adplus-dvertising

הטיל הגדול ביותר בעולם שוגר בהצלחה לראשונה – וגם נחת, בחלקו

עדכון 2: מדהים! SpaceX שיגרה בהצלחה את ה-Falcon Heavy עם המטען שכולל את המכונית החשמלית האישית של אלון מאסק וגם בובה במושב הנהג. אם לא די בכך – בחברה הנחיתו בהצלחה ובמקביל את צמד המאיצים שהורכבו על הטיל, אשר יחודשו ויותאמו לשיגורים חוזרים בעתיד. ליבת השלב הראשון של הטיל אמנם אבדה ולא הונחתה בהצלחה כמתוכנן – אך במבט הכללי מדובר ללא ספק בהצלחה כבירה עבור נסיון בכורה ממשי.

כעת נשאר להמתין ולגלות מתי נראה שיגור ראשון של מטען מסחרי אל החלל בהתבסס על טיל הענק, ומי יודע – אולי אפילו דיבורים על שיגור של צוותים אנושיים.

עדכון: השיגור של ה-Falcon Heavy בשידור ישיר, בעוד פחות משעתיים (אחרי דחייה קלה) – יועבר בקישור להלן, כאשר מאסק חשף רק אתמול כי בחברה לא יסתפקו בשיגור המוצלח של המטען הייחודי אל החלל, אלא ינסו גם לבצע הנחתה אנכית תקינה של כל שלושה מבערי השלב הראשון של הטיל, כפי שכבר עשו בהצלחה במספר הזדמנויות במסגרת שיגורי ה-Falcon 9 (אם כי מעולם לא בשלושה מוקדים שונים במקביל).

יהיה מעניין מאוד – זה בטוח.

הכתבה המקורית: לאחר בדיקת מבערים מוצלחת ולאחר שנים של פיתוח והכנות – ה-Falcon Heavy האימתני של SpaceX עשוי לבצע טיסת בכורה בתחילת השבוע הבא

לא רק להביורים ביתיים נמצאים במרכז העניינים אצל אלון מאסק בימים אלו – אלא גם השיגור המיועד הראשון של טיל ה-Falcon Heavy האדיר, שאמור להוות יריית פתיחה לעידן חדשני ומוצלח אף יותר עבור חברת SpaceX שאותה הוא הקים ומנהל.

בשנתיים האחרונות ראינו את מאסק וחבורתו מוכיחים פעם אחר פעם כי טילים שניתנים להנחתה תקינה לאחר שיגורם ואף למחזור והטסה נוספת הם לא פנטזיה אלא מציאות מודרנית באמצעות טילי ה-Falcon 9, שמיועדים לשאת משאות צנועים כדוגמת לוויינים או חבילות אספקה למסלולים ההיקפיים של כדור הארץ. אך מה קורה כשרוצים להביא אנשים וציוד אל כוכבי לכת חדשים במערכת השמש שלנו? כאן כבר נכנס לתמונה טיל ה-Falcon Heavy.

אחרי שנים רבות של פיתוח והכנה – ה-Falcon Heavy מוכן להתחיל לשבור שיאים

Falcon Heavy הוא למעשה שלוש ליבות של טילי Falcon 9 שמחוברות ומשולבות יחדיו, עם 27 מנועי Merlin 1D בסך הכולל, ליצירת כוח דחף של כ-15,000 קילו-ניוטון ולנשיאת משקלים של עד 64 טון למסלול ה-LEO הקרוב ביותר לכדור הארץ, או לחילופין משקלים של עד 17 טון למאדים. בדומה ל-Falcon 9, גם מאיצי השלב הראשון של ה-Falcon Heavy מיועדים להיות רב-פעמיים, ולהפוך את השיגור של משאות כבדים במיוחד לחלל לזמין וזול יותר מאי פעם בעבר.

ב-SpaceX לא מתמקדים ביכולת למחזר את מאיצי השלב הראשון של הטיל, בינתיים – אך זו מטרת העל

אחרי שלב בחינה מוצלח בו הופעלו באופן סטטי כל מנועי המאיצים וטיל השלב הראשון של ה-Falcon Heavy בשבוע שעבר, כעת החברה ניצבת בפני המבחן האולטימטיבי שלה: טיסה מוצלחת אל החלל עם מטען מיוחד מאוד, במשקל של כ-1,300 קילוגרם – רכב ה-Tesla Roadster האישי של מאסק, שאמור להיכנס למסלול טיסה בין השמש למאדים בוא הוא עשוי להישאר למשך מיליוני שנים, תיאורטית, כשהוא מצוייד בעותק של הספר 'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה', במגבת ובשלט עם הכיתוב "Don't Panic".

מאסק "הקריב" את המכונית האישית שלו בתור המשא לטיסת הבכורה

הצלחת השיגור המדובר, שמתוכנן ל-6 בפברואר (כלומר ביום שלישי בשבוע הבא), תהפוך את ה-Falcon Heavy רשמית לטיל הפעיל הגדול והכבד ביותר בעולם כיום – מקום שני אך ורק ל-Saturn 5 האגדי ששימש את תוכנית האפולו האמריקאית וסיים את שירותו אי שם בתחילת שנות השבעים.

צעד ראשון בדרך לשליחתם של אנשים אל כוכב מאדים?

אז האם אנחנו עומדים בפני צעד היסטורי נוסף בתולדות חקר החלל של המין האנושי? נקווה שכן, ושיהיה בהצלחה.

 1. askme

  אובכן, גם השיגור היה מוצלח וגם, זה יותר חשוב, שניים מתוך שלושת
  המאיצים נחתו בשלום.
  בעיני, זה ההישג העיקרי של כל הסיפור / שיגור.

  07/02/2018 בשעה 20:56
 2. avinatbezeq

  הקטע עם המכונית ועם המגבת – cool ביותר!

  11/02/2018 בשעה 10:10