מחבט טניס מהחומר החזק בעולם • HWzone
טכנולוגיה

מחבט טניס מהחומר החזק בעולם

כיצד גרפן, חומר הפלא של עולם המדע, משפר את החבטות של שחקני הטניס

במשך שנים נאבקו מעצבי מחבטי טניס ב-HEAD עם אותה בעיה: הם לא הצליחו להגביר את העצמה של המחבטים שלהם מבלי להוסיף להם משקל. ככל שמחבט שוקל יותר, כך הוא מייצר יותר מומנטום במהלך חבטה וכך הוא מספק יותר כוח לכדור. אבל אם מעלים את המשקל יותר מדיי, קשה לשלוט במחבט.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


המעצבים גילו שהוספת משקל לחלק העליון ולידית יוצרת מחבט מאוזן יותר. אבל עם פחות משקל במרכז, האבות-טיפוס שלהם נסדקו כל הזמן. לכן הם התמקדו בגרפן, החומר החזק בעולם ביחס למשקלו [ראו מאמר הרחבה].

על ידי שילוב כמות קטנה של גרפן במרכז המסגרת, שיפרו המעצבים את כוחה באופן ניכר. התוצאה היא ה-YouTek Graphene Speed Pro, אחד המחבטים הראשונים שמספק עצמה מרסקת ושליטה מדוייקת.

HEAD YouTek Graphene Speed Pro
משקל 315 גרם משקל הנפה 292 אורך 68.5 ס"מ מחיר 200$
צילום: בריאן קלאץ'

גרפן, מקרוב

גרפן, אשר בודד לראשונה על ידי חוקרים באוניברסיטת מאנצ'סטר ב-2004, מכיל שכבה בעובי אטום של פחם בתבנית כוורת. (גרפיט, בן דודו, הוא מספר שכבות זו על גבי זו). על אף שגרפן הוא דק, הוא חזק פי עשרות מונים מחומרים אחרים בעלי משקל דומה. הוא גם נמתח, שקוף ומוליך. השימושים הצרכניים הראשונים של גרפן העניקו חוזק לציוד , כולל מקלות לקרוס, שלדות אופניים וכמובן, מחבטי טניס.

שימושים עתידיים – מוצרי אלקטרוניקה לבישים

חברת Under Armour אינה מעוניינת בגרפן בעבור החוזק שלו אלא בגלל המוליכות שלו. מהנדסים ביצעו ניסויים עם אבות-טיפוס של חומרי טקסטיל המצופים במעגלים חשמליים מגרפן, בהם ניתן יהיה להשתמש על מנת לעקוב אחר מידע ביומטרי, כמו דופק וחום. וכיוון שהגרפן הוא עמיד כל כך, ניתן יהיה גם לכבס את הבדים המוליכים.

 

עוד על חידושים בגליון יולי של popular science ישראל – למבצע היכרות מיוחד לגולשי HWzone.co.il


תגיות

5 תגובות

  1. זה ברור שהד תמיד מובילים בטכנולוגיה
    לא סתם זו החברה הכי טובה בטניס באמת נראה שיש שם מישהו שיושב וחושב על מה שהוא עושה לא סתם יוצק תבניות של מחבט

  2. קרבון זה פחמן בכלליותו. קיימות מספר פאזות שונות של פחמן שאלת מהם זה הגרפן- שכבה אטומית אחת של אטומי

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close