מחפשים מחשב גיימינג? אל תלכו לאיבוד | מדריך לרכישת מחשב למשחקים • HWzone
מחשביםמדריכיםכתבות נבחרות

מחפשים מחשב גיימינג? אל תלכו לאיבוד | מדריך לרכישת מחשב למשחקים

מתכננים רכישה של מחשב גיימינג? הגעתם למקום הנכון. במדריך זה נעשה לכם סדר ונראה איך ניתן לקבל את התמורה הגבוהה ביותר עבור הכסף שלכם

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


מחשבי גיימינג הם האלטרנטיבה הפופולארית ביותר עבור הקונסולות (או ההפך?) וראינו כיצד בתקציב בסיסי למדי ניתן לרכוש מחשב גיימינג שיספק גראפיים דומים לאלו של הקונסולות, ואף מעבר.

מדריך זה מעט שונה. ובכן, מאוד שונה. מטרתו היא לתת את הבסיס והדגשים לבניה של מחשב גיימינג חזק בעל יכולות גראפיות חזקות הרבה יותר מאלו של הקונסולות בדור הנוכחי, עם חומרה משתלמת ואפשרויות שדרוג עתידיות פתוחות.

gamepc2

על-מנת לעשות סדר בעניינים, נתחיל בפירוט החומרה המומלצת ביחד עם טיפים והמלצות, ולאחר מכן נציג מחשב גיימינג חזק ואיכותי כדוגמא.

 

בסיס חזק = יותר כסף בארנק

קראתם נכון. בסיס המחשב נקרא גם "שילוש קדוש" המורכב ממעבד, לוח-אם וזכרון. כיום, בעלות הנמוכה מ-550 ש"ח יספיקו על-מנת לא להגביל (או להגביל בצורה שולית) את ביצועי רוב המשחקים הקיימים בשוק, והם מעולים לאנשים שהתקציב מאוד לחוץ להם. אבל, תחום הגיימינג הוא תחום רחב, כאשר משנה לשנה יוצאים משחקים המבוססים מנועים גראפיים מתקדמים יותר ויותר, וכן דרושה חומרה חזקה על מנת להריץ אותם על הגדרות גראפיות גבוהות ובצורה חלקה.

את המעבד קשה מאוד לשדרג. לרוב בכל דור (דור = שנה בערך) יוצאת סדרת חדשה, הדורשת ברוב המקרים תושבת אחרת. זאת אומרת שבמידה ותרצו להחליף את המעבד בעוד כשנה וחצי-שנתיים, תדרשו גם לרכוש לוח-אם חדש, ובחלק מהמקרים גם סוג חדש – כפי שככל הנראה, לדוגמא, יקרה בדור המעבדים הבא. הדבר יגרום להוצאה כספית גדולה הרבה יותר מאותם אקסטרה מאות שקלים שתוציאו בקניה של המחשב.

לכן, מומלץ לרכוש מעבד שמצד אחד עוצמת העיבוד שלו תספיק למשחקים כבדים שיצאו בשנים הקרובות, אך לא לרכוש מעבד יקר מדי שכן יחס המחיר לביצועים אינו לינארי ככל שמטפסים בסולם החוזק. הכוונה היא מעבד שעולה 1600 ש"ח לא יתן תוספת כפולה ממעבד שעולה 800 ש"ח.

אחד המעבדים המשתלמים ביותר כיום הוא מעבד מסדרת i5 מדור המעבדים הנוכחי של חברת (כגון i5-4690), כאשר העלות הממוצעת של סדרת זו היא באיזור ה-900 ש"ח. למה היא כל כך משתלמת שאלתם? ובכן, מצד אחד יש את מעבדי i3 שעולים כמה מאות שקלים פחות אך אתם תצטרכו להפרד מזוג ליבות שאולי בעתיד הקרוב יהיו קריטיות עבורכם, ומצד שני מעבדי i7 עולים פי 1.5 יותר אך כוללים תכונות המתאימות יותר לתחומי עיסוקי אחרים כמו וירטואליזציה ועריכות גראפיות מאשר גיימינג.

