מפתחת השבבים הכריזה רשמית על מעבדים ניידים חסכוניים חדשים שמסמנים חזון שאפתני – אולטרבוקים שיעלו לכם 400 או 500 דולר בלבד

תערוכת קומפיוטקס לשנת 2015 ללא ספק הייתה רבת פעלים עבור AMD. היצרנית האדומה לא רק הציגה מעבד נייח חדש וחשפה את תאריך ההשקה המיוחל לכרטיס ה-HBM המדובר שלה – היא גם ניצלה את הבמה על מנת לערוך לנו היכרות מעמיקה יותר עם דור ה-Carrizo שלה, והתקווה הכי משמעותית שלה לקאמבק בעולם הניידים מאז ימי ה-Brazos הנאיביים.

crz3

Carrizo הוא דור המעבדים משולבי הליבה הגרפית (APU) השישי של AMD, והראשון שיעשה שימוש במודולי Excavator, הדור הרביעי והאחרון של ארכיטקטורת ה-Bulldozer המאכזבת, שעושה מעשה אינטל ושם את מרבית הדגש ותשומת הלב על שידרוג היעילות בצריכת הספק נמוכה – מה שאמור להפוך אותו ליריב ראוי, סוף סוף, למעבדי ה-U הניידים של צ'יפזילה.

למרות שהוא ממשיך להתבסס על תהליך ה-28 ננומטר העתיק שלGlobalFoundries, ב-AMD מצהירים ששבבי ה-Carrizo מציעים קיצוץ של בין 40 ל-50 אחוזים בצריכת ההספק לעומת מעבדי ה-Kaveri הניידים של שנה שעברה (שהתבססו על ליבות ה-Steamroller), זאת בתוספת לשיפור ביצועים של בין 4 ל-15 אחוז בהשוואה ללא תלות בתדר (IPC – מספר פקודות שמבוצעות בכל דופק שעון).

crz1
כ-30 אחוז יותר טרנזיסטורים באותו שטח – וללא שינוי ליטוגרפיית הייצור

תוסיפו אל אלו תמיכה מלאה ב-HSA 1.0 (שיתוף משאב הזכרון באופן מלא בין ליבות העיבוד לליבה הגראפית המובנית), תמיכה ברזולוציות 4K עם מקודדי HEVC ו-H.265, תמיכה בטכנולוגיית ה-TrueAudio לאיכות סאונד משודרגת ובעיקר הבטחה לליבות גראפיות שיהיו טובות יותר מאלו של מעבדי ה-Broadwell-U של אינטל תחת מעטפת תרמית זהה – ואפשר להבין מדוע אנחנו מתייחסים אל Carrizo כדור עם פוטנציאל משמעותי.

crz4

די בכך שרק חלק מהצהרותיה מרחיקות הלכת של AMD יתגשמו בכדי שנקבל מוצר שלשם שינוי באמת יוכל לתת פייט להגמוניה של אינטל במחשבים הניידים על כל סוגיהם, ונראה שלשם שינוי גם יצרניות המכשירים מאמינות לחברה מסאניווייל – כשאסוס, HP, לנובו, טושיבה ואייסר כולן מוצגות בתור פרטנריות קיימות עבור מוצרים מבוססי Carrizo.

crz5
היעדר תמיכת היצרניות הייתה הבעיה הגדולה ביותר של AMD בדורות הניידים האחרונים – האם הפעם סוף סוף נראה שינוי במגמה?

בזמן שהעתיד הגדול והלא ידוע של AMD ממשיך לשכון לו אי שם בשנת 2016 ואילך עם ארכיטקטורת ה-Zen החדשה, אנחנו מוצאים את עצמנו מחזיקים אצבעות ומאחלים הרבה הצלחה ל-AMD עם שבבי ה-Carrizo, שעשויים להביא קצת יותר תחרות לשוק ולצרכנים המשוועים לכך כבר לא מעט זמן.

crz2
בתחילת הדרך יוצעו שלושה דגמי Carrizo ניידים, כולם עם זוג מודולי Excavator ו-512 או 384 יחידות ביצוע בליבה הגראפית. בנוסף, כל השלושה יוכלו לפעול בטווח רחב של מעטפות תרמיות שונות ויתאימו, כאמור, למחשבים ניידים בטווחי מחיר אטרקטיביים של 400 עד 700 דולר