OpenOffice מתנתקת מ-Oracle • HWzone
מחשבים

OpenOffice מתנתקת מ-Oracle

OpenOffice מתנתקת מ-Oracle – מהיום אימרו LibreOffice
 
מתנתקים מההורים – מתנדבי האתר OpenOffice.org, המספק תוכנות אלטרנטיביות חינמיות לחבילת ה-Office היקרה של מיקרוסופט, מאסו בחסותה של חברת Oracle שעד היום תמכה בפרויקט, והחליטו לבנות לעצמם בית חדש ללא תלות בחברה חיצונית. תוכנות OpenOffice זכו להצלחה מוגבלת כבר למעלה מעשור, אך המתנדבים טוענים כי "במצב החדש נייצר תחרות רבה יותר, ניתן ללקוחותינו בחירה רבה יותר ונעודד יצירתיות בתחום תוכנות האופיס". האם המתנדבים רומזים כי Oracle הגבילה אותם בעבודתם?

מפתחי OpenOffice כבר התאגדו תחת שם חדש – The Document Foundation – כאשר אחת ממטרותיהם העיקריות היא להביא את בשורת האופיס החינמי לציבור רחב יותר של משתמשים ומפתחים בעזרת הקלה על המעבר מהאופיס המאובזר והיקר של לגרסא קצת דלה יותר אך חינמית.
לאחר ששרפו את הגשרים ביניהם לבין Oracle, הציעו אנשי OpenOffice הצעה שנוייה במחלוקת ל-Oracle, במסגרתה חברת-האם הקודמת תהפוך לשותפה עסקית בתנאי שתתרום להם את הזכויות על השם OpenOffice – זכויות בהן Oracle מחזיקה מתוקף רכישתה את Sun לפני מספר שנים. בינתיים, ישתמשו חברי הקבוצה החדשה בשם LibreOffice, עד אשר תתקבל תשובה סופית מ-Oracle בנושא.
חברות רבות בשוק התוכנה – גדולות וקטנות כאחד – בירכו על שבירת הקשר העסקי עם Oracle וחלקן אף התייחסו לכך כ"מהלך אצילי", אולם אנו לא כל כך בטוחים ש-Oracle תסכים לקבל את התנאים של LibreOffice.

הגוזלים שלי עזבו את הקן…

המהלך של מפתחי OpenOffice זכה כאמור לתמיכה נרחבת מכל קצוות התעשייה – מנהל תוכנות הקוד הפתוח בגוגל קרא לחברה החדשה "צעד נהדר בכיוון הנכון" וציין כי זהו יום חג עבור מפתחי קוד פתוח באשר הם.
בכירים נוספים בחברות מוכרות, כגון Novell ו-Red Hat, עודדו גם הם את המהלך והשוו את ההשפעה שלו על שוק תוכנות האופיס החלופיות להשפעה שהייתה לדפדפן ה- של Mozilla על שוק הדפדפנים.

מאז שרכשה את Sun Microsystems, שיחררה Oracle שתי גרסאות יציבות של תוכנת ה-OpenOffice. עם זאת, חברי הקהילה ב-OpenOffice.org לא אהבו את הכיוון ש-Oracle לקחה. לפי אל חילווה, אנליסט בחברת IDC, אין שום הפתעה בכך שהקהילה נטשה את Oracle מכיוון שהחברה, במטרה לספק מוצרים טובים יותר, עוקבת הרבה יותר מקרוב אחר הנעשה.
"השאלה היא האם הדבר לא יפגע במהות הקוד הפתוח, המאפשר לכל אחד מחברי הקהילה לשנות את הקוד כרצונו. המתח הקיים בין Oracle לקהילות הקוד הפתוח יתגבר בעתיד, וזה עלול לפגוע במפתחים", אמר חילווה.

תגיות

2 תגובות

 1. לא התנתקות אלא FORK
  הביטוי Fork הוא מושג ידוע בעולם התוכנות החופשיות. מאחר שהרשיון מעודד שיפורים בקוד התוכנה, יש מי שלוקחים את כל הקוד ומשפרים אותו. למהלך כזה קוראים FORK והמון פרוייקטים הרויחו רבות ממהלך שכזה (למשל הקומפיילר GCC)

  השם open office ימשיך להיות בבעלות ORACLE, זכויות קנייניות וזכויות יוצרים כנ"ל, אך מאחר שהקוד חופשי אין מניעה לקחת אותו ולשנות ולשפר אותו ולהוציא תוכנה משופרת יותר ובלבד שהשינויים שלך ימשיכו להיות פומביים וחופשיים.

  הערה נוספת היא IDC. הם האחרונים להעיר בעניין קוד פתוח. הם לא מבינים בזה כלום ועל פי רוב הניתוחים שלהם מיישרים קו עם מי שביקש את הניתוח. הפרשנות שלו של המהלך, כאילו אוראקל "מחזיקה את המפתחים קצר" מנותקת מהמציאות. הסיבה ל-FORK כזה היא על פי רוב "תקיעות" של המתחזק הרשמי, או ניגוד אינטרסים, או התנהגות אגרסיבית ובלתי חברתית. למשל אוראקל מחזיקה בזכויות על mysql אבל זה מתחרה במוצר האם של החברה.

 2. כרגע זה לא FORK
  FORK זה פיצול של קוד ולא בטוח שזה מה שיקרה פה. עד כמה שאני מבין לאורקל אין זכויות או פטנטים על הקוד של OpenOffice, רק על השם.
  אם אורקול יחליטו כן להמשיך לפתח את OpenOffice, אז באמת נראה FORK, אבל כרגע זה נראה שאורקול במקרה הטוב תעניק לקבוצה החדשה-ישנה את הזכויות על השם ובמקרה ה"רע" פשוט תזנח את הפרוייקט.
  אני לא מתאר לעצמי שאורקול תמשיך לפתח את OpenOffice לצד LibreOffice, בעיקר כשחסרה לה האהדה של קהילת הקוד הפתוח שפחתה עוד יותר השנה לאחר קניית Sun, חניקת פרוייקטים פתוחים שקיבלה עליהם זכויות ותביעת זכויות יוצרים על ימין ועל שמאל.
  בכל מקרה, נראה שהניתוק יטיב עם הפרוייקט כיוון שהוא יקבל תמיכה מחברות וארגונים שהכיוון שלהם מתאים יותר ל"רוח" שלו.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close