המהירים והנכונים – כונני SSD מדגמי WD Black SN770 ו-SN850 בביקורת

לקחנו לסיבוב את הכוננים המובילים של Western Digital לגיימינג ויצאנו מרוצים עד מאוד

ענקית האחסון Western Digital היא מותג ידוע שבשנים האחרונות הצליח לפרוץ גם מעבר לתודעה המשותפת של משתמשי המחשב בעולם. אחרי רכישה מוצלחת של חברת SanDisk, העוסקת בפתרונות אחסון ה-NAND והפלאש, הפכה למעשה Western Digital ברגע גם לשחקן גדול בעולם זה, ולא רק בעולם הכוננים הקשיחים המכאניים, משם הכרנו אותה במשך עשרות שנים.

כיום נחשבת WD לשחקן מרכזי לא רק בעולם הכוננים המכאניים אלא גם בעולם הפלאש כולו כאשר אחרי הרכישה של SanDisk החלה לחדור אל השוק עם מוצרים שנעשים מדור לדור תחרותיים משמעותית. זאת באמצעות כח פיתוח ויצור נרחב שחלק ממנו נמצא גם בארצנו.

לא מכבר עברו מוצרי Western Digital מספר עדכוני מיתוג כדי לפשט ולהפוך את היררכיית המוצרים למובנת ופשוטה יותר לכולם, מהלך שאנחנו מעריכים מאוד בתקופה שבה נראה כאילו כל יצרן מנסה לסבך כמה שיותר דגמים ושמות של סדרות מוצרים.

נכון לעת כתיבת שורות אלו, ה-WD_BLACK SN850 הוא ספינת הדגל של WD ככונן SSD למחשבים אישיים וקונסולות משחק. מדובר בכונן שעושה שימוש בממשק M.2 על תעבורת PCI-Express 4.0 X4. זה מה שקיים כיום בלוחות אם רבים, במחשבים ניידים בשני דורות המעבדים האחרונים וכמובן בקונסולות המשחק המתקדמות Playstation 5 ו-Xbox Series X.

הוכרז כונן SSD מתקדם יותר בשם WD_BLACK SN850X אך טרם הגיע להפצה רחבה בשוק. כמובן שידנו על הדופק, אך כונן זה לא צפוי להוציא את SN850 הסטנדרטי לפרישה. שניהם צפוים להמכר במקביל ו-SN850 עדיין צפוי להיות זה שמוביל את כמות המכירות בסגמנט המתקדם של WD.

לכונן זה גרסה המגיעה עם גוף קירור, ואחת שמגיעה ללא גוף הקירור. כבר בשלב זה נספר לכם כי כונן זה זקוק לגוף קירור בשביל לקבל ביצועים טובים. למעשה, כמעט כל כונן SSD מודרני בעל ביצועים גבוהים יפיק תועלת מגוף קירור.

הגרסה הנבדקת בביקורת זאת היא גרסה בעלת נפח של 1TB. מדובר בנפח נפוץ ומבוקש למדי בעולם האחרון היום עבור כונן SSD. נראה שהעברת הלפיד מ-512GB ל-1TB נעשתה בצורה חלקה כשמדובר בנפח המינימלי החדש שרוצים משתמשים, שכן משחקים רבים החלו להתנפח אל מעל ל-150GB. הביקוש בהחלט קיים.

כונן זה מצהיר מהירות קריאה מירבית של 7000MB לשניה, כאשר מהירות הכתיבה נשארת בסימן שאלה. כמובן שכל זה יבחן. ללא גוף קירור ניתן למצוא אותו במבצעים בפחות מ-500 שקלים, ועם גוף קירור מעט מעל ל-500 שקלים. סיבה לרכוש את הכונן ללא גוף קירור תהיה הטמעה בלוח אם שכבר מכיל גופי קירור עבור כונני SSD. בלי מבצעים, כונן שכזה יעלה לכם כ-700 שקלים.

ה-WD_BLACK SN770 הוא כונן חדש יותר שכולל שימוש בטכנולוגיות יחודיות למדי עבור WD. בביקורות כוננים קודמות דיברנו על כמה WD טובה בביצועים בפועל בכוננים נטולי זיכרון DDR עבור בקר השבבים עצמו בכונן.

