דור הרובוטים • HWzone
טכנולוגיה

דור הרובוטים

כיצד צעצועים מכינים ילדים לעתיד עם חברים רובוטיים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לחג המולד של שנת 1993 נתן לי אבי את My Magic Diary (יומן הקסמים שלי), גרסת ילדים של הארגונית הדיגיטלית של קאסיו. מאותה נקודה והלאה, הייתה לי תמיד מקבילה של המכשיר הזה – בין אם PalmPilot או ה- 5 שאני נושאת היום. כמו רוב האחרים בגילי, התחנכתי בסביבת מכשירים , לכן עכשיו כאדם בוגר, באופן כללי אני לא מתפעלת מטלפון או טבלט או תוכנה חדשים. הדור הבא, דור Z, יתחנך בסביבת משהו שונה לחלוטין. הדבר הזה יהיה .

בדיוק כפי שהייתה לי את האירגונית הדיגיטלית שלי, הילדים של היום גדלים בעולם בו אנשים נוגעים ומדברים עם הגאדג'טים שלהם. בין אם זה ה- של שלהם או טבלט LeapPad ידידותי לילדים (מכשיר מסך מגע שמשחקים עליו משחקים אינטראקטיביים חינוכיים), ילדים לומדים להיות באינטראקציה עם מכשירים בדרכים חדשות. "עם מסכי מגע, יש אינטראקציה אינטואיטיבית עם מה שהם משתוקקים לו", אומרת ג'ודי שרמן לה-ווס, מומחית להתפתחות הילד ב-LeapFrog. והאינטראקציה הזאת אינה מוגבלת למגע. תוכנות זיהוי דיבור ופנים מאפשרות לילדים לדבר עם גאדג'טים – ומאפשרות לגאדג'טים לדבר חזרה.

כיוון שילדים מורגלים למערכת היחסים החברתית הזאת, תפיסת הטכנולוגיה שלהם ומטרתה שונה מזו של הוריהם. מכשירים יכולים להיות חברים או מורים, לא רק כלי עבודה או בידור. בשנה שעברה, ביקש צוות בחברת המחקר Latitude בבוסטון מילדים לדמיין כיצד יוכלו להשתלב בחייהם. שישים וארבעה אחוז דימיינו הומנואיד חברתי, והסבירות הייתה גבוהה יותר שהרובוטים יתפקדו כמורים פרטיים, חברים למשחק או מלווים מאשר משרתים ואסיסטנים בלבד.

אילוסטרציה: פול לאשין

חברי דור Z יהיו גם הראשונים שיהיו להם חברים רובוטיים מתקדמים בבתיהם. בסתיו שעבר השיקה חברת Hasbro דור חדש של בובות פרבי שאוספות נתונים מחיישנים – כולל מד תאוצה שמודד את מידת העדינות או הגסות בה משחק הילד עם הצעצוע – ומשנות את אופיין בהתבסס לאופן בו מתייחסים אליהן. מספר אחרים שיושקו השנה, כולל Romo ו-WowWee RoboMe משתמשים בטלפון חכם כמוח מיחשוב, כך שהם יכולים לנצל את המצלמה וזיהוי הפנים כדי להגיב לאנשים. (שוק הצעצועים כבר שימש כר הוכחה לטכנולוגיות חדשניות בעבר; ה-Speak & Spell, לדוגמה, היה המכשיר הראשון בעל סינטיסייזר קולי בשבב בודד כבר ב-1978, כשחברת Texas Instruments השיקה אותו).

דור של ילדים שהתחנכו בסביבת רובוטים יוכל לתת דחיפה לגל חדש של חדשנות. בדיוק כפי שקרה עם פיתוח תוכנות, אשר עבר ממעבדות לחברות סטארט-אפ, ולכל אחד בעל עניין אפילו קל בכתיבת קוד, יעבור גם פיתוח הרובוטיקה דמוקרטיזציה. פלטפורמות רובוטיות עכשוויות, כמו ה-Robot Operating System שפותחה ב-Willow Garage במנלו פארק, קליפורניה, הן פתוחות. כמו SDK של טלפונים חכמים, מערכת ההפעלה הופכת רובוטים לדף נייר חלק עבור המפתחים כדי ליצור שימושים ואפליקציות. באותו אופן בו ילדים בגיל 12 יוצרים למכשירים ניידים היום, הם ייצרו רובוטיות מחר. זקוקים למאמן? מורה פרטי לספרדית? אוזן קשבת? פשוט הורידו , והיא שם הלכה למעשה.

 

עוד על חידושים בגליון יולי של popular science ישראל – למבצע היכרות מיוחד לגולשי HWzone.co.il


תגיות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close