אייפון 5: ארוך יותר, עוצמתי יותר, מנצח?

הסמארטפון הבא של אפל כבר כאן, בדרך לתחרות קשה מתמיד אל מול חצי מיליארד מכשירי אנדרואיד

אתמול בערב זה קרה שוב – מיליונים רבים ברחבי העולם נדרכו בכדי לראות את הסמארטפון השישי של אפל, החברה שרק לאחרונה הפכה לבעלת שווי השוק הבורסאי הגדול בהיסטוריה.
עם זאת, הפעם הייתה תחושה מעט שונה באוויר. בעידן בו מכשירי אנדרואיד תוקפים אותנו מכל עבר עם מיטב הטכנולוגיות והחידושים בקצב תדיר, פתאום כבר לא כל כך בטוח שהאייפון הוא עדיין זה שמוביל וקובע סדרי עולם בשוק הסמארטפונים – או שאולי בעצם כן?

ללא הקדמות נוספות, נצלול היישר אל תוך קרביו של המכשיר החדש בנסיון להכריע עד כמה באמת הוא חדשני.
במרכזו של האייפון 5 ניצב שבב ה-Apple A6, שעל פי ההצהרות מציע כח עיבוד כפול מזה של ה-A5 שבאייפון 4S, הן מבחינת העיבוד הכללי והן מבחינת העיבוד הגראפי. נתונים מדוייקים על חומרת ה-A6 אין עדיין, אך מרבית העדויות מצביעות על כך שזהו השבב הראשון בשוק שעושה שימוש בליבות Cortex A15 – הדור החדש מבית ARM.
השיפור בביצועים לא בהכרח יהיה מהפכני ביחס למכשירי האנדרואיד המובילים, אך הליבות החדשות אמורות להיות יעילות וחסכוניות במיוחד – אין ספק שמדובר כאן בהישג מרשים לאפל. אחד – אפס לטובת התפוח.

האייפון החדש (מימין) וחבר.
מהפכני או משעמם? הסוף לוויכוח לא נראה באופק

שיפור של פי שניים בביצועים הגראפיים מצביע ככל הנראה על אימוצה של ליבת ה-PowerVR SGX543MP4, כמו זו שבשבב ה-A5X באייפד השלישי, אך התבססות על תהליך ייצור של 32 ננומטר (במקום 45 ננומטר ב-A5X) מבטיחה שכל העסק יהיה קריר ונעים הרבה יותר בשבב ה-A6.

Cortex A15 inside, כנראה

שבב ה-A6 מזין את המסך, שבהתאם לדיווחים המוקדמים התארך לגודל אלכסוני של 4 אינץ' ולרזולוציה חריגה של 1136×640. אפל דאגה לעדכן את כל האפליקציות שלה לרזולוציה החדשה, אך מפתחי צד ג' יאלצו לעשות זאת גם הם – ועד שזה יקרה צפו לראות פסים שחורים בחלקו העליון והתחתון של המסך.
שימוש בטכנולוגיה בה ממשק המגע מובנה אל תוך המסך העצמו תרמה למכשיר להשיל כמעט שני מילימטרים מעוביו בדרך לעובי מטורף של 7.6 מילימטרים, מילימטר אחד בלבד יותר מהסמארטפונים הדקים ביותר בעולם.
שיפור משמעותי ישנו גם בקטגוריית המשקל – האייפון 5 שוקל 112 גרם, 20 אחוז פחות מהאייפון 4S.
שימוש במודם MSM9615 של Qualcomm אשר יוצר בתהליך של 28 ננומטר מעניק לאייפון החדש תמיכה ברוב טכנולוגיות ותדרי הסלולר בעולם – כולל רשתות דור רביעי LTE. האם זה מה שידרבן את אימוצה של הטכנולוגיה החדשה ברחבי העולם וגם כאן בארץ? נחזיק אצבעות.

חיי סוללה נאים, גם בדור רביעי

חיי הסוללה תמיד היו מרשימים למדי במכשירי האייפון, וגם הפעם נראה שזה המצב עם הבטחה לעד עשר שעות גלישת Wi-Fi, עד עשר שעות ניגון וידאו ועד לשמונה שעות של גלישה ברשת LTE. חבילות הגלישה מעולם לא הרגישו קטנות יותר.

בהתאם לציפיות, את חיבור 30 הפינים הוותיק מחליף חיבור Lightning מעודכן ודיגיטלי עם 8 פינים בלבד, שקטן ב-80 אחוז מקודמו וגם מבטיח להיות קשיח ועמיד יותר. אנחנו לא חובבים גדולים של פרגמנטציה ומתאמים למיניהם, אך בהתחשב במידותיו הפחותות של הסמארטפון החדש ניתן להבין מדוע גם החיבור עצמו דרש עדכון, לאחר תשע שנות שירות.

שני אגפים בהם אין שינוי לצערנו הם נפח האחסון הפנימי, שעדיין מתחיל ב-16GB ונגמר ב-64GB (בהתאם למסורת אין חריץ MicroSD להרחבה), והמחיר, אשר יחל בכ-650 דולר למכשיר "פתוח".

בשורה התחתונה, האייפון 5 מעדכן את הנוסח אך לא מנסה לתקן את שאינו שבור – וכנראה שזה גם יספיק. קשה להאמין שהסמארטפון החדש של אפל ישכנע את שונאיה של חברת הענק לחזור בתשובה, אך בהתחשב בקהל החובבים הגדול שכבר יש לה יש סיכוי סביר בהחלט שכמו קודמיו, גם האייפון 5 ימשיך לשבור שיאי פופולריות (והכנסות).