זיכרון מסוג DDR עבור בקר השבבים מאפשר בעיקר קליטה זריזה יותר של מידע אל תוך השבבים כאשר ה-DDR משמש כבאפר לאותו המידע בהיותו שבב מאוד מהיר בעצמו. החסרון המובהק של שימוש בזיכרון יחודי עבור הבקר הוא כמובן מחיר גבוה יותר על הרכיב.

ב-WD אומרים בבירור עם מוצר זה "למה שלא נשתמש בכל הטכניקות לביצועים שלמדנו עד כה ונישם אותן בכונן בעל ביצועים מתקדמים?". כך נולד ה-WD_BLACK SN770, כונן בעל מיתוג של ביצועים גבוהים אשר אין לו זיכרון יעודי לבקר השבבים.

בתמונה אתם יכולים לראות את כל מרכיבי הכונן הזה. בצד ימין ישנו בקר הכונן הראשי עם מיתוג SanDisk עליו, מתחתיו ספק הכח של הכונן, ידוע גם כ-PMIC ובצד השני ניתן לראות שבב NAND בודד שמכיל 1TB של אחסון.

גם אחרי היכרות רבת שנים עם עולם האחסון בכלל והפלאש בפרט, אנחנו מוצאים את עצמנו מתפלאים על כמה נפח של אחסון מצליח להקטין את עצמו פיזית. טרה-בייט שלם של מידע מהיר כמו עשרות כוננים קשיחים מכאניים במשקל נוצה.

ה-SN770 מדורג למהירות קריאה מירבית רשמית של 5150MB לשניה, מגיע ללא גוף קירור ונושא תג מחיר של כ-610 שקלים עבור נפח של 1TB. כונן זה זמין גם בנפח של 500GB ו-2TB.

מבחני הביצועים

עבור מבחני הביצועים של כונני ה-SSD, הקמנו עמדת בחינה חדשה שעושה שימוש בפלטפורמת Alder Lake של אינטל. היא כוללת מעבד Core i9 12900K ולוח אם Z690 HERO.

הכוננים נבחנים בממשק העליון אשר מחובר ישירות למעבד והוא מכיל תמיכה ב-PCI-Express 5.0. זאת, על אף שרוב הכוננים כיום יפעלו בתקנים 4.0 ו-3.0. המטרה היא בחינה אופטימלית של ביצועים במצב הטוב ביותר, עם הכנה לכונני הדור הבא.

הכוננים מקבלים התקנה נקיה של מערכת הפעלה לשלל הבחינות. סביבת הבחינה שומרת על טמפרטורת סביבה של 28 מעלות צלזיוס, כאשר אין זרימת אוויר באופן ישיר אל הכוננים המותקנים. זרימת אוויר חלקית איזורית מגיעה אך ורק מגוף הקירור למעבד, Noctua NH-D15.

הוספנו כונן שנחשב למהיר בדור 3.0 שהוא ה-760p של אינטל, וכונן שנחשב למתקדם בדור 4.0 שהוא ה-7000s של GIGABYTE AORUS. ראשית כל, אנו בוחנים את הטענות לגבי מהירויות קריאה וכתיבה מירביות. מהירויות רציפות, כאלה שאופיניות להעתקת קובץ אחד גדול חשובות בעיקר לצרכים כמו הקלטה של וידאו, העתקה של וידאו מכונן לכונן וכל פעולה שבדרך כלל עוסקת בקבצים בודדים מאוד גדולים.

אפשר להגיד טכנית שכונן ה-SN850 עונה על הטענה במרקטינג שטוענת למהירות קריאה של 7000MB לשניה. הגענו למספר הזה, פחות או יותר. מהירות הכתיבה הרציפה הגיעה למקסימום של קצת מעל ל-5000MB לשניה.

ה-SN770 בקלות ענה על טענות השיווק עם מעל ל-5200MB קריאה לשניה, ומעל ל-4400MB לשניה כתיבה.

שימוש נפוץ משמעותית בכוננים הינו שימוש בכתיבות וקריאות אקראיות. למשל משחקים או תוכנות כבדות שעושות שימוש במערכות קבצים מגוונות בגודלן. במבחן הקריאה האקראית הציג ה-SN850 ביצועים טובים, אך לא טובים כמו אלו של ה-7000s, כונן שנחשב ליקר יותר באופן משמעותי.

