פיתוח חדש: תרסיס סוללת ליתיום-יון • HWzone
טכנולוגיה

פיתוח חדש: תרסיס סוללת ליתיום-יון

צוות חוקרים מאוניברסיטת Rice פיתח תרסיס מהפכני שיאפשר לכם להפוך כל משטח ומרקם בסביבה לסוללה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


ההתפתחות הטכנולוגית הבלתי פוסקת הפכה את העולם שלנו לדיגיטלי ו"חכם" מאי פעם, ואיתה צמחה גם התלות שלנו באמצעי יצירת זרם .
היום בו אנרגיה חשמלית תשודר באופן אלחוטי לכל מכשיר שנמצא סביבנו וטכנולוגיה חללית כלשהי תעניק לנו סוללות בעובי דף נייר שיחזיקו שבועות וחודשים עדיין רחוק (כנראה), אך יתכן שבקרוב נוכל ליצור סוללות ליתיום-יון משלנו כמעט בכל מקום – תודות לספריי ייחודי שפותח באוניברסיטת רייס שבטקסס.

סוללה אלקטרוכימית מודרנית מורכבת ממספר שכבות של חומרים שונים – קתודה ושכבה ש"אוספת" את המטענים החשמליים שלה מצד אחד, אנודה ושכבה שאוספת את המטענים החשמליים שלה מצד שני וביניהן שכבת הפרדה אלטרוליטית, כאשר ההבדל בין הסוללות השונות מקורו בסוג החומרים שבשימוש ובצורה בה מסודרות אותן שכבות (מגולגלות או פרושות באופן ישר).

החוקרים באוניברסיטת רייס הצליחו ליצור רכיבים נוזליים דמויי צבע אשר יכולים לשמש בתור כל אותן שכבות הדרושות ליצירת , אותם ניתן לרסס על מגוון רחב של משטחים – מתכתיים, קרמיים, פלסטיים ואפילו זכוכית.

סוללת ליתיום יון סטנדרטית (משמאל) לעומת סוללת התרסיס של אוניברסיטת רייס

התהליך (עדיין) אינו מסתכם לצערנו בריסוס בלבד ודורש גם ייבוש של התוצר, השרייתו בחומר אלקטרוליטי אשר נספג בשכבת ההפרדה העשויה פולימר ואטימתו על ידי למינציה. עם זאת, התוצאה היא נאה למדי – בעובי 200 מיקרון בלבד המספקת 140 מילי-אמפר שעה במתח של 2.4 וולט עבור כל גרם של תחמוצת ליתיום-קובלט (ממנה עשויה הקתודה של "סוללת התרסיס"), ושומרת על כ-90 אחוז מיעילותה אחרי 60 מחזורי טעינה-פריקה.

לשם הדגמת הטכנולוגיה, יצרו החוקרים לוח המופעל באנרגיה סולארית וספל עם סוללה

הטכנולוגיה החדשה אולי לא תוכל להחליף את הסוללה הישנה והטובה בסמארטפון או במחשב הנייד, אך עשויה להיות אידיאלית עבור עולם שלם של בגדים ממוחשבים, חיישנים למיניהם, אביזרים "חכמים" וכל העולה בדמיונכם למעשה – תוסיפו לכך את ההכרזות על מעגלים משולבים ותאים סולאריים שנוצרו בהדפסה מהתקופה האחרונה, וקיבלתם כיוון אפשרי מסקרן מאוד עבור עולם המחשבים של מחר.

וידאו קצר המספר על הפיתוח החדש להלן:

עוד ידיעות על גילויים וחידושים מעולם הטכנולוגיה והמדע תוכלו למצוא בפורום שלנו.


תגיות

2 תגובות

  1. וואו, חידוש באמת מהפכני. כל כך הרבה אפשרויות, ח"ח לחוקרים ברייס.

  2. לטעמי
    אלכס שפירו, מביא את המאמרים הטובים ביותר.
    וכל שאר כותבי המאמרים טובים בהחלט,
    אך אלכס כותב נהדר ושוטף, ומאמריו מעניינים בהחלט.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close