מדריך לתיקון מחשבים ניידים למתחילים

החלפת כונן אופטי
 

למעט מקרים בודדים – רוב הכוננים האופטיים יתאימו מבחינת גודל (12.8mm) לשימוש בכל מחשב בעל מסילה מתאימה. ישנם מחשבים ניידים שמשתמשים בגודל של 9.5 mm (נדיר). בנוסף – השימוש במחשבים בעלי Slot Loading נעשה נפוץ יותר מבעבר. כוננים אלו מובנים בתוך המארז ויש צורך בכונן חילופי זהה על מנת לחליפו. הכוננים הסטנדרטיים אינם מתאימים למארז זה.
 
כמו בהחלפת כונן קשיח, גם בהחלפת כונן אופטי יש לשים לב למספר דברים.
 
יש לבחור את סוג הממשק המתאים למחשב הנייד שברשותינו. בקניית כונן אופטי בממשק IDE יש לשים לב שישנן מערכות BIOS שדורשים שהכונן יוגדר כ-Master, Slave או CS (ר"ת Cable Select). בניגוד לכוננים המיועדים למחשבים נייחים שבהם בחירת מצב הכונן נעשית על ידי ג'אמפר חיצוני, במחשבים ניידים המצב נבחר על ידי הקושחה הצרובה על הכונן, כך שכדאי לוודא מראש שהכונן שנבחר יתאים למחשב.
 
בחלק מהמחשבים הניידים ישנה אפשרות לשלוף את הכונן האופטי ולהתקין במקומו אביזרי הרחבה אחרים כמו כונן קשיח נוסף, סוללה וכו'. כדאי לשקול את הנחיצות בכונן אופטי לעומת אפשרויות השדרוג או ההרחבה שניתן לשים במקומו.
 
לפני שנפרק את הכונן האופטי, נפתח את דלת הכונן האופטי (כאשר המחשב דלוק כמובן). נזכור כמובן לכבות את המחשב, לנתק אותו מהחשמל ולהוציא את הסוללה. פתיחת הדלת לא מיועדת לשליפת הכונן אלא להקל על החלפת כיסוי הפלסטיק בהמשך. ברוב המקרים דלת הכונן זזה בחופשיות ועלולה להסגר בעת שנוציא את הכונן או נהפוך אותו, יש לשים לב שדבר זה לא יקרה על מנת שלא נתקשה בפירוק כיסוי הפלסטיק בהמשך.
פירוק הכונן האופטי נעשה בצורה פשוטה מאוד – הוצאת הבורג המחזיק אותו במקום ושליפת הכונן כולו (מסומן בעיגול צהוב) מהמארז (בכיוון החץ האדום). אין למשוך את המגש הנשלף אלא רק את גוף הכונן עצמו. בדרך כלל הבורג שמחזיק את הכונן במקומו יסומן על ידי ציור של דיסק לידו. בדגמים מסויימים ישנו בריח קפיצי במקום בורג. יש לשים לב שבמחשבים מסוימים הכונן תפוס בחוזקה במסילה. במקרה כזה יש להיזהר מלמשוך בחוזקה בדלת הפלסטיק של הכונן כדי למנוע את שבירת הפלסטיק החיצוני.
 
החלפת כיסוי פלסטיק לכונן האופטי
 
המחשבים הניידים באים במגוון צורות, גדלים ועיצובים. ברוב המוחלט של המקרים העיצוב של דלת הכונן החדש לא יתאים לצורתו החיצונית של המחשב ותיווצר בליטה (או שקע) צורמת לעין. כונן שיבלוט יותר מדי גם יוכל לקבל מכה ולהישבר. כדי למנוע זאת נחליף בין כיסויי הפלסטיק של הכוננים.
 
נהפוך את הכונן הישן ונוכל לראות מספר "קליפסים" שמחזיקים את כיסוי הפלסטיק במקום. בדרך כלל יש ארבעה כאלו.
בתמונה הנ"ל ניתן לראות שישנם 4 קליפסים אך ניתן לראות רק 2 מהם כאשר הכיסוי מחובר (כל הקליפסים מסומנים בעיגול צהוב, גם אלו שלא ניתן לראות בתמונה). אם הכיסוי לא משתחרר בקלות יש לוודא שאין עוד קליפס שעדיין תפוס. הקליפסים שבירים מאוד ורגישים מאוד ללחץ חזק ולכן נשחרר אותם ממקומם בעדינות רבה ונשלוף את כיסוי הפלסטיק מהדלת. בחלק מהכוננים ישנו בורג שמחזיק את הכיסוי בנוסף לקליפסים, יש לשחררו לפני שליפת הכיסוי.
לאחר מכן נפרק את כיסוי הכונן החדש באותו אופן, ונחבר את הכיסוי הישן לכונן החדש (בסדר פעולות הפוך). לפני שנכניס את הכונן החדש למקום נוודא שלא מורכב מתאם כלשהו על הכונן הישן. אם יש, נפרק אותו ונעביר אותו לכונן החדש.
 
לאחר שנבצע זאת, נחליק את הכונן חזרה למקום עד שנשמע "קליק" ונבריג חזרה את הבורג. במקרה של בריח קפיצי אין צורך בפעולה נוספת כלשהיא.