מדריך לטיפול בתקלות נפוצות במדפסת

3 תגובות

מובהר בזאת כי השימוש במדריך זה הינו באחראיות המשתמש בלבד. בעלי האתר וצוות HWzone לא ישאו באחריות כלשהי לנזק שנעשה הן במישרין והן בעקיפין כתוצאה משימוש במידע המופיע במדריך זה.
מבוא
בעולם ישנם אלפי סוגי מדפסות, החל ממדפסות הזרקת דיו פשוטות ועד מדפסות צבעוניות ומתוחכמות. המכנה המשותף לכל המדפסות, חכמות ופשוטות כאחת, הינו התקלות מהן הן סובלות. במדריך זה ננסה להבין טוב יותר את מקור התקלות ונעניק לכם מספר כלים בסיסיים להתמודדות עם תקלות נפוצות ומספר טיפים לשימוש נוח וחסכוני יותר במדפסת. ראשית, נתחיל במספר הגדרות שישמשו אותנו בהמשך המדריך:
מדפסת חכמה – מדפסת או הזרקת , שעליה מותקן מסך חיווי, תפקידו להודיע על תקלות במדפסת ולעזור למשתמש להגדיר הגדרות שונות למדפסת כמו, מגירות הדפסה שונות, גדלים שונים של דפים המוזנים למדפסת, הגדרת הדפסת דף משני צדדיו וכו'. מדפסות כאלה נפוצות לרוב במשרדים גדולים עקב תפוקת ההדפסה הגבוהה והאופציונאליות שלהן.
מדפסת "טיפשה" – מדפסת לייזר או מדפסת הזרקת דיו, שעליה מותקנות נוריות חיווי, במספר גדלים, צבעים, צורות וכמויות. תפקידן של הנוריות להודיע למשתמש על תקלות במדפסת, ובכך לתקשר עם המשתמש ולנסות ולעזור לו לפתור את התקלה. בכדי למצוא את מקרא נוריות החיווי של המדפסת שלכם, חפשו באתר החברה את דגם המדפסת המתאים, שם תמצאו מקרא מפורט של נוריות חיווי לפי סדר הבהובים וצבע. לדוגמה, למדפסת HP 1200 ניתן למצוא מקרא נוריות חיווי בקישור הבא.
כעת נכיר את תצורות המערכת והחלקים היחודיים במכלולן:

מדפסת
טונר – הטונר הוא למעשה התחמושת של המדפסת, הוא מכיל בתוכו חומר פלסטי, בעל מגע ומראה פחמי, ובעת ההדפסה הפחם מוצמד באמצעות חום גבוהה במיוחד אל הדף ומוטמע בו.
פיוזר – גוף החימום במדפסת, הוא מחמם את החומר הפלסטי בטונר לטמפרטורה גבוהה (מאות מעלות צלזיוס) בכדי שיהיה אפשר להתיך אותו אל הדף.
קרן לייזר – קרן הלייזר "משרטטת" את התמונה או הטקסט על הדף, כך המדפסת תדע בהמשך איזה פיקסל יש לצבוע או לחילופין, להשאירו לבן, ואת מיקומו.

קורונה
– חוט תיל מתוח מעליו עובר הדף. הקורונה טעונה במספר מאות וולט, וכך נמשכים חלקיקי החומר הפלסטי בטונר למקומות שהלייזר הציב להם על הדף.
מברשת – בצאת הדף מהתהליך הארוך הזה, ייתכן מאוד שנשארו כמה חלקיקי חומר פלסטי מהטונר או קצת לכלוך על הדף, המברשת "מברישה" את הדף בעת יציאתו מהמדפסת ובכך מנקה ממנו עודפים לא רצויים.
הזרקת
ראש הזרקת דיו – ראש הזרקת הדיו נע לרוחב הדף בעזרת מכלול ראש הזרקת הדיו, עליו תקראו בהמשך. רכיב זה מתיז צבע באמצעות מזרקים זעירים על הדף ושואב את הדיו המיותר על מנת למנוע היווצרות כתמי עליו. יש לציין שמזרקי הדיו והשאיבה קטנים יותר מהשערה האנושית ובכך מספקים הדפסות מדויקות על הדף.
מכלול ראש הזרקת דיו – ציר ארוך התלוי לרוחבה של המדפסת עליו נמצא ראש הזרקת הדיו, המכלול למעשה מקבל פקודות מזיכרון וממעבד המדפסת בכדי להזיז את ראש הזרקת הדיו למיקום המתאים על מנת שימלא את הפיקסלים בדף.


1
2
3
4