מדריך לטיפול בתקלות נפוצות במדפסת • HWzone
מחשביםמדריכים

מדריך לטיפול בתקלות נפוצות במדפסת

מובהר בזאת כי השימוש במדריך זה הינו באחראיות המשתמש בלבד. בעלי האתר וצוות HWzone לא ישאו באחריות כלשהי לנזק שנעשה הן במישרין והן בעקיפין כתוצאה משימוש במידע המופיע במדריך זה.
מבוא
בעולם ישנם אלפי סוגי מדפסות, החל ממדפסות הזרקת דיו פשוטות ועד מדפסות צבעוניות ומתוחכמות. המכנה המשותף לכל המדפסות, חכמות ופשוטות כאחת, הינו התקלות מהן הן סובלות. במדריך זה ננסה להבין טוב יותר את מקור התקלות ונעניק לכם מספר כלים בסיסיים להתמודדות עם תקלות נפוצות ומספר טיפים לשימוש נוח וחסכוני יותר במדפסת. ראשית, נתחיל במספר הגדרות שישמשו אותנו בהמשך המדריך:
מדפסת חכמה – מדפסת או הזרקת , שעליה מותקן מסך חיווי, תפקידו להודיע על תקלות במדפסת ולעזור למשתמש להגדיר הגדרות שונות למדפסת כמו, מגירות הדפסה שונות, גדלים שונים של דפים המוזנים למדפסת, הגדרת הדפסת דף משני צדדיו וכו'. מדפסות כאלה נפוצות לרוב במשרדים גדולים עקב תפוקת ההדפסה הגבוהה והאופציונאליות שלהן.
מדפסת "טיפשה" – מדפסת לייזר או מדפסת הזרקת דיו, שעליה מותקנות נוריות חיווי, במספר גדלים, צבעים, צורות וכמויות. תפקידן של הנוריות להודיע למשתמש על תקלות במדפסת, ובכך לתקשר עם המשתמש ולנסות ולעזור לו לפתור את התקלה. בכדי למצוא את מקרא נוריות החיווי של המדפסת שלכם, חפשו באתר החברה את דגם המדפסת המתאים, שם תמצאו מקרא מפורט של נוריות חיווי לפי סדר הבהובים וצבע. לדוגמה, למדפסת HP 1200 ניתן למצוא מקרא נוריות חיווי בקישור הבא.
כעת נכיר את תצורות המערכת והחלקים היחודיים במכלולן:

מדפסת
טונר – הטונר הוא למעשה התחמושת של המדפסת, הוא מכיל בתוכו חומר פלסטי, בעל מגע ומראה פחמי, ובעת ההדפסה הפחם מוצמד באמצעות חום גבוהה במיוחד אל הדף ומוטמע בו.
פיוזר – גוף החימום במדפסת, הוא מחמם את החומר הפלסטי בטונר לטמפרטורה גבוהה (מאות מעלות צלזיוס) בכדי שיהיה אפשר להתיך אותו אל הדף.
קרן לייזר – קרן הלייזר "משרטטת" את התמונה או הטקסט על הדף, כך המדפסת תדע בהמשך איזה פיקסל יש לצבוע או לחילופין, להשאירו לבן, ואת מיקומו.

קורונה
– חוט תיל מתוח מעליו עובר הדף. הקורונה טעונה במספר מאות וולט, וכך נמשכים חלקיקי החומר הפלסטי בטונר למקומות שהלייזר הציב להם על הדף.
מברשת – בצאת הדף מהתהליך הארוך הזה, ייתכן מאוד שנשארו כמה חלקיקי חומר פלסטי מהטונר או קצת לכלוך על הדף, המברשת "מברישה" את הדף בעת יציאתו מהמדפסת ובכך מנקה ממנו עודפים לא רצויים.
הזרקת
ראש הזרקת דיו – ראש הזרקת הדיו נע לרוחב הדף בעזרת מכלול ראש הזרקת הדיו, עליו תקראו בהמשך. רכיב זה מתיז צבע באמצעות מזרקים זעירים על הדף ושואב את הדיו המיותר על מנת למנוע היווצרות כתמי עליו. יש לציין שמזרקי הדיו והשאיבה קטנים יותר מהשערה האנושית ובכך מספקים הדפסות מדויקות על הדף.
מכלול ראש הזרקת דיו – ציר ארוך התלוי לרוחבה של המדפסת עליו נמצא ראש הזרקת הדיו, המכלול למעשה מקבל פקודות מזיכרון וממעבד המדפסת בכדי להזיז את ראש הזרקת הדיו למיקום המתאים על מנת שימלא את הפיקסלים בדף.


1 2 3 4העמוד הבא
תגיות

3 תגובות

 1. ועוד טיפים ללייזר
  בטיונרים ל הלייזר יש ציפ שסופר כמה דפים יצאו. כלומר גם אם הטונר עדיין טוב הציפ הזה יאמר למדפסת שהוא ריק וככה תצתרכו לקנות טונר חדש. כשטונר נגמר אבל הציפ שלו עדיין עובד ניתן לשמור את הציפ בצד ולשים לטונר אחר שבו הציפ נגמר לפניי הטונר עצמו, ולהמשיך להשתמש איתו

  בהרבה לייזרים יש מיכל טונר משומש מאחוריי הגלגל האופטי הירוק. הוא מתמלא בהדרגה ואז מתחיל ללכלך דפים או לגרום למדפסת לרצות להחליף את הגלגל. רצוי לרוקן את המיכל הזה מדיי פעם – מוציאים את כל החלק של הגלגל החוצה, פותחים אותו בחוץ והופכים – שימו לב נשפכת כמות ענקית של אבקה מלכלכת ומזיקה לנשימה שעפה ברוח – לעשור רק בחוץ מעל פח ונגד כיוון הרוח. האבקה הזאת לא באותו מצב כמו חדשה ולא רצוי למלא איתה את הטונר (יכול גם להרוס דברים במדפסת), אבל עשיתי ככה כמה פעמים למכונות צילום ישנות והם עבדו אחריי זה

  אם יש לכם טונר טוב שלא מתאים למדפסת וטונר ריק שכן מתאים, ניתן לפתוח פקק בטונר (איפה שהאבקה החדשה נמצאת) ולהעביר את האבקה זהירות האבקה מלכלכת מאוד ומזיקה לנשימה

  כשמתעסקים אם אבקה של טונר שימו מסיכת אבק כמו של אחיות בבית חולים / של פועלי בניין. אם נשפך טונר אל הבגדים אל תיגעו אלא תשאבו מייד אם שואב אבק (הצינור עצמו ללא ראש) אל העוצמה הכי חזקה. אם נשפך טונר אל הריצפה וכו – כנל ורצוי להחזיק את השואב קצת בגובה מעל כדיי שהקצה של הצינור לא יגע בריצפה ולא ימרח את הטונר אליה

 2. טיפ נוסף,
  לפעמים, בגלל לכלוך ועבודה לא נקייה של המדפסת המגעים בין המדפסת וראש הדיו/טונר/דראם מתלכלים.
  החווי יהיה שראש הדיו/טונר/דראם לא מחוברים. יש לנקות בזהירות ולחבר מחדש.

  במדפסות דיו חדשות, בעלות ראשי דיו נפרדים לכל צבע, יש לבדוק את המסנן צבע שכן הוא נסתם, יש לנקות אותו כדי שהצבע יצא.

  יש עוד המון טיפים, קשה לתת את כולם כאן..

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close