צה``ל נגד חמאס: הפן הטכנולוגי של מבצע `עמוד ענן` • HWzone
טכנולוגיה

צה"ל נגד חמאס: הפן הטכנולוגי של מבצע `עמוד ענן`

מלחמת התדמית שמתקיימת ברשתות החברתיות בין צה"ל לארגוני הטרור הפלסטיניים, צברה תאוצה בימים האחרונים בעקבות "עמוד ענן". בנוסף, דורשים בצה"ל מתושבים שלא לצלם מיקומי נפילות – כשבמקביל החמאס החל לשלוח מסרונים מאיימים לתושבי הדרום
בימים האחרונים טענו האקרים אנונימיים כי פתחו במלחמת סייבר כנגד אתרים ישראליים, בעקבות "עמוד ענן". עם זאת, לא מדובר במאפיין הטכנולוגי היחיד שהתעורר בעקבות המבצע הצבאי הטרי, אשר החל ב-14 בנובמבר בתגובה להסלמה פלסטינית בגזרת רצועת עזה.
למרבה האירוניה, מדובר במבצע צבאי שנפתח בציוץ מחשבון הטוויטר הרשמי של דובר צה"ל – אשר בו נכתב בצורה מפורשת כי צה"ל החל בקמפיין רחב היקף כנגד מטרות חמאס וג'יהאד איסלאמי ברצועת עזה. רק כמה דקות לאחר מכן, פורסם ציוץ נוסף שאישר כי רמטכ"ל חמאס (לשעבר) אחמד ג'עברי חוסל בתקיפה ממוקדת, מה שהצית את ירי הרקטות המאסיבי לעבר בימים האחרונים.
הציוץ של דובר צה"ל, אשר פתח את "עמוד ענן"
יש לציין כי בחשבון הטוויטר של דובר צה"ל מתפרסמים כל העת ציוצים בנוגע למצב הבטחוני – ואף תצלומי אוויר ווידאו של תקיפות וחיסולים שמפרסם הדובר בעצמו. במקביל לכך, מפרסם חשבון הטוויטר הרשמי של ארגון החמאס גם כן עדכונים בנוגע ליציאות של מטחי רקטות לעבר ערים בישראל. עם זאת, בהחלט ראוי לציין כי בניגוד לציוצים העובדתיים של דובר צה"ל, אלו של ארגוני הטרור מהולים בתעמולה רבה ולעיתים אף בשקרים שנועדו לשדר לוחמה פסיכולוגית נטו.
חיסול אחמד ג'עברי – היה מלווה בתעמולה לא מעטה מצדו של צה"ל

טרור, היי-טק סטייל
בימים אלו, בהם הרשתות החברתיות תופסות מקום רב בחייהם של רבים מאיתנו – מנסים פלסטינים ומוסלמים מרחבי העולם (וגם כן יהודים מישראל והתפוצות) לעצב את דעת הקהל העולמית בנוגע למצב הבטחוני ברצועת עזה.
צילום אתר נפילת רקטה (פגיעה ישירה) באחת מערי הדרום. מדובר בצילומים אשר מעלים את המורל בקרב ארגוני הטרור
רבים מתושבי הדרום אשר מעוניינים לשתף עם העולם את המצב עימו הם נאלצים להתמודד יום-יום, בוחרים לצלם את אתרי נפילות הרקטות ולשתף את התמונות ברשתות החברתיות. חלקם, יש לציין, מוסיפים גם תיוגי מיקום מדוייקים של אתרי הנפילות – מה שתורם רבות לארגוני הטרור בעזה אשר יורים את הרקטות, שכן הם יכולים לדייק את הירי ולקבל אמת מידה מדוייקת לגבי מיקומי נפילת הטילים. בעקבות כך, דורשים בצה"ל מאזרחי ישראל ומתושבי הדרום בפרט שלא לציין היכן נפלו הרקטות שמשגר חמאס ובייחוד שלא לפרסם (בצירוף מיקומים) של אתרי נפילות ברשתות האינסטגרם, הפייסבוק והטוויטר.
המסרון שנשלח מחמאס לתושבים בישראל
מלבד הרשתות החברתיות והאינטרנט, נראה כי בחמאס החלו לנצל גם את הרשתות הסלולריות ללוחמה פסיכולוגית. בימים האחרונים החלו לשלוח ארגוני טרור פלסטיניים מסרונים מאיימים לאזרחי , שבהם נכתב בעברית קלוקלת מסר לפיו "עזה תהפוך לבית עלמין לחיילים ובתל אביב יעלו להבות".
בעוד ארגוני הטרור בעזה מתגאים בכך שהצליחו לשלוח מסרונים ליותר מ-5,000 מכשירים סלולריים של אזרחים ישראלים (חלקם חיילים), בצה"ל מציינים כי אתמול נשלחו מסרונים ליותר מ-12,000 מתושבי רצועת עזה – בהם נכתב בערבית "התרחקו מפעילי חמאס, השלב הבא בפתח". בשורה התחתונה, כל שנותר הוא לראות כיצד המבצע ימשיך להתגלגל – כשגם במידה והוא יתרחב לכיוונים נוספים, אין ספק כי הפן הטכנולוגי הוא המשפיע ביותר במערכה הזו, אשר מייצגת את עידן המחשבים, האינטרנט והסלולר.
כמו כן, להלן אחד מסרטוני ההסברה הבין-לאומיים שמפרסם מערך ההסרטה של דובר צה"ל בערוץ היוטיוב הרשמי:

תגיות

6 תגובות

 1. אהבתי
  אהבתי שתיקנתם את העברית הקלוקלת, עשה לי כאב ראש להסתכל על זה, מקווה שהסמסים שאנחנו שלחנו היו נטולי שגיאות כתיב מזעזעות.

 2. כותרת מתאימה יותר היא: הפן האינטרנטי של מבצע עמוד ענן

 3. זה הטוויטר של צהל פרסם את ה ELIMINATED הזה?
  אם כן זה די ילדותי

 4. חבל שלא קיבלתי סמס
  דווקא היה משעשע אותי…

  בכל מקרה, אני מקווה שאתם מסייעים להסברה ברשתות החברתיות, זה תפקיד שרק אנחנו האזרחים יכולים לבצע, ולא צה"ל.

 5. כך נפלנו בכול המלחמות
  כתוב באתר גוגל וראה את כול הנושא –הנס משמיים מאיר גטר –כך הכשיל האויב מבפנים את צהל, וכך קרס צהל.

 6. גם הוידאו הזה באנגלית עם העיגולים מטופש ביותר
  מראה כאילו זה הכל משחק עם עיגולים חמודים ואנימציות צבעוניות כל השואו הזה סתם מוריד את הכל למקום לא ראוי אם צריך להסביר דברים שיסבירו בדרך שמקושרת למציאות לא לפשט את הכל לרמת טמטום של משחק

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close