עשר הערות על מיזם הטלוויזיה החדש של סלקום • HWzone
טכנולוגיה

עשר הערות על מיזם הטלוויזיה החדש של סלקום

מיזם הטלוויזיה החדש של סלקום, ה-סלקום TV, מרשים מאוד מצד אחד אבל גם מעלה שאלות רבות מצד שני, כשהנעלם הגדול הוא סיכוי ההצלחה המעשיים של השירות

clctv2
מהפכה? לא בטוח
 1. עלות של 99 שקל הופכת להיות הבונטון החדש בתחום התקשורת.
  אין ספק שמנכ"ל סלקום, ניר שטרן, למד היטב את המהלכים השיווקים של מיכאל גולן.  מסרים כמו "הורדת יוקר המחיה", "שבירת מונופולים" ו-"מהפכה צרכנית" הושמעו במהלך ההכרזה יותר מפעם אחת ורק היה חסר הביטוי "מפסיקים להיות פראיירים" כדי להשלים את התמונה.  גם עלות המוצר – 99 שקל – זהה למחיר הראשוני שהוצג על ידי גולן במאי 2012.
 2. יחד עם זאת, 99 שקל אינה העלות הסופית.
  בעלות של 99 שקלים TV מספקת רק ממיר אחד ואת ספרית התוכן.  לקוח המעוניין ביותר מממיר אחד יאלץ לשלם 29 שקלים לחודש עבור כל ממיר נוסף.  במסגרת ההכרזה ציינה שחיבור אינטרנט של 10M מספיק על מנת לאפשר צפיה רציפה וחלקה, גם של שירותי ב-HD. את האמיתות של הצהרה זו יהיה צורך לבחון בשטח אבל על פניו נראה לי שעל מנת לאפשר חיבור חלק, בתוספת גלישה ממספר מחשבים והתקנים אלחוטיים נוספים, תדרש מהירות חיבור גבוהה הרבה יותר. נקודת המבחן תהיה אם מהירות 15M תספיק כיוון שמנקודה זו, לפחות בבזק, נדרש שדרוג הכרוך בהחלפת המודם בתוספת עלות של 10 שקלים בחודש.
 3. סלקום מכוונת את המוצר ללקוחות עם הבנה טכנולוגית ושואפת למגע מינימלי עם לקוחותיה.
  על מנת להוזיל עלויות נוקטת גישה שיווקית המוציאה ממעגל הלקוחות שלה קבוצות גיל ואוכלוסיות רבות.  באתר האינטרנט של TV כפתור ההצטרפות עצום בגודלו ומציג טופס למילוי עצמי בעברית בלבד, אך מספר הטלפון מוחבא בפונט בגודל 8.  המשמעות היא שלקוחות דוברי רוסית וערבית יתכן ויתקשו ברישום לשירות וכך גם לקוחות שאינם סומכים על האינטרנט להזמנת שירותים.  יש לזכור שתהליך ההתקנה של הממיר דורש הבנה טכנולוגית בסיסית ובכל מקרה הוא מיועד לבעלי חיבור שבבעלותם .
 4. הממיר והשלט – נקודת האור של המיזם.
  ההתבססות של TV על ממיר, המחובר באופן קבוע לרשת האינטרנט, מאפשר לשלב בשירות היבטים יחודיים כמו צפיה ישירה בתוכני ושיתוף החברים בפייסבוק בתכנים האהובים.  חיבורו של הממיר לרשת הביתית מאפשר להשתמש בו כמזרימדיה (streamer) ממחשבים אחרים ובנוסף הוא מאפשר הקלטה תכנים.  הממיר, שמשדר קו צעיר ועדכני, תומך רק בחיבור HDTV ומיועד לטלוויזיות שטוחות בלבד.  השלט המסופק הוא דו צדדי וכולל בצידו האחורית מקלדת, התומכת בעברית, המקל על ההקלדה.
 5. יתרון נוסף – חיבור לעולם המכשירים הניידים.
  במסגרת המיזם מוכיחה שהיא מבינה את עולם התוכן המודרני ומציעה אפשרות להמשיך את הצפיה מנקודה העצירה בכל מכשיר של הלקוח המחובר לשירות.  כך למשל לקוח שהחל לראות סרט במכשיר הטלוויזיה בביתו, יוכל לעצור את ההקרנה ולהמשיך אותה על מכשיר אחר – טלוויזיה, טאבלט או טלפון חכם.  על מנת לאפשר ניידות מוחלטת גם מציגה סלולרית המאפשרת צפייה מחוץ לבית.  לקוחות שאינם מעוניינים בממיר ובחיבור הקבוע לאינטרנט יכולים להזמין רק את האפליקציה הסלולרית וכך, בעלות של 39 שקל לחודש, כל תוכן ספרית ה-VOD יהיה זמין עבורם.
 6. דווקא בתחום התוכן, TV עוד צריכה להשתפר.
  חבילת התוכן – גולת הכותרת של המיזם – מצומצמת ולא עדכנית.  בשלב כולל ה-VOD של TV רק 34 סדרות זרות, כ-200 סרטים, ומגוון תכנים ישראליים (בעיקר מהערוצים 2 ו-10).  בספריה של TV אין שום תוכן בלעדי וחלק ניכר מהתוכן הזה אינו חדש ונמצא ב-VOD של HOT ו-YES כבר חודשים ארוכים.  ההסתמכות על שירות עידן+ לצורך צפיה בערוצים הפתוחים (2, 10, 99 וכד') עלולה ליצור בעיות באיזורים בהם שידורי עידן+ אינם נקלטים היטב.  העדרם של ערוצי ילדים וספורט יעודיים מוציאה ממעגל המשתמשים קבוצות אוכלוסיה שעבורן תוכן מסוג זה הוא קריטי.
