מחשב המיני הבלתי רגיל של Giada בביקורת: לשליטה מלאה בעסקים • HWzone
מחשביםראשיביקורותכתבות נבחרות

מחשב המיני הבלתי רגיל של Giada בביקורת: לשליטה מלאה בעסקים

ה-G320 של Giada הוא מחשב מיני עוצמתי שמיועד להתחבר למספר גדול של אמצעי תצוגה ולשרת את אלו ששטחי מסך גדולים הם חלק הכרחי בעבודתם. לקחנו אותו לסיבוב והגענו למסקנות מעניינות

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בשנים האחרונות אנחנו עדים לבקשות רבות להמלצות למחשבים שמסוגלים לשרת קהלים מאוד מסויימים של משתמשים. רבים מבקשים מחשב שמסוגל לבצע מטלות שאינן תובעניות במיוחד אך כן צריך לעשות זאת באלגנטיות ועל מסכים רבים.

בדרך כלל אלו אנשי בורסה ועסקים, כאלה שצריכים כמות אדירה של שטחי מסך כדי לנטר ולעקוב אחריה שינויים במניות בזמן אמת, אחרי תחזיות ודיווחים בעולם ושאר מידע. המטרה היא להשיג מכונה שיכולה להתחבר לכמה מסכים בו-זמנית עם גודל קומפקטי, שהיא גם שקטה.

נכון, אפשר לבנות מחשב נייח ולהתקין בו שני פשוטים אך משמעות הדבר היא שגודלו של המחשב יהיה כזה של כל מחשב שולחני אחר. ישנו קהל אשר מעוניין במחשבים קטנים במיוחד אשר יהיו מסוגלים לבצע את המשימה ועל כך עונה Giada עם מחשב המיני המדובר.

קצת על Giada

 

Giada logo

Giada היא יצרנית חומרה ומחשבים טאיוואנית שנוסדה בשנת 1999 ומאז שמה דגש בעיקר על שוק השרתים ותחנות העבודה המקצועיות. בין מוצרה החברה תוכלו למצוא לוחות אם בכל הגדלים, אפילו לשוק הביתי, ומגוון רחב של מחשבי מיני מכל הסוגים. בין אם קטנים במיוחד, ללא מאוורר כלל או גדולים יותר לשימוש של שרת קטן, ל-Giada יהיה בדרך כלל מה להציע.

ל-Giada יש את הפתרון ושמו G320. מדובר במחשב מיני בעל חומרה דומה למה שתמצאו במחשבים ניידים, והוא מגיע ללא כונן קשיח וזיכרון, בדומה למחשבי NUC. שלא בדומה למחשב מיני של , מחשב זה מכיל גרפית בעלת כח לא מבוטל אשר תומכת בשישה מסכים בו-זמנית. אל מחשב ה-G320 שקיבלתי לביקורת צורפו חלקים שמתאימים לעוסקים בפעולות המתאימות לשימוש בשישה מסכים.

מפרט טכני – מחשב ה-Giada G320 שבביקורת

 • מעבד: Intel i5 4200U
 • זיכרון: 16GB DDR3L 1600Mhz
 • כונן קשיח: 240GB SSD
 • מערכת הפעלה: 10 Pro
 • מעבד גרפי: AMD Radeon Embedded Applications E6760
 • ממשקים אלחוטיים: 4.0, WiFi b\g\n
 • מודם סלולארי Mini SIM לתקשורת אלחוטית 3G

אריזה ותוכן

IMG_4288 IMG_4289

באריזה ניתן למצוא את מחשב המיני יחד עם השנאי החשמלי. אם המחשב יוזמן מהחנות עם רשיון מערכת הפעלה, הוא כבר יותקן ויסופק דיסק יחד עם רשיון התוכנה מודבק על תחתית המחשב. את המחשב הזה ניתן להזמין עם כל קונפיגורציית זיכרון רצויה החל מ-2 גיגה-בייט ועד ל-16 גיגה-בייט של זיכרון DDR3L למחשבים . המחשב שבביקורת מגיע עם 16 גיגה-בייט, כדרישת רבים העוסקים בריבוי משימות על 6 מסכים. ראם הוא גם רכיב זול למדי כיום כך שלא מדובר בבקשה מוגזמת כלל.

כדי שמערכת ההפעלה תותקן, יצטרך המשתמש גם לרכוש כונן קשיח כמובן, שכן מחשב זה מגיע ללא כונן שכזה. כל כונן 2.5 אינצ' של ניידים יתאים, בין אם מכאני רגיל או פלאש . בנוסף, יש אפשרות להתקין כונן mSATA בכל הנפחים, גם טרה-בייט שלם ויותר, שישמש ככונן ראשי למערכת בעוד שהמשני יכול להשמש לאחסון גדול יותר.

