נגן הפלאש מתעדכן

מהיום – האצת-חומרה גם לסירטונים באינטרנט


ביום רביעי האחרון, 9 בפברואר, שיחררה חברת Adobe גרסא חדשה לנגן הפלאש שלה, גרסא 10.2, לחלונות, OSX ולינוקס. החידושים כוללים, בין היתר, תמיכה בהאצת החומרה המובנת של  אקספלורר 9 (ששוחרר בגרסאת בטא פומבית, אגב), Stage Video, תמיכה בריבוי מסכים ורינדור טוב יותר של טקס שהופך אותו לחד וקריא יותר.


תמיכה בריבוי מסכים תאפשר למשתמשים לצפות בוידאו במסך מלא על מסך אחד, בעודם ממשיכים בעבודה שוטפת במסך השני, או לחילופין לנגן 2 סרטונים שונים. אלוהים יודע למה תרצו לעשות דבר כזה. Sub-pixel rendering יגרום לטקסט לסרטונים להיות חד יותר וקל יותר לקריאה, כאשר מדובר הן על כתוביות והן על טקסט מובנה. חידוש זה ישפיע בעיקר על שפות המכילות אותיות פחות סטנדרטיות, כגון סינית וערבית.


"נגן הפלאש, כשהוא משתמש ב-Stage Video, יכול לנגן ללא כל מאמץ וידאו HD 1080p יפייפה בעוד העומס על המעבד נע בין 1 ל-15 אחוז שימוש בלבד במחשב חלונות או מק רגיל", אמר טום נגויין, עובד אדובי. אנחנו לא יודעים בדיוק על אילו מחשבים הוא מריץ את הבדיקות שלו, אבל הניסויים שאנחנו ערכנו באמצעות הכלים אותם מציגה אדובי בעמוד האינטרנט שלה המוקדש-Stage Video, קיבלנו עומס של כ-30 אחוזים על 2-3 ליבות עיבוד בזמן נתון, זאת במעבד מרובע ליבה וללא ישומים פתוחים ברקע, פרט לאותו עמוד אינטרנט (ופייסבוק כמובן, אי אפשר באמת לסגור אותו).


בנוסף, ציין מר. נגויין כי הגולשים לא ישימו לב לכל השיפורים המופלאים מיידית וכי יהיה על בעלי האתרים לעדכן את גרסאות נגני הפלאש שלהם וקבצי ה-SWF של סרטוני הפלאש, תהליך שעלול לקחת מעט זמן. ב-YouTube, אומר נגויין, כבר החלו בעבודה.


AMD מיהרה להכריז כי נגן הפלאש החדש נתמך במלואו בפלטפורמת ה-Fusion החדשה שלה וציינה כי "AMD ואדובי עבדו יחד על מנת לאפשר ליחידות העיבוד (APUs) של AMD  להאיץ את נגן הפלאש 10.2 ולהביא למשתמים חווית וידאו עשירה וחדה יותר".