ה-SN770 בעיקר בקיראה אקראית של קבצים קטנים הביא לביצועים סבירים, אך מקובלים בהחלט.

במבחן הכתיבה האקראית WD זוכה להראות יותר משרירי הפיתוח של הבקרים והאלגוריתמים שלה, כאשר ה-SN850 מוביל את החבורה, ומאחוריו SN770 צמוד ל-7000s. בשביל לסבר את הראש, SN770 עולה כמעט מחצית ממחירו של ה-7000s לעיתים קרובות. מרשים מאוד.

ביצועי העתקה בתוך אותו כונן הם לא משהו שמעסיק את רוב המשתמשים ורוב האפליקציות כיום, אך חשוב לבחון גם זאת. כאן נראה שצוות הבקבוק במערכת בעיקר נופל על רכיבים אחרים, שכן כל הכוננים שבחנו הפיקו תוצאות דומות למדי.

אל שורת המבחנים הסינטטיים אנחנו מוסיפים גם כמה מבחני ביצועים של שימושים סטנדרטיים כאשר גם משחקים עם חלק מזה. במבחן בדיקת קבצי המשחק GRID 2019 מצאנו שכונן ה-SN770 הוביל את החבורה, כאשר SN850 צמוד אליו. ההבדלים בניהם לשאר קטנים מאוד, אך קיימים וניתנים לשחזור בכל הרצה.

לקחנו גם משחק קטן יותר בכמות הקבצים וגם שם ה-SN770 למעשה הוביל יחד עם ה-SN850. ביצועים זהים.

כל הכוננים מכילים את אותה התקנה עם אותן תוכנות על אותו הטלאי. זמני עליית מערכת ההפעלה מציגים גם הם את ההבדלים הטכנולוגיים בין הכוננים השונים. שוב, באופן מפתיע מוביל ה-SN770 את מבחני הביצועים אפילו על פני SN850, אך בהפרש קטן מאוד. זה לא שבין 8 שניות לבין 7.1 שניות העולם תלוי, אך זו דרך נהדרת להציג את יכולות הכוננים והשיפורים הטכנולוגיים.

כתיבת קבצים רציפה אל ה-SN850

כעת אנו מסתכלים באופן פרטני על יכולת הכוננים להתמודד עם כתיבה רצופה של קבצים קטנים. מטרת הבדיקה היא לראות כיצד מתמודד הבקר והזיכרון בו עם רצף בלתי פוסק של קבצים קטנים אותם צריך לכתוב אל שבב האחסון.

כאן זוכה WD להציג את שרירי הטכנולוגיה של SN850 עם כתיבה במהירות של כ-4500MB לשניה ללא הפרעות למשך כ-55 אחוזים מנפח הכונן הזה. משמעות הדבר היא שכ-500GB של נפח אחסון התמלא בקצב מהיר וללא נפילות.

כתיבת קבצים רציפה אל ה-SN770

מה שאתם רואים כאן עם מבחן הכתיבה של ה-SN770 הוא בעיקר הסיבה שמדובר בכונן זול משמעותית. לאחר כתיבה רציפה של כ-400GB ניתן לראות נפילה משמעותית בביצועי הכתיבה מאיזור 3700MB לשניה אל איזור 600MB לשניה. אמנם – מדובר בכל זאת בביצועים שאין קודמים להם בכוננים נטולי זיכרון יעודי לבקר האחסון.

לרוב אנחנו רואים כונני DRAMless שכאלה מחזיקים בביצועי כתיבה רציפה עד לנפחים של 20-80GB אך כאן מצליחה WD ליצור באפר של כ-400GB וזה מאוד מרשים. אין כונן בעבר שהצליח לעשות זאת עם חומרה שכזאת.

באופן מציאותי, קהל היעד של ה-SN770 לא צפוי לכתוב ברצף כמות אדירה של קבצים קטנים למילוי כל הכונן במכה אחת, אך לעיתים משתמשים עושים זאת עם משחקים ואוספי מדיה שיכולים להגיע לכמה מאות גיגה-בייטים. SN770 לוקח את הרעיון של כונן נטול זיכרון יעודי לבקר למקום הרחוק ביותר שראינו עד כה. להזכירכם, מנוחה של כמה דקות לכונן תנקה את זיכרון המטמון שלו ותאפשר העברה נוספת במהירות גבוהה. מדובר במצב זמני.