 7. מה לחברת סלולר ולשירותי תוכן טלוויזיונים?
  כחברת סלולר, היא חברה שעדיין נאבקת על מקומה בשוק, שהתחרות שהוצתה בו לפני שנתיים וחצי, עדיין מסרבת לדעוך.  כשהמנכ"ל, ניר שטרן, נשאל לגבי השילוב בין סלולר לשירות TV הוא הציג אותו כמנוע הצמיחה החדש של החברה וככלי במאבק בתחרות הזו.  מצד שני אין להקל ראש בעובדה שהמשך המאבק בשוק הסלולר, ביחד עם המשאבים והמאמצים שיש להשקיע בתחום הטלוויזיה, עלולים להכביד מאוד על השדרה הניהולית של החברה.  גם מבחינה כספית יש עדיין שאלות רבות לא פתורות – תוכן עולה כסף ותוכן איכותי עולה כסף גדול.  לכן, בלי השקעות מהותיות בתחום זה, עלול השירות לדעוך במיוחד אם תעורר בו תחרות מצד פרטנר, רמי לוי או מיכאל גולן.  ימים יגידו אם הכיסים של עמוקים מספיק על מנת לעמוד בתחרות הזו.  בהקשר זה יהיה מעניין לבחון את מידת ההצלחה של החבילה המשולבת הכוללת טלוויזיה ו-3 קווי ב-198 שקל.
 8. במי סלקום מתחרה?
  במבט ראשון נראה ששירות סלקום TV מיועד להתחרות בשירותי הטלוויזיה המסורתיים (HOT ו-YES) ומעמיד מולם חלופה זולה ואטרקטיבית.  מצד שני מוכרים בעולם, ובעיקר בארה"ב, מיזמי טלוויזה באינטרנט (IPTV) כמו Netflix וה-Hulu המספקים שירותי VOD במחירים אטרקטיביים מאוד.  מעניין יהיה לראות כיצד מתפתח בארץ שירות היברידי (OTT) שמצד אחד מבוסס על חיבור אינטרנט, אך מצד שני דורש ממיר יעודי, וממי (אם בכלל) הוא עתיד לנגוס נתח שוק.  לא פחות מעניין יהיה לראות אם לצד מתפתח שירות OTT מתחרה – המועמדים המיידים הם פרטנר, רמי לוי וגולן – שאם יכנסו לשוק ה-OTT בוודאי יציתו בו תחרות הן בתכנים המוצעים והן במחירים.
 9. כיצד יגיבו HOT ו-YES?
  בניגוד לחברות הסלולר שנתפסו בלתי מוכנות לחלוטין להכרזה של מיכאל גולן על שירות סלולרי ב-99 שקל, HOT ו-YES יודעות מזה זמן על כוונותיה של .  יחד עם זאת, ובניגוד לגולן שהציג שירות זהה במהותו, השירות שסלקום מציע במסגרת TV אינו מתחרה באופן ישיר בחברות הטלוויזיה המסורתיות.  לפיכך הצפי הוא שבשלב הראשון הן ישבו על הגדר ויבחנו את קצב הנטישה שלהן אל מול קצב ההצטרפות לסלקום TV. המשמעות היא שלפחות בזמן הקרוב לא יתפתח פה קרב מחירים עקוב מדם ולמרות שנראה פה ושם מבצעי שימור והצטרפות, הם יהיו שוליים ולא מהותיים.  מבחינת הערכות מקדימה לתחרות, לפחות בצד של חברת HOT, ננקטה גישה שבמסגרתה "נדחפו" הלקוחות לשירותי טריפל המשלבים עם טלפון ואינטרנט מתוך הבנה שלקוחות אלה לא ימהרו לפרק את החבילה שלהם.
 10. האם חברות התשתית – בזק ו-HOT – יערימו קשיים מיוחדים?
  העברת התוכן של TV על תשתית האינטרנט של ו-HOT מעלה לפני השטח שתי שאלות מענינות מאוד.  הראשונה נוגעת לגידול הצפוי בעומס על התשתיות, משמעותו על השירות שהחברות נותנות ללקוחות אחרים ולהשקעות הנוספות שידרשו מהן כתוצאה מכך.  השניה נוגעת לתגובה, הגלויה והסמוייה, למצב שבו על תשתית האינטרנט שהן מספקות, עובר תוכן טלוויזיוני מתחרה.  מניסיון העבר, מתרחישים דומים שקרו בארה"ב, אין ספק שצפוי לנו כאן דיון מעניין.

clctv

עוד מ-NetCHIEF

ב-NetCHEIF תוכלו למצוא סקירות ומדריכים נוספים בנושאי נתבים ביתיות

תגיות

2 תגובות

 1. זה שירות ממש לא זול.
  זול זה היה 50 שקל בחודש. על שירות מינימלי כזה זה חוצפה לדרוש 100 שקל בחודש

 2. אני לא רואה שום צורך בשירות שמחיב ממיר
  מבחינתי ממיר צריך להיות אופציה לשירות ,במנוי חודשי
  אבל לאפשר למישתמש ליבחור מחשבטאבלטPCקונסולה ,או כל דבר אחר ,שאפשר להתקין אליו תוכנת סטרימינג

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close