עולם המשחקים תחת מתקפה?

אחרי סוני מגיע תורן של נינטנדו, Bethesda ,Epic Games ,Codemasters ואחרות "לזכות" לביקור מהאקרים

עבור מי שלא היה בכדור הארץ בחודש האחרון (או סתם לא ממש התעניין) הנה תקציר הפרקים הקודמים: בסוף חודש אפריל פריצה לשירות המשחקים המקוון של סוני – רשת ה-PSN, ולשירות מוזיקת הענן Qriocity הביאה להשבתה של השירותים לתקופה של קרוב לחודש ולחשיפת פרטיהם האישיים של עשרות מליוני משתמשים, מה שהסב לסוני הן נזק תדמיתי גדול והן נזק כספי בלתי מבוטל.

הפריצה ההיא, כך נראה, חשפה את עולם המשחקים (ולא רק) במערומיו, והדגימה את אוזלת היד של חברות מסויימות בשמירה על המידע הרגיש של לקוחותיהן – מה שהביא בתורו לגל פריצות נרחב לחברות משחקים שונות, שנמשך גם בימים אלו.
את האחריות לחלק נכבד מהפריצות הנוכחיות נוטלת קבוצה בשם LulzSec (שזה בעצם קיצור ל-Lulz Security, שכשמה אכן מצליחה לעשות צחוק מהגנותיהן של יותר מדי חברות בעלות שם בזמן האחרון), שבאמתחתה ניתן למצוא פגיעות וחדירות למאגרי המידע של Bethesda, חטיבות המוזיקה והסרטים של סוני, מגזין המשחקים הפופולרי The Escapist, שרתי משחק של נינטנדו, שרתי המשחק ההמוני EVE Online, שרתי הלהיט העצמאי Minecraft ועוד, חלק גדול מהם ב"מבצע" אחד שזכה לכינוי TitanicTakeoverTuesday.
בחלק מהמקרים ההתקפות התבטאו בשרתי משחק שנפלו עקב מתקפות DDoS (ר"ת Distributed Denial of Service), ובחלק אחר מדובר היה בפרטי משתמשים שנחשפו והועתקו – תוך שחברי הקבוצה דואגים לפרסם עדכונים והתרברבויות לגבי "הישגיהם" דרך חשבון טוויטר, לצד "הוכחות" שמופיעות באתרם הרשמי.

חלק קטן מה"פנינים" שבחשבון הטוויטר של LulzSec

אל החברות שטעמו מנחת זרועה של LulzSec מצטרפות גם חברות המשחקים הפופולריות Codmasters ו-Epic Games שדיווחו על פריצות שחשפו מידע אישי של משתמשיהן – כגון שמות מלאים, כתובות, כתובות אימייל וסיסמאות. בכל המקרים הללו לא נחשפו, כך נראה, פרטי האשראי של המשתמשים, אך לא ברור האם מדובר במשהו שאמור לנחם את כל אותם צרכנים שצריכים לחשוש כעת לבטחון תיבת האימייל והסיסמאות שלהם.
יותר מהכל, עושה רושם שגל הפריצות הנוכחי (בצירוף לפריצת רשת ה-PSN, כמובן) מהווה הדגמה חיה לקלות היחסית שבה ניתן לחשוף את פרטיהם האישיים של כל אחד ואחת מאיתנו. אם זו לא קריאה לשינוי דחוף ויסודי, אנחנו לא יודעים מה כן.

גורמים שונים השקיעו בשנים האחרונות הרבה מאוד מאמצים בנסיון להוכיח לכולנו ששימוש בפרטים אישיים "רגישים" ברשת האינטרנט הוא בטוח ומאובטח. כעת נראה שגל ההתקפות הזה יאלץ אותם להשקיע אפילו יותר מאמצים בכדי לזכות באמון הצרכנים חזרה.