מיקרוסופט מציגה את Windows 8

מיקרוסופט מצטרפת למלחמות מחשבי הלוח עם ממשק WP7-ish הפועל מעל ממשחק חלונות סטנדרטי.
 
לפני פחות משבוע התלוננו על מיקרוסופט שמזדחלת מאחורי גוגל ו-Apple בשוק מחשבי הלוח. למען האמת, גם הטלפונים הניידים החכמים שלה לא תופסים מי-יודע-מה נתח שוק. אתמול מיקרוסופט הראתה לכולם למה היא שווה 200 מיליארד דולרים.
 
אתמול, 2 ביוני, במסיבת עיתונאים שכינסה, הציגה עקית התוכנה לראווה את מערכת ההפעלה הבאה שלה, Windows 8, יחד עם הממשק שהותאם במיוחד למסכי מגע ונטבוקים. נראה כי החברה מנסה להחזיר במהירות נתחי שוק אבודים ויורה לכל הכיוונים, בעודה מסתמכת על הממשק שהציגה במערכת ההפעלה Windows Phone 7.
 
סגן נשיא מיקרוסופט, מייק אנג'ולו, פתח את מסיבת העיתונאים ואמר כי "מטרתינו העיקרית עם Windows 8 היא להפוך את חווית המשתמש להארכה טבעית של המכשיר, מרגע שבו תדליקו את המחשב עד האינטרקציה עם האפליקציות שאתם מכירים ואוהבים. זה מהווה שינוי משמעותי בעיצוב של Windows שלא נוסה מאז ימי Windows 95, ומציע ליצרני החומרה הזדמנות להציג עיצובים חדשים של מחשב PC".
 
מייק לא נרגש ללא סיבה. הוא לא משתמש סתם בביטויים כגון "יוצא מן הכלל" ו-"קסום" כפי שסטיב ג'ובס אוהב מאוד לעשות בהצגות הטכנולוגיות שלו. מערכת ה-Windows באמת עברה שינוי משמעותי – מבפנים ומבחוץ.
 
אז מה אם יש עכבר ומקלדת? Windows בכל מקום
קודם כל, אנו זוכים לראות לראשונה את מערכת ה-Windows רצה על מעבד ARM. מיקרוסופט בחרה שלא להגביל את יצרניות החומרה למעבדי x86 בלבד ופתחה את הדלת למחשבי לוח מבוססי Windows 8 זולים ומגוונים. בתערוכה הוצג הן מחשב לוח והן נטבוק שרצים על שבב ה-Kal-EL של חברת NVIDIA. כן, מחשב לוח מרובע ליבה.
 
Windows 8 עצמו, באם הוא רץ על שבב ARM  או X86 נשאר בעל ממשק ודרישות מערכת דומות לאלו של ההפצה הנוכחית.הממשק החדש (האופציונלי) המותאם במיוחד למסכי מגע מהווה את החידוש האמיתי. עכשיו לא תצטרכו עוד עכבר ומקלדת על מנת לשלוט במכונת ה-Windows שלכם. הממשק שהוצג מזכיר מאוד את זה שראינו כבר רץ על מכשירי WP7 למיניהם, אך עם כמה שינויים ושיפורים שלא תמצאו בטלפונים ניידים. גם כאן המסך יחולק למספר "ריבועים" כאשר כל אחד מהם יציג מידע אחר שתבחרו ויתעדכן בזמן אמת. לחיצה על ה"ריבוע" תקח אתכם לאפליקציה הרלונטית. עד כאן הכל סטנדרטי.
 
כאן נכנס גם הסטנדרט של Windows. כל האפליקציות, התוכנות והיכולות של מערכת Windows נמצאות כאן. רוצים Word? יש. רוצים להתקין Chrome? אפשר. רוצים לשחק במשחק מחשב? בבקשה. בנוסף לכל מה שהיה קיים, מיקרוסופט הוסיפה מספר תכונות, כגון אפליקציית מזג אוויר (הרי חייבת להיות אחת כזאת בכל גאדג'ט שמכבד את עצמו) וחנות אפליקציות.
 
4 ליבות כן, ARM ריבוי משימות אמיתי
 
ריבוי משימות מצויין גם מגיע לרשימת החידושים. אחרי הכל, מדובר במערכת Windows לכל דבר מתחת למכסה המנוע, וכולנו יודעים שבשורת ריבוי המשימות הגיע למחשב האישי כבר לפני הרבה, הרבה זמן. בעוד מערכות הפעלה אחרות נאבקות על מנת לשמור על האפליקציות רצות ברקע או קפואות בזמן (אהם, iOS, אהם) – Wdindows 8 מאפשר לכם להריץ אותן אחת על השנייה או זו לצד זו. בא לכם לצפות בקליפ וידאו בזמן שאתם מדפדפים בתמונות? פשוט תקטינו קצת את חלון הוידאו ותגררו אותו לצד. הוא ימשיך להתנגן, אל דאגה. תוכלו אף להריץ את 2 הממשקים השונים בצורה סימולטנית.
 
מיקרוסופט הדגישה כי המערכת תהיה זהה בכל המחשבים באשר הם. היא כן תאפשר קונפיגורציות חומרה שונות, אך לא תאפשר להתעסק עם מערכת ההפעלה שלה, אם כי מיקרוסופט תציג, ככל הנראה, דרישות מינימום לחומרה, כפי שעשתה גם כשנכנסה לשוק הטלפונים הניידים.
 
 בנוסף, הממשק יותאם במיוחד למסכים עם יחס של 16:9, אך יוכל לעבוד עם מסכים בכל הגדלים והצורות ועם מגוון רחב של רזולוציות.
 
פרטים נוספים נקבל בספטמבר השנה.
 
הממשק החדש מקלדת מגע מלאה כבר אמרנו שיש אפליקציית מזג אוויר?
תמונות : engadget