מחפשים מחשב נייד? אל תשברו את הראש • HWzone
מחשבים ניידיםטכנולוגיהמדריכים

מחפשים מחשב נייד? אל תשברו את הראש

יותר ויותר מכשירים ניידים
בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר אנשים מסתובבים עם מכשירים ניידים בכל מקום. זה התחיל בכמה אנשי עסקים בשדה תעופה שהסתובבו עם מחשב בגודל קלסר קשיח ודיברו במכשיר סלולרי בגודל חצי לבנה ועם הזמן הגיע למצב שבו כמעט כולם מסתובבים עם מחשב לכל דבר בכיס. המחשבים הניידים עברו כברת דרך רבה מאז הימים ההם שבתחילת העשור הקודם, וכיום מחשבים חזקים יותר, יפים יותר, איכותיים יותר וכמובן קלים וקטנים יותר.

האם אנחנו באמת צריכים או האם מדובר בעוד שגעון חולף? איך נדע לבחור במחשב המתאים? במדריך הבא ננסה לענות על לשאלות אלה ולשאלות נוספות הנשאלות בעת קניית .


אז מה בעצם אני צריך 
– מחשב נייח או נייד?
המחשב הנייח עדיין במקום טוב יותר מבחינת מחיר לביצועים. המשתמש ישלם את אותו המחיר על אך יקבל תמורה נמוכה יותר בעבור כספו בביצועי המחשב. כיום מחשב נייח המקביל בנתוניו הטכניים למחשב יעלה כמעט חצי מהמחשב הנייד (כמובן, ללא הציוד ההיקפי שדורש מחשב נייח כמו מסך, מקלדת ועכבר). גם אם הפרשי המחיר מתקזזים כשמוסיפים ציוד היקפי, יש להכניס למשוואה את הנוחות שבמסך גדול, מקלדת גדולה ועכבר. השוואה זו תקפה עבור מחשבים לשוק הבינוני.

בשוק הגבוה יותר, הבדלי המחירים בין המחשב הנייד והנייח גדולים יותר. בשוק הנמוך ההפרשים גדולים יותר מאשר בשוק הבינוני, ומחשב נייח משתלם יותר (ללא התייחסות ליתרונות הניידות של המחשב הנייד). לכן, כל משתמש צריך להגדיר את דרישותיו העיקריות מהמחשב, ולשקול את היתרונות והחסרונות עוד לפני שהוא מגיע לחנות.

טאבלטים – אלטרנטיבה לא מספקת

בנוסף למחשבים ונייחים, לא ניתן להתעלם מהפופולאריות הגואה של הטאבלטים המהווים תת-אפשרות שלישית. הטאבלט, בעיקרון, הוא סוג של המיועד לפלח שוק שונה מעט, הנכלל בקטגוריית המחשב הנייד לצרכי פנאי.

הטאבלטים כיום מציעים כוח עיבוד חלש יותר, מערכות הפעלה לא בשלות לחלוטין, שאינן כוללות את כל התכונות הבסיסיות שיש למחשב נייד בעל מערכת הפעלה מסוג , וזמן לא מספק. מנגד, הטאבלטים הם מחשבים מעוצבים ואינטואיטיביים, קלי משקל, בעלי מסך מגע ונוחים לשימוש. בחלק מהמקרים, הטאבלטים נתפסים כסמל סטאטוס, ולפעמים גם משמשים כמכשירי ניווט.

הטאבלטים הם למעשה מחשבים המתפשרים על נמוכים, לטובת עיצוב והפחתת משקל.

אז מה בעצם יש לנו?
המתמודדות העיקריות בשוק המעבדים הנייחים והניידים כאחד הן אינטל ו-AMD. הסדרה הנוכחית של מעבדי אינטל מסומנת באות i וכוללת 3 תת קטגוריות: i3, i5, i7, אשר כל אחת מסמנת את פלח השוק אליו היא מכוונת: השוק הנמוך, הבינוני והגבוה. בתוך כל קטגוריה קיימים כמה דגמי מעבדים הממוספרים מנמוך לגבוה על פי חוזק ותדר עבודה. מעבדי ה-i מהסדרה הקודמת מסומנים במספרים תלת ספרתיים. המעבדים בסדרה החדשה הידועה בשם Sandy Bridge מסומנים במספרים ארבע ספרתיים כאשר הגרסה הניידת של המעבדים מסתיימת באות M.

למחשב בעל מעבד מסדרת i אשר לא נאמר עליו שהוא מכיל כרטיס גראפי נייד, יש בדרך כלל כרטיס מובנה מסדרת Graphics של . בין הסדרה הקודמת לסדרה החדשה של המעבדים מסדרת i יש הבדל משמעותי בביצועי הכרטיס הגראפי המובנה.

 
בנטבוקים (שנתייחס אליהם בהמשך), נוכל למצוא ברוב המקרים מעבדים מסדרת אטום (Atom), חלשים יחסית אך בעלי צריכת חשמל נמוכה,זולים וקטנים ביחס לשאר המעבדים. בדומה לסדרת ה-i, המעבדים ממוספרים מנמוך לגבוה לפי ביצועיהם.
 
מעבדי הפיוז'ן של AMD הביאו סוג חדש של מעבדי GPU הכוללים בתוך מכלול המעבד גם ליבה גראפית מובנית ומתקדמת, אותה ייצרו בעזרת הידע שצברו בנושא לאחר קניית יצרנית הכרטיסים הגראפיים השנייה בגודלה ATI. הליבה הגראפית של מוותרת על השימוש בשבב הגשר הצפוני הנמצא על לוח האם (northbridge) ובכך מייעלת את פעולתה. יש להדגיש שהביצועים הגראפיים של כרטיס המסך המובנה של עולים בכמה רמות על הכרטיס המובנה של .

מעבדי הפיוז'ן מהווים בדרך כלל תחרות ראויה למעבדי בשוק הנמוך-בינוני. לרוב הם עדיפים על מעבדי אטום של , אך לא תמיד עדיפים על מסדרת ה-i. בכדי לבדוק איזה מעבד עדיף, במקרה כזה, ניתן למצוא אצלנו ובאינטרנט השוואות ספציפיות.


1 2העמוד הבא
תגיות
Back to top button
Close
Close