שבב ה-Apple A6: הפרטים נחשפים (עודכן)

מידע חדש על המרכיבים, הארכיטקטורה והביצועים של השבב המתקדם אשר מפעיל את האייפון החדש

אפל לא נוהגת לספר לעולם יותר מדי על החומרה בה היא משתמשת במכשיריה, מה שהופך כל השקה שלה לסוג של משחק ניחושים במסגרתו מנסים כולם להרכיב את הפאזל, בנסיון להבין מבעוד מועד לאילו ביצועים אפשר לצפות.

השקתו של האייפון 5 המדובר בשבוע שעבר נצמדה למסורת באדיקות. באפל חשפו כי הסמארטפון החדש עושה שימוש בשבב חדש בשם A6, אך סיפקו בדיוק שני פרטים רשמיים עליו – הוא מהיר פי 2 משבב ה-A5, וקטן ממנו בכ-22 אחוז.
בתוך דקות החלה הרשת לגעוש עם שמועות וספקולציות בנוגע לזהות הרכיבים שפועמים בתוך המכשיר החדש, כאשר הדעה הרווחת באותו זמן גרסה כי אפל היא הראשונה לשלב זוג ליבות Cortex A15 בשבב בארכיטקטורת ARM.

אפל הבטיחה שיפור בכל אספקט. האם היא תקיים?

עתה, כמה ימים ומספר מבחני ביצועים ראשוניים מאוחר יותר, אנחנו יודעים לספר כי שבב ה-A6 מבוסס למעשה על זוג ליבות עיבוד ARM ייחודיות שפיתחה אפל בכבודה ובעצמה – בדומה לליבות ה-Scorpion וה-Krait של קוואלקום (Qualcomm).
מבחן הביצועים Geekbench מצביע על כך שזוג ליבות העיבוד בשבב ה-A6 פועלות בתדר של 1GHz, גבוה בכ-25 אחוז מתדר ה-800MHz לזוג ליבות ה-Cortex A9 שהרכיבו את שבב ה-A5 – מה שאומר כי ליבות שבב ה-A6 עברו גם תהליך ייעול בלתי מבוטל ברמת הפקודות המבוצעות בכל מחזור שעון (IPC) בכדי להגיע לביצועים כללים של פי 2 מאלו שהציע שבב ה-A5 (הצהרה שמאומתת אף היא במידה מה בידי מבחן הביצועים המדובר).

"תעודת זהות" לאייפון 5, מתוך מבחן ה-Geekbench

מבחן ה-Geekbench, כמו גם בחינה מקרוב של המספרים הסידוריים שמופיעים על גבי שבב ה-A6, אישרו כי האייפון החדש עושה שימוש בזכרון RAM מסוג LPDDR2, במהירות 1,066MHz ובנפח 1GB שמגיע (לפחות בחלקו) מהיריבה המושבעת סמסונג.
התוצאה (פרט להכפלת הנפח עצמו) היא רוחב פס שגבוה בכ-33 באייפון 5 לעומת קודמו, ומהתרשמויות ראשונות נראה כי אפל משתדלת לנצל את התוספת כהוגן.

למרות העוינות הגוברת בין השתיים, לסמסונג חלק מהותי מאוד במכשיר החדש של אפל
(האם הזכרנו כבר שהענקית הקוריאנית היא גם זו שמייצרת את שבב ה-A6?)

תוצאה מרשימה של פחות מ-1,000 מילישניות במבחן הביצועים הפופולרי SunSpider Javascript מצביעה גם היא על השיפורים היחסיים שמביאות איתן ליבות העיבוד בשבב ה-A6, כמו גם על השיפורים שמתחת לפני השטח במערכת ה-iOS 6 שהוצגה יחד עם האייפון 5.
קיים עוד הרבה מסתורין בנוגע לשבב ה-A6 וליבות העיבוד שלו בפרט, אך בשורה התחתונה נראה כי אפל מבצעת קפיצה אל הליגה של ליבות ה-Krait מבית קוואלקום ('כמעט Cortex A15', אם תרצו), במהלך אשר מציג את הידע והיכולות הטכנולוגיות שהיא צברה לעצמה (מה שהחל ברכישתה של חברת PA Semi לפני כארבע שנים והמשיך עם רכישתה של Intrinsity ב-2010), יעזור לה להבדיל את מוצריה מעולם מכשירי האנדרואיד וגם מאפשר ויאפשר לה להתאים את החומרה לצרכיה הספציפיים באופן טוב מאי פעם, מבלי להיות תלויה בעיצוב הסטנדרטי של ARM Holdings עצמה.

