נגד כל הסיכויים: uBeam, הטכנולוגיה שמבטיחה טעינה על-קולית לכל המוצרים שלנו

האם שימוש בגלי אולטרסאונד להעברת אנרגיה ללא חוטים באמת תוכל להיות החידוש הטכנולוגי הגדול הבא?

טעינה אלחוטית היא דוגמה טובה לטכנולוגיה מבטיחה שמעוררת בנו הרבה רגשות מעורבים. מצד אחד זה נשמע נוח מאוד פשוט להניח את המכשיר החכם במקום כלשהו ולגרום לסוללה שלו להיטען באורח פלא, ללא צורך בחיפושים אחרי כבל הטעינה, אך מצד שני היישומים הנוכחיים שכוללים תקנים מקבילים עם בעיות תאימות ביניהם, מרחקי עבודה מינימליים שדורשים להניח את המכשיר הנטען פיזית על עמדת הטעינה ויעילות טעינה מופחתת שמאריכה את משך הפעולה בהשוואה למטען החוטי הישן והטוב – כל אלו גורמים לנו (ולחלק גדול מהצרכנים, כך נראה) לרצות לוותר על התענוג מראש.

השאיפה ליצירת מערכת וטכנולוגיית טעינה אלחוטית מעשית ומתקדמת יותר אינה מפתיעה, וחברה אחת שמתיימרת לספק את הסחורה בתחום הזה היא uBeam, שהחלה לפעול אי שם בשנת 2011 במטרה לנצל את האנרגיה של גלים בתדרים על-קוליים, בשונה מאינדוקציה מגנטית בה משתמשים הפתרונות המוכרים לנו בשוק כיום, ליצירת טעינה אלחוטית זולה וטובה יותר.

עולם הטעינה האלחוטית ממשיך לחפש את פריצת הדרך הבאה שלו, וחברת uBeam מסמנת לנו שזו עשויה להיות ההזדמנות שלה

uBeam הצליחה לצבור מימון בהיקף של כ-25 מיליון דולר בשש שנות פעילותה, וזה סכום מכובד במיוחד בהתחשב בכך שהיא מעולם לא הציגה את הטכנולוגיה שלה בהדגמה פומבית. עד היום.

אחרי כמעט שש שנים של שקט תעשייתי – סוף סוף ראינו מה זה uBeam, והאם זה אמור לעניין אותנו בכלל

אחרי שנים של המנעות מגילוי פרטים ממשיים אודות הטכנולוגיה אותה היא מפתחת, שאף זיכתה את החברה להאשמות על כך שמדובר בלא יותר מאחיזת עיניים ופנטזיה טכנולוגית שלא תוכל להתגשם לעולם, ב-uBeam ניצלו את הבמה בכנס של קרן Upfront Ventures על מנת להציג סוף סוף יחידת אב-טיפוס במימדים בלתי מבוטלים – שהדגימה טעינה של סמארטפון אשר עבר התאמות ייעודיות ממרחק של כמה עשרות סנטימטרים. לא קיבלנו פרטים על מידת היעילות או ההספק המועבר מהמערכת למכשיר האנדרואיד, אך הנוכחים בכנס דיווחו על כך שהסמארטפון אכן הציג לוגו של זיהוי טעינה, כך שבמידה ולא מדובר כאן במזימה כלשהי – יש לנו לכל הפחות הוכחה קטנה אחת לכך שהקונספט הזה ניתן למימוש.

ההדגמה הייתה צנועה מאוד, אך בכל זאת זיכתה את מנכ"לית uBeam שעל הבמה במחיאות כפיים וקריאות נלהבות

אין ספק כי ל-uBeam מצפה עוד המון עבודה להמשך הדרך, החל ממזעור יחידת הטעינה "למימדים דמויי מוצר ביתי חכם כמו אלו של חברת Nest" (לפי טענת אנשי החברה עצמה), מזעור מהותי של הכיסוי למכשיר החכם שמעניק את התמיכה בטכנולוגיה מן העבר השני, הפיכתה לישימה גם במרחקים גדולים יותר, וכמובן פיתוח של הספק הטעינה עצמו כך שיהיה תחרותי באמת בהשוואה לפתרונות החוטיים אשר מתפתחים ומשתדרגים במהירות גדולה בימים אלה.

מנכ"לית המיזם מרדית' פרי אוחזת באבי טיפוס לאנטנת השידור ולכיסוי משולב מקלט לסמארטפון. אנחנו נזדקק לראות מיזעור נוסף לפני שפתרונות אלו יוכלו להיחשב הגיוניים עבור השוק ההמוני

בעתיד שמעבר לפינה, השאיפה הרשמית למחצה של uBeam היא ליצור מערכת טעינה אלחוטית חכמה ואוניברסלית, שתפעל בתדרים שבין 45 קילו-הרץ ל-75 קילו-הרץ, מעל לגבול העליון של טווח השמיעה האנושי (וגם זה של חיות), בעוצמה של כ-155dB SPL (ר"ת Sound Pressure Level), ובהתבסס על מערך אלקטרוני סוקר אשר יאפשר לכוון אלומות מרוכזות של אנרגיה אל עבר המכשירים והמוצרים הנתמכים בסביבתה, במרחקים של עד ל-4 מטר – כך שיחידת טעינה אחת תוכל להפעיל לכאורה את כל המחשבים, הטאבלטים, הסמארטפונים, השעונים החכמים ואפילו הנורות בחדר, או לחילופין בבית העסק שיבקש לספק טעינה נוחה וחינמית למבקריו.

טעינה בטכנולוגיה על-קולית מבטיחה להיות בטוחה לחלוטין לכל סביבה ובכל מצב, ולהתאים לכל המכשירים האלקטרוניים ברחבי הבית, המשרד או העסק. אבל מתי כל זה יהיה יותר מרק הדגמה של כמה שניות?

הטכנולוגיה העל-קולית ללא ספק נשמעת כבעלת פוטנציאל להפוך לאלטרנטיבה מעניינת ומתקדמת יותר למטעני האינדוקציה האלחוטיים שמובילים את התחום הזה בעידן העכשווי, אך כדאי לזכור ההיסטוריה מלאה בטכנולוגיות עם פוטנציאל שנכשלו בנסיונן להפוך ליישום מסחרי המוני. האם ל-uBeam יש את הסבלנות והמשאבים להתמיד בפיתוח עד להשגת המטרה הנכספת הגדולה? זה משהו שנגלה כנראה רק בעוד זמן מה. שיהיה בהצלחה.