בחנו את טמפרטורת הפעולה של בקר השבבים בכוננים השונים. עם גוף הקירור, הגענו לטמפרטורת פעולה מירבית נמוכה מאוד עבור ה-SN850 הודות לגוף הקירור שהגיע איתו. עם SN770 נטול גוף הקירור הגענו לטמפרטורת בקר של 71 מעלות צלזיוס שאם נתחשב בנסיבות ובביצועי הכונן, נחשבות למעולות.

SN770 הוא מסוג הכונן שמגיע בלי גוף קירור, וגם לא דורש גוף קירור בשביל להגיע לביצועים מירביים, אלא אם טמפרטורת הסביבה עצמה תהיה גבוהה מאוד.

ניתוח מבחני הביצועים וסיכום

במבחני הביצועים שלנו הצבנו את צמד כונני ה-SSD המתקדמים של WD אל מול כונן יוקרתי ומהיר של GIGABYTE לצד כונן מתקדם למדי של הדור הקודם, ה-760p של אינטל.

בהתחשב בתוצאות שקיבלנו, אפשר להבין מדוע חשוב ל-WD להמשיך ולהשקיע בעולם כונני ה-SSD שלה, ולמה ה-SN850 מאז שיצא הפך ללהיט בקרב משתמשים רבים. הביצועים לגמרי שם.

כונן ה-SN770 שהוא חדש יותר ומכיל חומרה שבדרך כלל תזכה כונן בהמצאות באמצע טבלאות הביצועים, מציג ביצועים בפועל שלא מביישים אף ספינת דגל שקיימת היום בעולם כונני ה-SSD.

התרשמנו מאוד מכל מה ש-SN770 הציע. זה באמת כונן ספינת דגל בתחפושת של כונן מוזל. נפח באפר של כ-400GB לכתיבה רציפה זה שיא שמכפיל במספר פעמים שיאים קודמים של כוננים נטולי זיכרון לבקר, וזה הישג טכנולוגי מאוד מרשמים עבור WD שאף יצרן כונני SSD עד כה לא השיג. הביצועים בפועל בשלל אפליקציות הן ממש כאלה של ספינת דגל והחדשות הטובות הן שאפילו ללא גוף קירור כלל הביצועים הם פנטסטיים ונטולי האטה.

ה-SN850 קיבל מספר ירידות מחיר מאז שהושק ונכון לעת כתיבת שורות אלו ימצא בהנחות מאוד גדולות, דבר שהופך אותו לבחירה מובהקת עבור כל משתמש שרוצה את הטוב ביותר שיש לעולם כונני ה-SSD להציע. עם מחירים גבוהים משמעותית מצד יצרניות כמו סמסונג או GIGABYTE אין כאן ספק שהתמורה עבור המחיר של SN850 היא עצומה.

מחירו של SN770 נמוך מזה של SN850 ולעיתים יספק את אותם הביצועים, דבר שמביא את התמורה עבור העלות לנקודה אף גבוהה יותר. אין לנו הרבה סופרלטיבים או מילות העצמה עבור שני הכוננים הללו כי מבחני הביצועים שלנו, ומבחני ביצועים רבים ברחבי העולם כבר הציגו של-WD יש משהו מיוחד בטכנולוגיות שהיא מפתחת לאחרונה עבור כונני SSD. אנחנו שמחים לראות תחרות רצינית בעולם האחסון, וממתינים לראות אילו מוצרים נוספים יגיעו בעתיד הקרובה שלא רק יהפכו שימוש ב-SSD למהנה יותר, אלא גם למשתלם יותר לכיס.

מחירו של SN770 בארץ קצת גבוה, אך נמוך מאוד מעבר לים. אנחנו מקווים שמצב זה ישתנה במהרה והמחירים בארץ יישרו קו מול המחירים שהופכים את SN770 למאוד כדאי במקומות אחרים או ביבוא אישי.

כיף לראות יצרן שלא רק דוחף לביצועים מריביים, אלא גם עושה זאת במחיר שווה לכל כיס, שיפור בשני מישורים במקביל. ישר כח.