סמסונג מציגה זכרונות DDR4

מהיר יותר, "ירוק" יותר- סמסונג מציגה זכרונות DDR4 שצפויים להגיע לשוק בשנה הבאה

סמסונג הייתה ממפתחות ומיצרניות ה-DRAM המובילות החל מימי ה-SDRAM, אי שם בשנת 1993, דרך התפתחות ה-DDR על גרסאותיו, ועל כן זה נראה טבעי למדי שכעת סמסונג היא זו שמכריזה כי היא סיימה לפתח את זכרונות ה-DDR4 הראשונים בעולם בחודש שעבר.

כעת מציגה סמסונג את הפיתוח החדש שלה לראווה, מדובר בזכרונות המיוצרים בליטוגרפיה ברמה של 30 ננומטר (30nm class), ומיישמים טכנולוגיה בשם Pseudo Open Draing (או POD) המאפשרת לזכרונות לעבוד ולצרוך זרם נמוך בהרבה מהקודמים להם- כחצי מצריכת הזרם של זכרונות DDR3 בפעולות קריאה וכתיבה.
זכרונות ה-DDR4 מתפארים בארכיטקטורת מעגלים חדשה, שתאפשר להם לעבוד במהירויות של החל מ-1.6Gbps ועד ל-3.2Gbps. הנתון מרשים פחות אם נחלק בשמונה בכדי להגיע ליחידות ג'יגה בייט, אך עדיין מדובר במהירויות גבוהות יותר מאלו של ה-DDR3 (אשר מגיעים בדרך כלל למהירות של 1.6Gbps).

זכרונות שבהחלט קוסמים למכשירים ניידים הזכרונות הבאים של כולנו?

מודול הזכרון הספציפי שמציגה סמסונג מגיע עם מתח עבודה של 1.2 וולט בלבד, נמוך משמעותית ממתחים של 1.35 וולט, 1.5 וולט ואפילו יותר הנפוצים בזכרונות ה-DDR3, כאשר למרות המתח הנמוך מגיע המודול למהירות של 2.13Gbps, שהיא כאמור גבוהה יותר מאלו של זכרונות DDR3 ממוצעים.
מלבד השיפור במהירויות, זכרונות ה-DDR4 מתאפיינים גם בצריכת אנרגיה נמוכה, כאשר מתחי עבודה נמוכים יותר, בשילוב עם טכנולוגיית ה-POD וזרם נמוך יותר, מביאים יחדיו לחסכון של כ-40 אחוז בצריכת ההספק במודול ה-DDR4 שהציגה סמסונג, ביחס לזכרונות DDR3 במתח 1.5 וולט, וזה בהחלט מרשים ושימושי, בייחוד בימים אלו, בהם מכשירים ניידים למיניהם זוכים להתעניינות ופופולריות יותר מאי פעם.

יחד עם הכרזתה של סמסונג על ולמקרה שתהיתם, נראה שמחירי זכרונות ה-DDR3 מוסיפים לרדת בצורה דרסטית, כאשר סקר שוק שפורסם מדווח כי מחיר מסחרי של מודול DDR3 בגודל 2GB עמד בחודש דצמבר 2010 על 21 דולר בלבד (לעומת מחיר של 44.4 דולר ביוני 2010- ירידה של מעל לחמישים אחוז), וניתן להניח שהכרזתה של סמסונג על דור הזכרונות הבא תדאג לכך שהמחירים ימשיכו לרדת.

סמסונג מודיעה כי היא מתכננת לעבוד עם יחד עם מספר יצרניות שרתים, בכדי להבטיח יצירת סטנדט לזכרונות DDR4 בידי ארגון ה-JEDEC עד למחצית השניה של 2011, כאשר הזכרונות צפויים להגיע לשוק בשנת 2012.