תוצאה נאה ב-SunSpider – רמז לבאות?
מקור: slashgear.com ו-anandtech.com

נעלם נוסף במשוואה הוא הליבה הגרפית של ה-A6. אנחנו יודעים שגם היא אמורה להיות עוצמתית פי 2 מליבת ה-PowerVR SGX543MP2 של שבב ה-A5, אך נכון לרגע זה עדיין לא ברור האם השיפור מגיע תודות להכפלת תדר העבודה בליבה זהה, שימוש בליבת ה-SGX543MP4 של שבב ה-A5X או מהלך ביניים שמשלב את שתי האופציות.
כך או כך, כבר עכשיו ניתן להניח כי שבב ה-A6 יתחרה ראש בראש אל מול הליבות הגרפיות המובילות שבמכשירי האנדרואיד השונים, אם להתחשב בכך שהליבה הגרפית של שבב ה-A5 היא עודנה אחת מהעוצמתיות ביותר בקטגוריה.

בקרוב נתחיל לראות עוד ועוד מבחני ביצועים של האייפון החדש, שיסייעו לנו להבין טוב את יחסי הכוחות בינו לבין קודמו, ובעיקר בינו לבין המתחרים הגדולים שמבוססים על המערכת של גוגל.
המנצחים האמיתיים במאבק הזה הם אנחנו, המשתמשים, שנהנים מכח עיבוד אדיר ומטכנולוגיות מדהימות בכף ידנו, שגם משתפרים ומשתכללים במהירות מסחררת.

עדכון: כפי ששיערנו, עברו כמה ימים והנה אנחנו זוכים לעוד עדכון עסיסי בנוגע לשבב ה-A6, ובנוגע לליבה הגרפית שבו בפרט.
האתר TechInsights המתמחה בניתוח חומרה צלל אל תוך השבב החדש והמסתורי משהו של אפל ואישר כי הוא אכן עושה שימוש בליבה גרפית משולשת מסוג PowerVR SGX543MP3 (לעומת ליבה כפולה בשבב ה-A5 ומרובעת בשבב ה-A5X) שגם פועלת בתדר מומהר אשר מעניק לה את הביצועים התיאורטיים הכפולים ביחס שבב ה-A5 אותם הבטיחה לנו אפל.

לחשוף את סודות החומרה של אפל היא פעילות שכבר הפכה לסוג של ספורט במחוזות מסויימים

מי שתרם להשלמת הפאזל הוא האתר Anandtech, שפירסם תוצאות ראשונות של שבב ה-A6 במסגרת מבחן הביצועים הגראפי GLBenchmark 2.5 והוכיח כי הליבה הגראפית שבו אכן מציעה ביצועים כפולים (ואפילו קצת מעבר) לעומת שבב ה-A5, אשר גם קרובים מאוד עד זהים לאלו שמציע שבב ה-A5X שבאייפד השלישי.

מי אמר ביצועים כפולים ולא קיבל?

אין ספק כי הליבה הגרפית ב-A6 היא עוצמתית מאוד – היא לא רק מכפילה את הביצועים של האייפון 4S, אלא גם משאירה אבק לליבות גרפיות רבות וטובות כגון זו שב-Tegra 3, ליבת ה-Mali400MP4 שב-Exynos4412, ליבת ה-Adreno 225 שב-Snapdragon S4 ועוד.
עם זאת, יש יוצאת מן הכלל והיא ליבת ה-Adreno 320 החדשה שבשבבי ה-Snapdragon S4 Pro המרשימים של קוואלקום, אשר מציעה ביצועים דומים (ואף טובים יותר בחלק מהמקרים) מאלו של ליבת שבב ה-A6 וממחישה פעם נוספת את היתרון הטכנולוגי שיש למפתחת השבבים האמריקאית בקטגוריה, בעקבות ההתבססות על רכיבים שהיא עצמה פיתחה.

קוואלקום ואפל צפויות להמשיך ולהילחם ראש בראש על פסגת הביצועים בשוק ה-ARM, לפחות עד בואם
של מוצרי ה-Cortex A15 הראשונים אי שם בשנה הבאה