מעבדי ה-Ivy Bridge יתעכבו?

דיווחים ברשת טוענים שאינטל תשיק את דור המעבדים הבא שלה רק במרץ או באפריל של שנת 2012

מעבדי ה-Ivy Bridge, דור המעבדים "השולחניים" הבא של אינטל, נשמעו די מבטיחים ודי מעניינים עד לפני כמה שבועות – תהליך ייצור מוקטן וחסכוני יותר של 22 ננומטר, ליבה גרפית מובנית משופרת עם תמיכה ב-DirectX 11 ועוד. מעבדים אלו נהפכו למבטיחים ומעניינים פי כמה כשאינטל הכריזה על טרנזיסטורי ה-Tri-Gate המהפכניים שלה, שאמורים לערוך את הופעת הבכורה שלהם במעבדי ה-Ivy Bridge, אך דיווח חדש טוען כעת שנצטרך לחכות יותר ממה שחשבנו בשביל לראות אותם בפעולה.

עד עתה, הצהירה אינטל שדור ה-Ivy Bridge צפוי להיות מושק ברבעון הראשון של 2012, כאשר רבים העריכו שכנס ה-CES בתחילת ינואר יהיה המקום היאה לכך, והדלפות שדאגו לחשוף מידע רב ומפורט על הטכנולוגיה שמאחורי המעבדים הללו וערכות השבבים שילוו אותם חיזקו את ההערכות שהמעבדים הללו כבר כמעט מוכנים בקנה של ענקית המוליכים למחצה.
כעת, דיווח מהאתר fudzilla.com טוען שאינטל סיפרה לפרטנריות שלה שהשקת המעבדים תידחה לרבעון השני של 2012 – לחודש מרץ או אפריל (ואף מילה על כך שמרץ משתייך לרבעון הראשון של השנה). הדיווח מספר שגם המעבדים למחשבים נייחים וגם המעבדים למחשבים ניידים יושקו בחלון הזמנים הזה.
גם במידה והדיווח מדייק, לא מדובר בעיכוב מהותי שישבור את ליבם של מיליוני מעריצים, אך השאלה המעניינת יותר שעולה היא – מדוע?

הסיבה "הקלאסית" לעיכוב זה עשויה להיות עיכובים בייצור או תפוקה שאינה מספקת (אולי בשל השימוש בטרנזיסטורים החדשניים), אך עושה רושם שהעיכוב עשוי להיות צעד אסטרטגי, שנועד לאפשר למעבדי ה-Sandy Bridge למצות את הפוטנציאל שלהם בצורה טובה יותר, בייחוד מעבדי ה-Sandy Bridge-E היוקרתיים שאמורים להגיע לשוק רק בסוף השנה הנוכחית, ועשויים היו להיפגע קשות במידה ומעבדי ה-Ivy Bridge היו מושקים מעט אחריהם. מהי הסיבה האמיתית? קודם נצפה להתייחסות רשמית לעניין מאינטל.

עיכוב בלתי צפוי או אסטרטגיה מתוחכמת?
ה"טיק-טוק" של אינטל חורק במקצת

בזמן שכולנו יושבים ומנסים לנחש מה פשר העיכוב המדובר, נספר לכם שאינטל צפויה להציע בקרוב שלושה מעבדי ULV (ר"ת Ultra Low Voltage) חדשים ועוצמתיים יותר. המעבדים הללו מיועדים למחשבים ניידים קלים ודקים במיוחד, ומתגאים במעטפת תרמית מינימלית של 17 וואט בלבד ומחיר שהוא לא לכל אחד. מעבד אחד מתוך השלושה משתייך לסדרת ה-Core i5 ונושא את שם הדגם 2557M, תוך שהוא מציע 2 ליבות ו-4 נימים במהירות 1.7GHz שמגיעים ל-2.7GHz בעזרת טכנולוגיית ה-Turbo Boost, זכרון מטמון L3 בנפח 3MB וליבה גרפית מובנית מסוג HD Graphics 3000 במהירות 350MHz או 1.2GHz במצב טורבו. שני המעבדים האחרים משתייכים לסדרת ה-Core i7 ומציעים את אותה כמות ליבות ונימים, אותה ליבה גרפית מובנית, 4MB של זכרון מטמון מרמה L3 ומהירויות גבוהות במקצת.
תאריך השקה רשמי או מחירים למעבדים החדשים עדיין אין, אך לא נתפלא לראות אותם מופיעים לראשונה במחשבי ה-Macbook Air המעודכנים של אפל. עד שזה יקרה, אתם מוזמנים להתחיל ולחסוך מזומנים.