מייסד מקאפי מבוקש במרכז אמריקה בחשד לרצח (עודכן) • HWzone
טכנולוגיה

מייסד מקאפי מבוקש במרכז אמריקה בחשד לרצח (עודכן)

ג'ון מקאפי, האיש שמאחורי תוכנת האנטי וירוס הידועה שנושאת את שמו, מבוקש לחקירה בהקשר לרצח בבליז

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


עיתון הסאן פדרו סאן מדווח כי מקאפי בן ה-67 אשר מתגורר במדינה מזה מספר שנים, מבוקש על ידי השלטונות מפני שהם מאמינים "כי הוא יכול לסייע להם בחקירה" של מותו של אדם בשם גרגורי פאול.

השלטונות המקומיים גילו את גופת הנרצח בבוקר יום ראשון. בזמן שדו"ח משטרה רשמי אינו מזכיר את מקאפי בשמו, קיים אישור כי "המשטרה טרם ביססה מניע עד כה, אך הם עוקבים אחר מספר כיווני חקירה אפשריים".
נציגי המשטרה ביקרו במעונו של מקאפי כדי לתחקרו בהקשר לפשע, אך היזם לא היה נוכח, ולא ניתן היה לאתרו.

עיתון הסאן מציין כי לפאול היו מספר ויכוחים עם שכן, אשר עדים להם סיפרו כי עלו לטונים גבוהים. בזמן ששמו של השכן לא אוזכר, גיזמודו מדווח כי מקאפי הוזכר במספר תלונות שהוגשו על ידי המנוח, והכותב ג'ף ווייס הזכיר בטוויטר כי השניים אכן היו שכנים.

גאון וקרימינל?

זהו רק הפרק העדכני ביותר בשרשרת של אירועים יוצאי דופן עבור מקאפי.

היזם נחקר מוקדם יותר השנה לאחר שביתו נפרץ על ידי היחידה לפיזור מהומות של בליז במהלך חיפוש בהקשר להאשמות הנוגעות לסמים וירי בכלי חם.
מקאפי שוחרר, וטען כי הוא סומן כמטרה על ידי פוליטיקאי מקומי לאחר שסירב לתרום לו כספים.

בורח מרדיפה או ממעצר צודק?

לפי נתונים בגיזמודו, בחיפוש נמצא מגוון של כלי – בהם שמונה רובי צייד ושני אקדחים – אך בבדיקות מעבדה נמצאו שרידים של חומר אנטי-בקטריאלי עליהם (סימני ניקוי?). עם זאת, בהמשך נטען כי מקאפי שינה כיוון וכעת הוא מנסה לייצר סם לתגבור הליבידו, והפך מעורב עם גורמים פליליים.

בזמן שהמשטרה עדיין מחפשת אחר היזם, מקאפי יצר קשר עם מגזין Wired לעדכן על מצבו.
בהתאם לדבריו, הוא אכן היה נוכח בביתו בזמן שהמשטרה ניסתה ליצור קשר עימו, אך קבר את עצמו בערימת חול, ומיקם קופסת קרטון ריקה מעל ראשו כדי להמנע ממעצר.

מקאפי לא רק הכחיש כל קשר לחשדות נגדו, אלא אף העלה השערה כי האשמים האמיתיים עשו טעות בזיהוי לאחר שבאו לחסל אותו (מקאפי) ושכנו היה הקורבן האומלל של אותה טעות.

מגזין Wired מדווח כי מקאפי מתחבא במיקום לא ידוע במרכז אמריקה, וכי אין לו כל רצון לדבר עם השלטונות בכדי לנקות את עצמו מחשד.
"אני לא אדבר עם המשטרה בארץ הזו בשום אופן", הוא סיפר לכתב Wired ג'ושוע דייויס. "אתה יכול לקרוא לי פאראנואיד, אך הם יהרגו אותי, אין לי כל ספק בכך", "הם ניסו לתפוס אותי כבר חודשים. הם רוצים להשתיק אותי. ראש הממשלה ואני לא ביחסים טובים, ואני מהווה מכשול לאנשים רבים"

סיפור מוזר, קונספירציה, או שהיזם המצליח באמת נכנס למשהו קצת גדול עליו?
קשה לומר מי אומר אמת ומי משקר, אך בהחלט אפשר לומר שלמקאפי אין יותר מדי מזל.

מקאפי תמיד הצטייר כטיפוס מעט תמהוני, אדם שהצליח בזכות עצמו, אך גם קצת יוצא דופן. היזם עוסק ביוגה ואף כתב מספר ספרים בנושא. כמו כן, בזכות (או באשמת) היותו מפתח האנטיוירוס המסחרי הראשון, הוא הפך את עצמו למטרה בולטת עבור . "האקרים רואים בי כמשימה אשר תזכה אותם באות של כבוד", הוא סיפר. הוא הוסיף כי כדי להגן על פרטיותו וביטחונו, הוא נעזר באנשים אחרים אשר רוכשים עבורו את ציוד המחשוב לו הוא זקוק, כמו גם משתמש במספר זהויות בדויות לצורך רישום לאתרים, ומשנה את כתובת ה-IP שלו מספר פעמים ביום. כמו כן, הוא חי בבליז עם חברתו הקטינה בת ה-17.

