פומה - הפלטפורמה הניידת של AMD • HWzone
Computex 2008מחשבים

פומה – הפלטפורמה הניידת של AMD

ראיון עם ראובן סוראיה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אין ספק שחולשתה העיקרית של AMD כיום, היא בטכנולוגיית המיקרו-מעבדים. בעוד שהמתחרה כבר משווקת מזה מספר חודשים מעבדים בליטוגרפיה של 45nm, חסכוניים באנרגיה ובעלי יכולת המהרה חסרת תקדים, מתקשה המובילה הטכנולוגית לשעבר לשחזר את הצלחתה המתוקשרת עם מעבדי ה-Athlon 64 הזכורים לטובה. למרות זאת, דווקא בשוק הניידים נראה כי הבדלים אלו מאבדים כמעט כליל את משמעותם. היות ואוברקלוק אינו דבר נפוץ (מסיבות ברורות) במערכות ניידות, וצריכת ההספק תלויה במידה רבה בשבב הגראפי, הרי שברור לכל שדווקא כאן אנו צפויים לגלות תחרות ערה וקשה בין שתי השחקניות הגדולות. מסיבה זו בדיוק כוללת היצרנית מספר טכנולוגיות חדשות, וביניהן זו שזכתה לשם PowerXpress. טכנולוגיה זו מסוגלת לעבור באופן דינאמי לחלוטין בין שימוש בשבב הגראפי המובנה, לבין שימוש בכרטיס הדיסקרטי, במידה וזה קיים במערכת.
בצורה זו ניתן לחסוך משמעותית בזמן סוללה שהינו פקטור מרכזי בבחירת מחשב נייד. גם המעבדים החדשים תורמים לשיפור אורך חיי הסוללה, הודות ליכולתם להיכנס למצבי שינה מתקדמים ואפשרות מודולציה לתדר של כל ליבה בנפרד.

ההשקה כללה גם מספר חידושים נוספים, כגון הצהרה על טכנולוגיית XGP, המאפשרת חיבור כרטיס גראפי חיצוני המקורר באופן עצמאי ישירות לממשק ה-PCI-E. כמו כן זכינו לראות שוב את טכנולוגיית ה-Hybrid Crossfire שמאפשרת מערך כרטיסי מסך פנימי באמצעות חיבור השבב הגראפי המובנה עם כרטיס חיצוני מסדרת ה-3400. לשוק הגבוה (שלא יוכל ליהנות מיתרונות ה-Hybrid היות והם מתאימים רק לכרטיסי השוק הנמוך של החברה) הציגה את כרטיסי ה-3800, הפעם בגרסתם הניידת.

בהמשך התערוכה ערכנו ראיון מקיף עם ראובן סוראיה, ישראלי במקור ואחד מבכירי כיום. סוראיה, בוגר אוניברסיטת בן גוריון שבנגב ומנהל השיווק של חטיבת ערכות השבבים ב-, הואיל בטובו להיפגש עמנו ולענות על כל שאלותינו. בפגישה דנו בין היתר בחידושים שמציעה פלטפורמת ה-Puma הנוכחית, ואף זכינו לשמוע מעט מידע על תוכניות העתיד של החברה.

השבוע זכינו לראות השקה גרנדיוזית של פלטפורמת ה-Puma. מדוע ההשקה נדחתה ברבעון ולא הוצגה כבר בסביט השנה, לאור העובדה שמדובר בטכנולוגיה כמעט זהה לזו של המחשבים השולחניים?
"ישנן שתי סיבות מרכזיות לנושא זה. ראשית, השקת סדרת ניידים הינה מורכבת בהרבה היות וליצרניות הניידים לוקח זמן רב (בניגוד ליצרניות לוחות אם, לדוגמא) לשווק מוצרים מוגמרים. הסיבה השנייה נעוצה בתזמון נכון. לאורך השנה ישנם שני מוקדי רכישה עיקריים – האחד בזמן החגים, והשני בקיץ לפני החזרה ללימודים. השקה רשמית בקומפיוטקס משמעותה מבול של מוצרים לאורך הקיץ, בדיוק בזמן שרבים מבצעים רכישות כאלו ואחרות."

ההתמקדות בהשקה הייתה בעיקר בתחום התלת מימד ופענוח באבחנה גבוהה. כיצד ה-Puma מתפקדת בשאר המישורים?
"כיום רוב הצרכנים מתעניינים ביישומי תלת מימד, משחקים, וסרטים באבחנה גבוהה. כמובן שאם המערכת מסוגלת להתמודד עם נושאים אלה, הרי שהיא לא תתקשה להתמודד עם נושאים אחרים. בימים אלו כאשר הטרנד הוא מוצרי Consumer בעלי יכולות מולטימדיה מרשימות, אין ספק שה-Puma צריכה לענות על צרכים אלה, ואת זה היא יודעת לעשות בהצלחה מרובה. בזכות השילוב עם ATI כוחנו רב בתחום זה, וחשוב לנו להדגיש זאת בפני הלקוחות."

בהשקה לא דובר רבות על זמן הסוללה של ה-Puma. כיצד היא מתפקדת במישור זה?
"השקענו מחשבה רבה בתחום, היות ואין ספק שיש לנושא חשיבות מכרעת בניידים של היום ובמוצרי ה-Consumer בכלל. זמן ממוצע של מערכת Puma צפוי לעמוד על כ-4-5 שעות, הודות למנגנוני בקרת צריכת הספק ובפרט מגוון מצבי Power States הן למעבד והן ל-GPU. בנוסף, הצגנו מספר טכנולוגיות יעילות נוספות כגון PowerXpress, המאפשרת מעבר דינאמי בין השבב הגראפי המובנה לבין הכרטיס הדיסקרטי, PowerPlay (טכנולוגיה נוספת המתאימה אוטומטית את צריכת ההספק של ה-GPU בהתאם לעומס – ג.ז.), וטכנולוגיה שלישית, Dynamic Link Management שמטרתה להפחית את נפח התעבורה של ממשק ה-HT 3.0 החדש."


העמוד הקודם 1 2 3העמוד הבא
תגיות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close