סדרת מעבדים נוספת שתתאים לגיימינג היא FX של , בדגש על מתומני הליבה (כמו FX-8350). עלותם היא מעט גבוהה יותר – באיזור ה-1000 ש"ח,  אך הבעיה היא שפלטפורמה זו נפוצה פחות ואינה משתלמת בישראל וחבל שכך.

shil

שאלה: למה בתוספת כספית קטנה לא לקחת מעבד מתומן ליבה של במקום מרובע של אינטל?
תשובה: מספר הליבות לא תמיד קובע, אלא הארכיטקטורה. לדוגמא, של מעבד FX תספק כח עיבוד קטן יותר מליבה של מעבד i5. דוגמא נוספת היא שמעבד מרובע שנקנה לפני כחמש שנים לא יהיה חזק כמו מעבד מרובע עדכני.

בכל הקשור ללוחות-אם, זה יותר תלוי מהן דרישותיכם. אם אינכם צריכים הרבה חיבורים פנימיים ולא תמיכות מיוחדות – לוח-אם בסיסי בעלות של כ-300 ש"ח בהחלט יספיק. במידה ותרצו לוח-אם איכותי יותר, עם שלל חיבורים (יותר חיבורי USB3 ו-SATA לדוגמא) וכן תמיכות מיוחדות (כמו RAID), תצטרכו לשלם אקסטרה 200 ש"ח, כאשר הדבר תקף גם ללוחות-אם עבור מעבדי וגם . אם אתם מתכננים לרכוש מעבד עם יכולות (מתוייג באות K בשמו, כמו i5-4670k) – תצטרכו לוח-אם תומך בעל מערכת ייצוב מתח משופרת.

לוחות-אם זולים לרוב כוללים זוג ממשקים בלבד עבור זכרון ויכולת השדרוג מוגבלת עד 16 ג'יגה-בייט. לכן, במידה ואתם חושב שתצטרכו כמות ראם גבוהה יותר, יהיה מומלץ לרכוש לוח-אם עם 4 ממשקים על מנת שלא יגביל אתכם בעתיד. כמו כן, במידה ותרצו להוסיף כרטיס מסך בעתיד ליצירת מערך או CF, יהיה צורך לשלם הרבה יותר עבור הלוח לקבלת לוח-אם עם זוג ממשקי PCIe עם רוחב פס מינימאלי של 8X לכל אחד מהם.

שאלה: האם לוח האם משפיע על של משחקים?
תשובה: כן. לוחות-אם הכוללים ממשקים ישנים יכולים להגביל את ביצועיהם של הרכיבים המחוברים אליהם. לדוגמא, חיבור כרטיס מסך לממשק PCIe המספק מהירות תעבורת מידע איטית יותר של 4x, תגביל את ביצועיו. דוגמא נוספת – חיבור כונן מהיר לממשק SATA2 ולא SATA3 תגביל את תעבורת המידע, מה שישפיע על מהירות הטעינה של המשחקים (וכל תוכנה אחרת) המותקנת עליו.

זכרון הראם יכול להשפיע בצורה דרמטית על של משחקים, לא משנה עד כמה המעבד או כרטיס המסך חזקים. ברגע שלמשחק אין מספיק ראם, המערכת עוברת להשתמש בכונן הקשיח שלכם במקומו – והוא איטי, מאוד. בחלק מהמקרים, מחסור של ראם יכול להפוך משחק ללא שחיק כלל.

כמות זכרון הראם המומלצת היא 8 ג'יגה-בייט, והיא גם הנפוצה ביותר בקרב . כמות זו אינה מגבילה אף משחק כיום, וכנראה שתספיק לזמן הקרוב. במידה ותצטרכו להוסיף עוד ראם בעתיד, תוכלו לעשות זאת בלי בעיה – אופן החיבור פשוט מאוד, רק יש לוודא שאכן יש לכם מספקים ממשקים פנויים על-גבי לוח האם.


1 2 3העמוד הבא
תגיות
Back to top button
Close
Close