מקאפי עבר תהפוכות רבות בחייו העסקיים ומשיא של שווי של 100 מיליון דולר, הוא ירד לכ-4 מיליון דולר עד 2009 כתוצאה מהמשבר הפיננסי הגלובאלי וסדרה של השקעות לא מוצלחות.

החל מ-2010, מקאפי יסד חברה חדשה בשם QuorumEx  אשר מטרתה היא לפתח אנטיביוטיקה ייחודית ממקורות טבעיים. החברה ממוקמת בבליז.

האם הוא פושע ופרנואיד עם קבלות? אולי הוא באמת נרדף במדינה מושחתת? ספרו לנו מה דעתכם בתגובות!

עדכון: ג'ון מקאפי נעצר בגואטמלה על סמך חשד כי נכנס למדינה בצורה לא חוקית.

מקאפי במראה החדש

לפני מעצרו, מקאפי הודיע לחדשות ABC כי יבקש מיקלט בגואטמלה. המעצר התבצע על ידי משטרת ההגירה, ועורך דינו של מקאפי הביע ביטחון כי מרשו ישוחרר במהרה.
"תודה לאל שאני נמצא במקום עם קצת שפיות", אמר מקאפי, 67, לפני מעצרו. "אני בחרתי את גואטמלה בזהירות".

מקאפי טוען כי בגואטמלה, המקומיים אינם מתפלאים כאשר הוא מאשים את הרשויות בבליז בנסיון לחסלו.
"במקום לומר, 'אתה מטורף', הם אומרים לי, 'כן, ברור שהם עושים זאת'", הוא סיפר. "נראה שסופסוף אני מבין אנשים שמבינים את המערכת כאן".

מקאפי הוסיף עם זאת, כי הוא לא פוסל את האפשרות של חזרה לארצות הברית, שם עשה את הונו כמייסד תעשיית האנטי-וירוס.

במהלך מסע הבריחה שלו, שארך כשלושה שבועות, מקאפי מספר כי התחפש לנכה, צבע את שיערו שבע פעמים, והתחבא במקומות רבים.

עורך הדין של מקאפי, טלספורו גוארה, הוא גם פרקליט המדינה לשעבר של גואטמלה, ולפי מקאפי גם דודה של סמנתה, חברתו בת העשרים. גוארה הודיע כי מקאפי הגיש בקשה למקלט מדיני בגואטמלה, והתהליך ייקח כשבועיים שלושה עד שיתקבל אישור.
מקאפי השאיר מידע מזויף ומטעה בבלוג שלו כדי לתעתע ברשויות לגבי מקום המצאו, ובין השאר טען כי הוא עוכב לחקירה על גבול בליז-מקסיקו, ובפוסט המשך טען כי האיש שנלקח לחקירה הוא כפיל שלו שהחזיק בדרכון צפון קוריאני עם שמו.

אך, תמונה שלו שצורפה לראיון עימו ביום שני במגזין Vice, צולמה במכשיר iPhone 4S וכללה נתוני מיקום מוטמעים בה, שהצביעו על המקום המדויק בו היא צולמה – הפארק הלאומי ריו דולצ'ה בגואטמלה, כפי שדווח במגזין Wired.

אם בקשתו של מקאפי למקלט מדיני בגואטמלה לא תיענה בחיוב, בן ה-67 יוסגר חזרה לבליז, שם ייחקר בחשד שירה למוות בשכנו בן ה-52, גרגורי פאול. עם זאת, כרגע הוא רק חשוד המבוקש לחקירה, ולא הוצא צו בינלאומי למעצרו.

עדכון 2: מקאפי אושפז בבית חולים בגואטמלה, עם כאבים בחזה. בבוקר יום אתמול הוא סיפר "אתמול בלילה חשתי במעט כאבים, אך הבוקר אני מרגיש טוב". בתחילה הוא סירב לאישפוז באומרו "אינני מאמין ברפואה מערבית.. כאשר האנשים סביבי חביבים וחמים, זה כל מה שחשוב בחיים. אזרחי גואטמלה הם כה חביבים, שאין לי כל סיבה להתלונן".

רופא ממשלתי דיווח כי פעימות ליבו ולחץ הדם של מקאפי סדירים, וכי הוא לא חווה התקף לב במהלך הלילה.


תגיות

תגובה אחת

  1. תמיד שנאתי את האנטי וירוס שלהם
    עכשיו אני מבין למה..
    אורן זריף, מאחוריך!

כתיבת תגובה

Back to top button
Close