מתנת יום הולדת: אפל הגיעה לשווי של יותר מ-3 טריליון דולר לראשונה בהיסטוריה

אפל שברה עוד שיא שווי מדהים – בדיוק באותו יום בו ציינה 44 שנים למעמד בו הפכה לחברה רשמית

ב-1 באפריל 1976 יצרו שלושה חברים צעירים שותפות עסקית לבניית מחשבים במוסך בית, וב-3 בינואר 1977 הפכו את העסק שלהם לרשמי תחת השם Apple Computer Inc. חלפו להם 44 שנים בדיוק – ועכשיו אותו מיזם צנוע הוא הראשון (והיחיד, לעת עתה) בעולם כולו שמגיע לשווי משוגע של 3 טריליון דולר, או יותר מפי 7 מהתמ"ג השנתי של מדינת ישראל.

אפל הגיעה להישג המלהיב הזה בדיוק ביום הולדתה כחברה מסחרית, ולמשך פרק זמן מצומצם מאוד לפני שחוותה ירידה קלה של אחוזים בודדים חזרה אל רמה של 2.82 טריליון דולר "בלבד", אך הגיחה הקטנה הזו הספיקה – וכעת יצרנית האייפון תיזכר באופן היסטורי בתור החברה הראשונה שניפצה את הרף, באופן דומה לאיך שניפצה ראשונה את רף הטריליון ורף של 2 טריליון לפני שנים ספורות.

ההתחלה הייתה צנועה, הדרך הייתה מלאת תלאות וסכנות – אך בכל זאת מדהים לחשוב על המעבר מהמחסן אל פסגת העולם בתוך כמה עשורים בלבד

אין ספק כי אפל עוד תחזור אל שווי של 3 טריליון דולר בעתיד, ומעבר לכך השמיים הם הגבול עם פוטנציאל לעוד טריליונים נוספים רבים, בימים בהם אנחנו נמצאים בתחילתו של מהלך מבטיח למעבר אל ארכיטקטורת ARM אחודה ומעבדים פרי פיתוח עצמי בכל קו מוצרי החברה וכניסה אפשרית אל תחומי המציאות הרבודה והרכבים החשמליים – ואולי יותר מכל דבר אחר, זו עדות על הצלחתו של טים קוק וצוותו שנכנסו לנעליים הענקיות של סטיב ג'ובס לאחר מותו בשנת 2011.

טים קוק יכול להיות מרוצה ממה שהשיגה החבר בעשור בו הוא עומד בראשונה, גם אם לא כולם יסכימו בהכרח על מידת תרומתו להבטחת עתידה

שלל ביקורות הושמעו כלפי קוק על כך שבתקופתו בראש המערך אפל הפסיקה להיות החברה החדשנית ופורצת הדרך שהייתה בעבר תחת ג'ובס, אך בסופו של דבר נראה כי המספרים מציגים סיפור שונה, כשערכה של חברת הענק הטכנולוגית קרוב להכפלה פי 10 של השווי שלו מאז שהפך למנכ"ל, לצד הכנסות ורווחים אדירים ששוברים שיאים עולמיים לעתים קרובות.

היו מי שהשתעשעו במציאות אלטרנטיבית בה האב המייסד סטיב ג'ובס היה עדיין עמנו, ולא היה מוכר את אחזקת 11 האחוזים שלו בחברה במהלך הפרידה הראשונה ממנה ב-1985 – עם השווי הנוכחי היקף המניות הזה לבדו היה יכול להפוך אותו לאיש העשיר בעולם בעצם, עם שווי של יותר מ-300 מיליארד דולר

מי תהיה החברה השנייה בתור להגיע לרף שווי מנייתי של 3 טריליון דולר, ומי היא החברה שמסוגלת לעקוף את השווי של אפל בדרך אל המקום הראשון במורד הדרך, לדעתכם? בואו לדבר על זה בתגובות.