IMG_4291 IMG_4292

מחשב ה-G320 של Giada הוא קומפקטי במיוחד. עוביו הוא 28 מילימטרים, רוחבו 24 סנטימטרים ועומקו 17.3 סנטימטרים. לצורך המחשה, הוא דק יותר וקצר יותר מרוב כרטיסי המסך המתקדמים בשוק כיום.

כך נראה ה-G320 מקדימה. מימין לשמאל הוא מכיל כפתור הפעלה וכיבוי, נוריות חיווי, צמד ממשקי USB, שתי יציאות RS232 ויציאות שמע ומיקרופון. חיבור RS232 הוא חיבור טורי בעל שימושים דומים לאלו של ה-USB. הוא משמש לחומרה מגוונת. החל ממודמים ומדפסות דרך ניידות שמשרתות תעשיות כבדות וציוד .
IMG_4294

חלקו האחורי של המחשב מכיל יציאות לאנטנות Bluetooth ו-WIFI לצד חיבור רשת קווי, צמד ממשקי USB 2.0, חיבור לשנאי החשמלאי ויציאות ה-.

IMG_20160331_162020

יציאת ה-DisplayPort נחשבת לגמישה ולמתקדמת ביותר שביציאות התצוגה הדיגיטליות. ממנה אפשר רק לשנמך או להעביר אות לכל יציאת תצוגה נפוצה אחרת כיום כמו HDMI או DVI. שש היציאות שבגב המחשב הזה מאפשרות שימוש בכולן בו-זמנית. באמצעות הליבה הגרפית של שעוצבה במיוחד למשימה הזאת.

IMG_4335

כדי להמשיח את גודלו את המחשב הקטן הזה, הנה לכם השוואה בין הגדול שלו לבין גודל של זנפון 2. המחשב הזה קטן משמעותית ממחשבים .

שימו לב, ניתן להשתמש במעבירים פשוטים מ- ל-HDMI או DVI ולקבל תצוגה על שני מסכים בלבד. הדרך היחידה להרחיב את כמות התצוגות הפעילות בו-זמנית יש להשתמש במתאם אקטיבי מ- אל היציאה הרצויה, או שאפשר להשתמש בכבל אם היציאה היא כבר כזאת במסך.
אם משתמשים בכל שש היציאות, הרזולוציה המקסימלית שתתמך בכל מסך תהיה 1920X1080 ב-60 תמונות לשניה. שימוש בשלושה מסכים בלבד יגדיל את הרזולוציה המקסימלית ל-2560X1600 ב-60 תמונות לשניה. את כל זאת מאפשרת טכנולוגיית Eyefinity של .

הנה דוגמה לקונפיגורציות אפשריות מערכי מסכים:

eyefinitysetups

במקרה הזה השמים הם הגבול. שימו לב לכמות המערכים האפשרית, וזאה רק חלק ממנה. חדרי בקרה גדולים, מסעדות, חנויות אלקטרוניקה, בורסאות ובנקים יוכלו לפרוס מסכים במקומות שונים ובגדלים שונים כאוות נפשם.

חיבור המסכים והגדרה לפני שימוש

יש רק דרך אחת לבדוק באמת את המחשב הזה. לכן חיברתי אליו שישה מסכי FullHD 1920X1080.

IMG_4302

על המחשב כבר הותקנה מערכת ההפעלה 10, עליה אמליץ בכל מקרה של ריבוי מסכים כי פשוט נראה שהיא עושה את זה יותר טוב מקודמותיה. תחילה, חוברו ששת המסכים בעלי חיבור ה-DVI אל באמצעות מתאמים. שניים באמצעות מתאמים פסיביים פשוטים, וארבעה באמצעות מתאמים אקטיביים כדי שיוכלו להציג.

Jpeg

הדרך הכי טובה לדעת אם מתאם אקטיבי הוא אכן אקטיבי, היא לראות שזה פשוט רשום עליו. כמובן שחשוב להדגיש זאת למוכר בעת הרכישה. מתאם פסיבי פשוט לא יעבוד עם מסכים נוספים מעבר לשני.

הצעד הבא לאחר החיבור הוא ההגדרה של מיקום המסכים. לצורך העניין נעזרתי ב-Catalyst של . תוכנה זאת, ששימשה כמנהל ההתקן של כרטיסי המסך והליבות הגרפיות מבית ולשעבר ATI מתחלפת כיום באחת אחרת הנושאת את השם Crimson. אמנם, עדיין ניתן להשתמש ב-Catalyst הטובה והמוכרת לליבה הגרפית הזאת.

