ננו-גבישים יעזרו להתגבר על זיופים

ב-MIT פיתחו ננו-גבישים שיבטיחו מקוריות של מוצרים ומסמכים באמצעות טלפון חכם, אפליקציה ועדשת זום

זיופים של מוצרים ומסמכים כגון דרכונים ותעודות מזהות אחרות מהווים שוק עצום החובק את העולם כולו. הנזק הנוצר כתוצאה מזיופים אלה אינו מסתכם בסיכוני טרור ופשיעה, אלא גם מביא לכניסה של חיקויים שעשויים להזיק למשתמשים בהם – כמו תרופות ומוצרי מזון.

המלחמה בזיופים נעשית באמצעות שיטות שכולנו למדנו להכיר – תגים, מדבקות הולוגרמה, וסימונים שונים. אך זוהי מלחמת מאסף כאשר הזייפנים מתקדמים לא פחות מהחברות אותן הם מחקים. לכן, המחקר שנעשה במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס חשוב כל כך הן לרשויות והן לתאגידים המייצרים את המותגים העולמיים.

החוקרים הצליחו לייצר ננו-גבישים, הצבועים בעזרת יסודות נדירים (rare earth elements) שזוהרים בצבעים שונים תחת אור אולטרה-סגול. ניתן לשבץ גבישים אלה בכל מוצר או מטבע – מאריזות פלסטיק ועד תמונות מקוריות.

ננו-גבישים ישובצו בשטרות כסף ויהיו בלתי נראים ללא הגדלה משמעותית

האימות ייעשה באופן פשוט יחסית, עם מכשיר טלפון חכם (כרגע זמין רק באייפון), אפליקציה ייעודית המחוברת למאגר מידע עולמי, ועדשה המסוגלת להגדלה של פי עשרים.

ניתן לצבוע את הננו-גבישים בתבניות שונות ומגוונות עד כדי כך שיהיה ניתן להבדיל לא רק בין שטר של דולר לשטר של חמישה דולרים, אלא אפילו בין שטר דולר שיוצר ב-2015 לבין אחד שיוצר ב-2016.

קיימים כאלף צירופים אפשריים לתבניות הניתנות לצביעה על פני הגבישים, אך ניתן להגדיל את האפשרויות לטריליונים על ידי צירופים של ננו-גבישים שונים ליצירת חתימה חדשה וייחודית.

אייפון יאפשר קריאת החתימה הסמויה של הננו-גבישים

הטכנולוגיה אמנם קיימת ועובדת במעבדה, אך נכון לעכשיו, עדשות עם הגדלה אופטית של פי 20 עבור מכשירי טלפון חכמים אינן בנמצא.

החוקרים מקווים ומאמינים שהטכנולוגיה האופטית הנדרשת תהפוך לזמינה בשנים הקרובות, ועד אז, ייתכן שהמוצר ייצא בשילוב של תוכנה ומכשיר ייחודי (עם עדשה נפרדת אולי) ולא כתוכנה למכשירים קיימים.

 השיטה בה MIT נוקטים אמנם מעניינת, אך גם סימני המים, ההולוגרמות, והחוטים הצבעוניים השזורים בשטרות הכסף כיום הם סימנים ויזואליים – שהזייפנים מצאו דרך לחקות. החידוש שמגיע עם המזעור המוצג בננו-גבישים יחזיק מעמד רק עד שהזייפנים ימצאו את הדרך לעקוף גם אותו.