אנחנו באמת זקוקים לעוד מערכת הפעלה לסמארטפונים? | דעה

10 תגובות

מתחרות מבוססות קוד פתוח לאנדרואיד נמצאות כל אחת בשלב אחר של , אך האם לתלמידים יש סיכוי לגבור על המורה והמאסטר?
 
אין זה סוד גדול שעל ליבם של חובבי הסמארטפונים מתחרות מערכות הפעלה רבות: מבית עם התפוצה הגדולה ביותר, iOS מבית השניה בתפוצתה ומתחת להן נמצאות מערכות הפעלה שונות: גרסאות שונות של Windows Phone מבית , הסימביאן של , וה-Blackberry OS של RIM. לתוך כל זה מתכננים בקנוניקל, האחראים על מערכת ההפעלה שהיא הפצת הלינוקס הנפוצה ביותר, לשחרר את אותה הפצה גם לסמארטפונים.
 
האם ישנו מקום לעוד פתוחה לסמארטפונים?
 
אנדרואיד כל כך מצליחה, על פי דעתנו, בגלל הפתיחות שלה. כל משתמש יכול לתכנת אפליקציה לשימושו הפרטי ולהפיצה בקלות לצורך מסחרי או על בסיס חופשי ללא התערבות של גוגל. יותר מכך, אפילו ברמת מערכת ההפעלה עצמה, הקוד הוא פתוח ומאפשר להתאים את מערכת ההפעלה לצרכי המשתמש. מרבית יצרני הסמארטפונים מריצים על המכשירים שלהם גרסה המותאמת במיוחד למכשיר, כשאצל יצרנים מסוימים ניתן בקלות יחסית להעביר את הטלפון למערכת הפעלה מבוססת אנדרואיד אחרת. המכשירים היחידים המריצים גרסה טהורה של אנדרואיד הם מכשירים הממותגים כמכשירים של גוגל, למרות שהם יכולים להיות מיוצרים על ידי: HTC, , LG ומוטורולה.
 
 
לפיכך, איזה יתרונות כבר יכולה אובונטו לסמארטפונים להציע על פני אנדרואיד? מסתבר שלא מעט. מאז ומתמיד, היו דרישות המערכת של אובונטו צנועות במיוחד יחסית למערכות הפעלה אחרות למחשב האישי ועיקרון זה ינדוד מהמחשב האישי לסמארפונים. מסך בגודל של 800X400 פיקסלים, שתי ליבות עיבוד וגיגה-בייט אחד של זיכרון הוא המינימום שידרש בכדי להריץ על הטלפון את אובונטו. כמו שאתם מסוגלים לדמיין, סמארטפון בעל חומרה חזקה יותר ינוצל היטב על ידי מערכת ההפעלה. זאת מכיוון שבניגוד לאנדרואיד ובדומה ל-iOS ול- Phone, תרוץ ישירות על החומרה של הטלפון ולא דרך אמולציה.
הדרואיד שכווווווווווווווווווווולם אוהבים
יתרונות אלו של הקוד הפתוח הם גם, על פי דעתנו, מה שמוציא את הרוח ממפרשיה של לסמארטפונים. הסמארטפונים הראשונים היו מבית נוקיה והריצו סימביאן. אחריהם הגיעו אפל עם האייפון, ואז הגיע ה-Galaxy S הראשון של , שהריץ אנדרואיד והיווה עבור העולם את החלון אל מערכת ההפעלה של גוגל ומה היא יכולה להציע למשתמש. כמובן שהן לסמסונג והן ליצרנים נוספים היו מכשירי אנדרואיד קודמים (לדוגמה, ה-Nexus One מבית HTC, שהריץ את הגרסה הראשונה של אנדרואיד), אך ה- S הוא הראשון שזכה להצלחה בקנה מידה מסחרר. השאר היסטוריה, ומאז יש לנו בעולם הכי הרבה סמארטפונים המריצים .
 
לפיכך, היותה של לסמארטפונים מערכת סגורה בדומה ל-iOS של אפל מהווה עבורה מכשול. העולם כבר התרגל לפתיחות של ולמה לחיה שיצאה לחופשי לחזור לכלוב? זה גם מה שעל פי דעתנו מעיב על מכירותיה של נוקיה לאחרונה, עד לרמה שהשרדותה של החברה מוטל בספק. נוקיה נטשה לפני מספר שנים את מערכת הסימביאן הפתוחה יחסית ובמקום זאת חתמה על הסכמים עם . מהחברה של העם, הפכה לחברת שוליים ואנחנו מקווים שבצמרת החברה יתעשתו במהרה וישובו לגדולה.
iOS ו- Phone – "הסגירות" תהרוג את החתול?