אחרי חיבור המסכים של שהייתי צריך לעשות הוא לשחק בצורה ויזואלית עם מיקום המסכים בתוכנה ולסדר אותם בהתאם למיקומם הפיזי. לאחר מכן אישרתי את הסידור ולא הייתי זקוק להגדרות נוספות. כל הליך ההגדרה ארך כשתי דקות בלבד והשאיר אותי מאוד מרוצה ושמח שכיום חיבור של שישה מסכים זה משחק ילדים.

ביצועים – איך זה לעבוד על מחשב מיני ושישה מסכים?

ביום-יום, אני רגיל לעבוד על שלושה מסכים. מדובר בשטח גדול שמתאים לשימושים שלי, וההתנסות במערך של שישה מסכים בהחלט סיקרן אותי. אני חייב להודות שעוד מהתחלת השימוש במערך חוויית השימוש הרגישה פשוט נהדרת.

hwzonepic111
לחצו להגדלה

כך נראה שטח העבודה עם שישה מסכים ולפחות לי תחושת החופש ושטח העבודה הרגישה כמו שיפור עצום על פני מערך שלושת המסכים הרגיל שלי. פגשתי ברבים שעוסקים במסחר ואמרו לי "שלושה מסכים? אני צריך יותר". ובכן, עם רזולוציה כה גבוהה שאפשר לפרוס בצורה נוחה, זה מרגיש כאילו שיש שטח אינסופי לפתיחה של ושטח עבודה. איש מסחר שישתמש במערך יצפה בתחזיות במסך אחד, בזמן שינטר בזמן אמת נתונים על גבי שניים נוספים, עם עבודה יותר תדירה שתתצבע עם המסכים הקרובים אליו ביותר.

כמובן שאצלינו, כמו כמו תמיד, אי אפשר לדבר על חומרה מבלי לדבר על ביצועים. מחשב ה-G320 בקונפיגורציה שהגיעה אלינו הגיע עם מעבד ה- i5 4200U. כיום אי אפשר להתעלם מהעובדה שאת המעבד הזה כבר החליף מעבד אחר (ה-5200U) וגם אותו הספיק במהרה להחליף ה-6200U. מדובר בטיפוס יחסית קטן בביצועים כאשר הגדש נעשה בעיקר בצריכת החשמל המופחתת, דבר שפונה יותר למחשבים ניידים שזקוקים לחיי ארוכים כמה שיותר.

hwzonepic3

ה-4200U הוא מעבד בעל 2 ליבות ו-4 נימים, ממש כמו מעבדי i3 שבמחשבים הניידים. כדי שיכנס לקופסא כה קטנה, נעשו כמה שינויים בצריכת החשמל, שאילצו הנמכה של כח העיבוד. בתמורה לתדר עבודה מקסימלי של 2600 מגה-הרץ, הונמך מתח פעולת המעבד וצריכת החשמל שלו מדורגת ב-15 וואט בלבד. לצורך השוואה, מעבד i3 שולחני מאותו דור בעל גבוהים ב-20 אחוזים היה מוגדר תחת מעטפת חום מקסימלית של 65 וואט.

כאשר בחנתי את המעבד במאמץ מירבי כשעתיים, ובדקתי באיזה תדר הוא פועל, שמחתי לראות שהוא לא ירד מ-2300 מגה-הרץ. זאת, כאשר יש לו את האפשרות במאמץ לרדת גם מתחת ל-2000 מגה-הרץ.

hwzonepic2
לחצו להגדלה

כאשר זה מגיע לפתיחה של חלונות או תוכנות מסויימות, את רוב העבודה יעשה הכונן הקשיח, ופה חשוב שיותקן במחשב כונן לטעינות מהירות. אמנם, לפעולות כמו ניגון בהבחנה גבוהה והצגת גרפים רבים, יש למעבד ולכרטיס המסך תפקיד מפתח.

בדקתי איפה עובר הקו עם ה-4200U ועד כמה אני יכול להשתמש בכח העיבוד הנתון לי. לצורך כך התחלתי להציג תוכן מיוטיוב באיכות גבוהה ושיכפלתי אותו למסכים נוספים במקביל. ניגון של תוכן FullHD ב-60 לשניה לא היה בעייתי בשני מסכים, ואפילו בשלושה. רק כשהתחלתי לנגן תוכן על ארבעה מסכים ויותר, התחלתי לשים לב להאטה וקרטועים. ניכר שיש כמות מכובדת של כח עיבוד לעבוד איתה. מיותר לציין שבעת זאת לא הגעתי אפילו למחצית מ-16 גיגה-בייט הזיכרון שהותקנו במחשב.

בכל הנוגע לרעש, בעת מאמץ רעש המאוורר הפנימי כן נשמע, אך רמת הרעש אינה הייתה גבוהה ולודאי לא הפריעה לשימוש קרוב ורצוף עם המחשב.

סיכום – למי זה מיועד וכמה זה שימושי?

מחשב המיני של Giada בהחלט לא מיועד לכולם, לאלה לאלו שרוצים כח עיבוד סביר עם אפשרות לחיבור של שישה מסכים באריזה קטנה. כשזה מגיע למטלה זאת, ה-G320 הוא פשוט נהדר. הוא מהיר בהרבה ממה שחשבתי ועמד במטלות כבדות משמעותית מאלו אשר אליהן לרוב הוא מיועד (כמו הצגה של גרפים וטקסט פשוט).

חשוב לי לציין של-Giada יש גם תמיכה בישראל. למעשה, ישנה נציגות רשמית ואתר ישראלי בהם אפשר להיעזר לקבלת תמיכה כך שהעסק יהיה מכוסה גם מעבר לתמיכה של הטכנאים שלו. עוד חשוב לי לציין שהמחשב קיים בקונפיגורציות נוספות. תוכלו למצוא אותו גם עם תמיכה בעד 4 מסכים אם אין צורך בשישה, אך קיימות גם אפשרויות למעל ל-6 מסכים, למי שצריך אפילו יותר.

בעוד שדברים טובים מגיעים באריזות קטנים, התענוג של Giada הוא לא זול במיוחד. אם תרצו לרכוש מחשב כזה כיום, העלות תהיה לא מבוטלת ותעלה על 6000 שקלים. זאת, ללא זיכרון כונן קשיח וכונן . מדובר בהוצאה סמלית ולא ניכרת במיוחד עבור אלו שמיני מחשב העל הזה מיועד ולכן חשיבותו לא גדולה במיוחד.

giadapcbigpr

ה-G320 מצוייד במודם סלולארי פנימי שיכול להכיל כרטיס SIM. מדובר בפרט טכני קטן שיכול לעשות שינוי גדול במיוחד. אם המחשב ממוקם באיזור מרוחק או מבודד בצורה שאין לו גישה ל-WiFi, הוא יוכל להתחבר לאינטרנט ולקבל מידע דרך הדור השלישי בסלולאר.

אותם מוסדות גדולים, אנשי מסחר וגופים שזקוקים לתחנות עבודה קטנות ויעילות, ישמחו לבצע את ההשקעה כדי לקבל פתרון פשוט ונח לתפעול. על ה-G320 אמליץ לאלו שהשקעה כספית גבוהה יותר מקובלת מבחינתם, ומחפשים מחשב מיני חזק ויעיל שמציע שטח עבודה עצום על גבי מסכים רבים. שישה מסכים על גבי מחשב כה קטן הוא דבר מבוקש, ולמחשב שכזה אין כרגע מתחרה אמיתי בארץ, ה-G320 נכנס לרשימת המומלצים שלנו.

מחשב מיני Giada G320 – מומלץ

Recommended_Heb

הטוב

 • שישה ממשקי תצוגה לעבודה עם שישה מסכים בו-זמנית
 • קטן וקומפקטי, בעל צריכת חשמל מינימלית
 • ביצועים מעולים לגלישה כבדה באינטרנט ותוכן בהבחנה גבוהה
 • כולל מודם סלולארי לשימוש מכל מקום גם ללא צורך ב-WiFi

הרע

 • תג מחיר שאינו מתאים כלל לשוק הביתי


תגיות

3 תגובות

 1. כדאי לציין שהמארז (פורם פקטור) של המחשב נקרא BLADE, כמו שרתים, ומתאים לאיכסון בארון מיוחד (או מדף) עם איוורור מלמטה. למשתמש ביתי זה פחות רלוונטי.

  כל מי שעבד עם 3 מסכים, ידע להעריך 6… כבר נאמר שככל ששטח המסך גדול יותר, כך ההנאה (והיצירתיות) עולה.

  אני חושב ש-2 כיום זה מינימום, ועדיף שני בינוניים על אחד יקר. שלושה יהיו בקרוב גם רצויים, והבעיה העיקרית היא שהשוליים שלהם עבים מדי – הטובים באמת באים עם שוליים דקים, כך שאפשר להרחיב תמונה (או דסקטופ) על שניים מבלי להרגיש בקטיעה.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close