צפו: מעבד דור ה-Haswell בפעולה

כנס ה-IDF של אינטל מספק לנו מידע חדש על דור המעבדים הבא של אינטל, ואפילו הדגמה חיה של יכולות הליבה הגרפית המובנית העתידית

כמובטח, דור מעבדי ה-Core הרביעי במספר מבית אינטל נמצא במרכזו של כנס ה-Intel Developers Forum בסאן פרנסיסקו, ומנסה להוכיח לנו שיש סיבה טובה לקוות כי בניגוד לתחזיותיהם הקודרות של בני המאיה, עולמנו ימשיך להתקיים גם בשנה הבאה.

דדי פרלמוטר (הוא משלנו), המנהל הכללי של קבוצת הארכיטקטורות באינטל, חלק עם באי הכנס לא מעט מידע חדש בנוגע לדור מעבדי ה-Haswell שאמור לנחות בשנה הבאה.
אנחנו כבר יודעים על הקיצוץ הצפוי במעטפת התרמית של מעבדי מתח אולטרה נמוך, אך מאפיינים חשובים נוספים שצפוי להציע דור ה-Haswell הם צריכת הספק במנוחה (idle) שנמוכה פי 20 מזו של מעבדי ה-Sandy Bridge, חוצצים (buffer) מוגדלים, רוחבי פס משופרים בזכרונות המטמון, תמיכה בסטים חדשים ומשודרגים של פקודות וכמובן גם ליבות גרפיות מובנות מתקדמות הרבה יותר, שיתמכו ב-DirectX 11.1 ויוכלו לספק ביצועים של עד פי 2 מאלו של ליבות דור ה-Ivy Bridge הנוכחי.

מקור: anandtech.com

טיבה של השוואת העוצמות הזו לא לגמרי ברורה (האם מדובר בליבה העוצמתית ביותר של Haswell אל מול הליבה הבסיסית ביותר של Ivy Bridge?), אך באינטל דאגו להמחיש את המצב על ידי הדגמה חיה של מבחן הביצועים Unigine Heaven, בו הליבה הגרפית של דור ה-Haswell הציגה עדיפות ניכרת על פני ליבה מדור ה-Ivy Bridge.
שיפור בביצועים הגראפיים הוא חשוב מאוד ועשוי לסייע לענקית השבבים להוות סוף סוף תחרות ממשית למעבדי ה-APU של AMD, אך חשובה לא פחות ממנו היא העובדה שהליבות הגרפיות בדור ה-Haswell יוכלו להציע ביצועים ברמה של ליבות ה-Ivy Bridge תוך צריכה כמחצית מן ההספק – מאפיין שהוא קריטי עבור דור מעבדים שאחת ממטרותיו העיקריות היא להציע מעטפות תרמיות מינימליות.

מערכת הדגמה למעבד ה-Haswell

צפו – Ivy Bridge ראש בראש מול Haswell, מתוך האתר hothardware.com:

צפויים לנו עוד לא מעט גילויים ודיווחים בנושא במהלך החודשים הקרובים, אך נראה כי כבר עכשיו ניתן להצהיר בזהירות שחסכוניות וקיצוץ בצריכת ההספק יהיו הבסיס ולב ליבו של דור ה-Haswell. בהתחשב בשליטה שיש למעבדיה של אינטל בשוק הביצועים כבר עתה – אפשר גם להבין מדוע זה הכיוון בו בחרה צ'יפזילה.
 
לקינוח, תיעוד של Skyrim רץ על גבי ליבה גרפית של מעבד Haswell, לעומת ליבה גרפית של מעבד Ivy Bridge: