כתר מחשבי העל חוזר לארצות הברית

אחרי שהות של שנה ביפן תודות ל-K Computer של פוג'יטסו, חוזר תואר "מחשב העל העוצמתי בעולם" אל הדוד סם, לפחות עד שהסינים יממשו את תוכניותיהם מרחיקות הלכת

עולם הטכנולוגיה שממשיך להתפתח בקצב מטורף מספק לנו קפיצת מדרגה משמעותית לא רק בתחום החומרה עבור הצרכן הביתי, אלא גם בתחום מחשבי העל שנועדו לאפשר לנו להבין את העולם בו אנו חיים קצת יותר טוב.

החודש החל לפעול במלואו מחשב העל Sequoia, ממשפחת ה-Blue Gene/Q של IBM, במעבדת ה-LLNL של מנהל בטיחות הגרעין הלאומי של ממשלת ארצות הברית, כאשר 1.5 מיליון ליבות ארכיטקטורת ה-Power שמרכיבות אותו מעניקות ביצועי שיא בדיוק כפול (Double Precision, 64 ביט, במבחן הביצועים Linpack) של לא פחות מ-16.32PFLOPS (ר"ת Peta Floating Point Operations Per Second – קואדריליון פעולות נקודה צפה בשניה) – מספיק בכדי לחטוף בקלילות את תואר 'מחשב העל העוצמתי על פני כדור הארץ' מידי ה-K Computer היפני, אשר רק לפני שנה הדהים אותנו עם ביצועי שיא של 10.51PFLOPS.

ביצועים של פי 9,500 מכרטיס ה-Tesla K20, או פי 17,000 מ-Radeon HD 7970

מחשב ה-Sequoia מורכב מ-96 שרתי Rack שנפרשים על פני 280 מטרים רבועים ופועל כולו בסביבת לינוקס ייעודית עבור מחשבי על (בשילוב מערכת ה-Red Hat Enterprise Linux). מחשב העל מציע בשורה משמעותית גם בכל הנוגע ליעילות עם צריכת הספק של כ-7.9 מגה וואט "בלבד" – 37 אחוז פחות מה-K Computer, אשר מתפרשים ליעילות של יותר מפי 2, מעל ל-2GFOLPS לכל וואט.

מחשב העל ישמש למחקר והרצת מודלים בזמן אמת בתחומי האסטרונומיה, האנרגיה, הגנום האנושי, שינויי האקלים ועוד, אם כי המטרה העיקרית שלו תהיה לסימולציות של נשק גרעיני.

ב-IBM לא וויתרו על ההזדמנות להתגאות בהישג

Sequoia מהווה מקור לגאווה לא רק עבור ארה"ב כמעצמת מחשוב, שמחזירה לעצמה את תואר מחשב העל החזק בעולם אחרי קרוב לשנתיים בהן היה אצל הסינים והיפנים, אלא גם עבור IBM עצמה שחוזרת להיות מפעילת מחשב העל המהיר ביותר – ארבע שנים אחרי הפעם האחרונה, בה החזיק מחשב ה-IBM Roadrunner בתואר (עם ביצועים מירביים של 1.043PFLOPS "בלבד").

הכנס כאן בדיחת "האם זה יריץ את קרייסיס"

ארה"ב חוזרת לשלוט בפסגת מחשבי העל, אך עושה רושם כי הסינים עדיין לא אמרו את המילה האחרונה – כך לפי המנהל הכללי של המרכז הלאומי למחשבי על במדינה הקומוניסטית, שהצהיר כי ארצו עתידה להשיק מחשב על בעל ביצועים של 100PFLOPS עד לשנת 2015, כשנתיים מוקדם יותר מן הצפי של המומחים בתחום.
יש עוד לא מעט זמן עד שנראה את ההצהרות הופכות ליישום ממשי, אך ניכר כי מלחמת מחשבי העל רק הולכת ומתחממת – כל הדרך אל עידן ה-Exa (קווינטיליון חישובי נקודה צפה בשניה) שחזוי לסוף העשור הנוכחי.