסף מהצגת פרסומות למשתמשים בהן. כדי להפוך את הצגת הפרסומות לאפקטיבית, ולהשיג מהמוצר סכום כסף גדול ככל האפשר, הרשתות החברתיות חייבות לדחוף כל העת לזמני שימוש ארוכים יותר. כדי לעשות זאת, כל רשת חברתית מפעילה אלגוריתם רב עוצמה, אשר ממפה את דפוסי השימוש של כל משתמש בנפרד. על פי משתנים כמו זמן השהייה על פרסום ספציפי, סימוני הלייק על מודעות שונות ודפוסים אישיים נוספים, הרשתות החברתיות פועלות כך שהמוצר אשר יראה המשתמש, יגרור אותו כמה שאפשר לכיוון שימוש מתמשך, כאשר התכנים המוצגים לו יהיו מסעירים עבורו ככל הניתן. 

 

קבלת החלטות בנושאים מנהליים 

רבים נוטים לקשר את האלגוריתם באופן בלעדי למערכות מחשב מתוחכמות. למרות שעולם המחשבים אכן הביא את התחום לפסגה, השימוש באלגוריתם ככלי לקבלת החלטות קדם לו בהרבה. למעשה, בכל פעם שאתם מתכוננים או מתכננים את הפעולות העתידיות שלכם, אתם בונים אלגוריתם. אפילו ההחלטה הפשוטה ביותר – אם לא אקבל קידום אתפטר מהעבודה – היא אלגוריתם. המשתנה באלגוריתם הוא האם תקודמו או לא תקודמו, והתוצאה הנגזרת ממנו היא הישארות בעבודה או התפטרות. מנהלי עסקים רבים עושים שימוש באלגוריתמים מורכבים ככלי לקבלת החלטות, כאשר המשתנים עשויים להיות גיוס משקיעים נוספים, פתיחת שווקים נוספים למסחר וביצועים כללים של החברה. 

 

הבסיס של כל תוכנת מחשב 

כל תוכנת מחשב, בה יש משמעות למשתמש הקצה, עושה שימוש באלגוריתם מתוחכם. האלגוריתם הוא עבור חברות רבות הבסיס לפעילותן. עבור ווייז, האלגוריתם אשר נועד להכווין את הנהגים הביתה בדרך הקצרה ביותר, הוא הבסיס לפעילות החברה, וכל הנושאים האחרים כמו העיצוב החדשני, הם רק תוספות. האלגוריתם בווייז כולל הכנסת משתנה, מיקום הרכב והיעד, ובהתאם לתנאי הכביש בזמן נתון – הוצאת תוצר שהינו זמן ההגעה ליעד והדרך אליו. הבנה מעמיקה של אלגוריתמים שונים, תאפשר לכם לקחת חלק בעולם ההייטק המתפתח, ואולי, מי יודע, לבנות תוכנה שתשנה את העולם.