פטנט חדש של סוני יהרוג את שוק המשחקים המשומשים? • HWzone
גיימינג

פטנט חדש של סוני יהרוג את שוק המשחקים המשומשים?

הענקית היפנית הגישה בקשה לפטנט על שתאפשר לה לדעת איזה משחק הוא משומש – בדרך לעוד סנקציות על עולם היד השניה?

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אחת התופעות שמטרידות בשנים האחרונות את מפיצות המשחקים הגדולות, מלבד הפיראטיות, היא תופעת שוק היד-שניה של משחקים. לטענתם, המסחר החוזר במשחקים, מונע משחקנים לרכוש משחקים חדשים והעליה במספר החנויות הפזורות ברחבי העולם שמציעות משחקים משומשים במחיר נמוך (רשתות כמו Gamestop באמריקה ו- GAME באנגליה), מרחיקה את השחקנים מלרכוש משחקים חדשים במחיר מלא. פשוט רחמנות.

את הבעיה הפיראטית של המשחקים, מנסים כל הזמן לפתור בשלל נסיונות ואינספור רעיונות, אך ללא הצלחה יתירה, ובעיקר פגיעה קשה בלקוחות ששילמו מכספם מחיר מלא על משחק ובתמורה זוכים ליחס נוראי כמו לגנבים. רוב הסיכויים שהבעיה הזו לא תיפתר בקרוב אם בכלל, אבל בעניין השוק המשני למשחקי יד- שנייה, המפיצות החלו להתמקד בחיפוש פתרונות מורכבים, כאלה שפחות יכעיסו את הלקוחות, ועושות הכל על מנת להביא סוף ל"בעיה" המטרידה.

ככל שמתקרבים יותר להשקות הדור הבא של הקונסולות, מיקרוסופט עם 720 וסוני עם , המפיצות היו רוצות לסגור לפחות את הפינה הזו או בכלל להפוך אותה מבעיה מטרידה, לאופציה להכנסות.

מראה שעתיד להיעלם מעולם הקונסולות?

השבוע נודע כי סוני הגישה פטנט לטכנולוגיה שיכולה לקבוע אם משחק משומש או לא. הטכנולוגיה עושה שימוש בתג בתדר רדיו בדיסק המשחק שמתקשר ישירות עם הקונסולה ומשייך את המדיה הפיזית (דיסק המשחק) עם המערכת. אם סוני תיישם זאת בקונסולת הדור הבא שלה, 4, שוק המשחקים המשומשים יחטוף מכה כואבת ומרה.

איך זה עובד?

"תג אישור" RF בכל משחק ישייך את עצמו עם שחקן או מזהה קונסולה ספציפית. התג לאחר מכן יאוחסן גם בתנאי השימוש של (ה- 'I Agree' הזה שאתם לוחצים בלי לקרוא בכלל) במהלך התקנת המשחק, ורק כך המשחק יעבוד.

איזה סוג של תנאי יכולה להגדיר? תיאורטית, החברה יכולה ליצור כל סוג של הרשאות שהיא רוצה. אך, זה לא יהיה מחוץ לתחום הסביר לתנאים נוקשים שמגבילים את המשחק לזהותו של שחקן יחיד או קונסולה אחת.

שימוש יצירתי בטכנולוגיה

בסוני גם יכולים לנסות שיטות חלופיות שתעודדנה מכירות חדשות במשחק או לייצר הכנסות. למשל, תשלום אגרה שנקבעה מראש למשחקים משומשים. כלומר, השוק עדיין יהיה קיים, אך בשביל כדי ששחקן יהנה משימוש במשחקים משומשים, יהיה לשלם תשלום כלשהו, שיקבע על-ידי המפיצה ושיתיר את החסימה מהמשחק.
אגרת השימוש יכולה כמובן להיקבע מראש ולהיות חלק מהמחיר שהלקוח ישלם כבר בחנות.

אפשרת אחרת היא שסוני אולי תאפשר לשחקנים לעשות שימוש במשחקים משומשים אך תבטל באותם משחקים את האפשרויות של הגביעים – Trophies.

כיצד באמת תבוא לידי ביטוי הטכנולוגיה החדשה של בדור הקונסולות הבא? כנראה שבקרוב נגלה…

ב-GamePro תוכלו להתעדכן בחדשות גיימינג יומיומיות.


תגיות

7 תגובות

 1. קשה לי להאמין שזה יוגבל לקונסולה
  יותר הגיוני שהם ילכו על מודל שדומה לזה שיש במחשב האישי, המשחק יקושר למשתמש מסויים (כמו STEAM ו ORIGIN). ולחשבון כמובן נוכל לגשת בלי בעיה מכל קונסולה. בכל זאת צריך ללכת עם הדיסק לחבר ולשחק בקונסולה שלו כי אצלו יותר נוח…
  אם סוני עושה את זה תהיו בטוחים שגם MS עובדים על משהו דומה,זה לא יגרור את סוני לעוד הפסדים זה רק יעזור להם.

 2. האפקט יהיה הפוך
  משתמשים ימנעו מלרכוש משחקים שיגבילו אותם בהמשך.

 3. לא קונה PS4 בשום מצב, אם תהיה נעילה
  למרות שאיני משתמש במשחקים משומשים כלל, רק על העיקרון לא אקנה…

 4. אני חושב שהרגולטור יעצור את זה
  אולי לא בארה"ב כי שם מערכת המשפט בכיס של היצרנים, אבל לפחות באירופה. זו פגיעה חמורה בחוקי הקיניין (לאסור עלי להשתמש במשהו שקניתי כחוק).

 5. הבעיה שרוכשים זכות לשחק במשחק, לא את המשחק עצמו
  וכך אין בעצם דבר כזה משחק משומש, אלא לכל היותר דיסק משומש.

  כשקונים משחק דיגיטלי, נגיד אצל סטים, זה בעצם שירות גישה למשחק, שמתקיים כל עוד החברה שמספקת אותו מתקיימת.
  מה שהם מוכרים בד"כ זו חבילת משחק בלתי מוגבלת בזמן (כמו חבילת סלולר עם אינסוף דקות).

  בכל זאת, בשורה התחתונה, אני לא בטוח שהגבלה כזו היא חוקית. הרי ממילא הרוכש המקורי לא יכול לשחק יותר במשחק, אז לא ברור איך עוברים פה על חוק זכויות היוצרים.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close