מלח יכפיל את צפיפות הכוננים הקשיחים פי 6

מדענים מסינגפור טוענים כי מצאו שיטה ליצור כוננים קשיחים בצפיפות משופרת

הכוננים הקשיחים אולי כבר לא נמצאים בשיאם, ויתקשו להתחרות במהירויות ואפילו באמינות שמציעים כונני ה-SSD הנוצצים, אך אין ספק שכל מי שמחפש נפח אחסון משמעותי במחיר הגיוני לא יהיה מסוגל להסתדר בלעדיהם – בתחום זה הכוננים הקשיחים הם עדיין המלכים הבלתי מעורערים.
כעת, מדענים מהמכון למחקר והנדסת חומרים (IMRE – Institute of Materials Research and Engineering) הממוקם בסינגפור מציגים שיטה חדשה לאחסון מידע על כוננים אלו, שעשויה לאפשר צפיפות הגבוהה פי שש מזו של הכוננים הקשיחים המוכרים לנו כיום תוך שימוש בנתרן כלורי, אשר מוכר יותר לרבים מאיתנו בשם "מלח בישול".

כוננים קשיחים מודרניים עושים שימוש בננו-גרגירים (גודלם נע בין 7 ל-8 ננומטרים) מגנטיים אשר מסודרים בצורה מקרית, כאשר כמה עשרות גרגירים שכאלו (אשכול) משמשים ליצירת ביט בודד של מידע. השיטה הזו מאפשרת ליצור צפיפות אחסון של כחצי טרה-ביט לכל אינץ' רבוע וזה מרשים, אך מה תאמרו על שיטה המאפשרת ליצור צפיפות אחסון של עד ל-3.3 טרה-ביט לאינץ' רבוע?

הננו-גרגירים החדשים שיצרו המדענים מ-IMRE.
מלח מוסיף טעם לא רק לאוכל שלנו, אלא גם לכוננים הקשיחים שלנו

ד"ר ג'ואל יאנג (Joel Yang) מ-IMRE גילה כי תוספת של סודיום כלוריד לתמיסה המשמשת כבסיס ליצירת כוננים קשיחים כיום מאפשרת ליצור ננו-גרגירים "משופרים", שכל אחד מהם מסוגל לאחסן ביט של מידע. הננו-גרגירים החדשים גדולים יותר (כ-10 ננומטר), אך העובדה שצריך מבנה בודד בכדי לאחסון כל ביט של מידע היא זו שמאפשרת להגיע לצפיפות המשופרת ולאחסן יותר מידע באותו גודל פיזי.

יאנג והקולגות שלו הדגימו יכולות אחסון מידע במבנה בעל צפיפות של 1.9 טרה-ביט לאינץ' רבוע, ויצרו גם מבנה בעל צפיפות אחסון משוערת של 3.3 טרה-ביט לאינץ' רבוע.
כפי שניתן להבין מהכתוב בפיסקה הקודמת, היתרון הגדול של השיטה החדשנית הוא בכך שהיא מבוססת על אותם תהליכי ייצור אשר קיימים בשוק כבר עתה – מה שמגדיל פי כמה וכמה את הסיכוי שנראה את הטכנולוגיה מגיעה לכדי יישום מסחרי, אם כי כמו כל תגלית שמגיעה אלינו מהמעבדה, אף אחד לא ממש יודע כמה זמן יקח עד שזה יקרה.

ראוי לציין כי התגלית הנוכחית מגיעה במסגרת תוכנית שמטרתה הסופית היא ליצור שיטת אחסון מגנטית בעלת צפיפות של 10 טרה-ביט לאינץ' רבוע או יותר, מה שאומר שככל הנראה לא כדאי לאף אחד מאיתנו להספיד את הכוננים הקשיחים בזמן הקרוב.