לוח אם Z490 VISION G בביקורת: המרענן הרשמי של Gigabyte • HWzone
מחשביםמעבדיםביקורותכתבות נבחרות

לוח אם Z490 VISION G בביקורת: המרענן הרשמי של Gigabyte

אספנו לבחינה מקיפה ממותג טרי  – וגילינו שיש הרבה ממה להתלהב תודות לתג מחיר תחרותי מאוד

הזמן הזה בשנה שוב הגיע, וישנה תושבת חדשה לאינטל עם סדרת חדשה ואיתם שלל לוחות אם בשלל טעמים. הפעם אנחנו מתמקדם בלוח אם מהחדשים של , הוא ה- VISION G שמטרתו למצוא אמצע טוב בין לוחות האם השונים והלהעניק מספיק תכונות במחיר הוגן לרודפי הביצועים.

יצרנית החומרה Gigabyte החליטה שלכבוד Z490 של היא רוצה לעשות שינויים במיתוג של סדרות לוחות האם שלה. סדרה יחסית חדשה שלה בשם Designare המיועדת בעיקר ליוצרי התוכן קיבלה שינוי שם ל-VISION ונכון לדור זה כוללת שני לוחות אם, ה-VISION G וה-VISION D. טכנית, השם Designare עדיין נשאר ברקורד כאשר ניתן אפילו לראות אותו על גבי ה-VISION D עצמו.

ה-VISION G מביא רענון אמיתי לגישה על עיצוב של לוחות אם, וזה משהו שאני מאוד שמח ש- עשתה. עד כה לא ראינו הרבה לוחות אם בעיצוב כזה ממנה, למרות שהקונספט של לוחות אם בעיצוב פשוט ויחסית נטול צבע הוא לא דבר חדש.

ה-VISION G של הוא לוח אשר מתומחר באחת מקטגוריות המחיר התחרותיות ביותר של הדור החדש, 200 דולר. אנחנו יודעים שכל יצרנית הביאה דגמים רבים רק במרווח הצר שבין 170 ל-220 דולר.

תקן לוח האם הוא והוא צפוי להתאים בכל מארז שתומך בתקן זה. ישנן שש יציאות SATA, ושלושה ממשקי M.2 רק ששניים מהם יהיו כרגע בשימוש פשוט כי לוחות האם הללו נוצרו במחשבה על מעבדי העתיד, ולא רק מעבדי סדרת הדור העשירי.

כן, כל לוחות האם החדשים נבנו בידיעה שסדרת נוספת עתידה לצאת ולהשתמש במלוא הפוטנציאל שלהם, שבין היתר כולל שדרוג של תקן ממשק ה-PCI-Express מ-3.0 הנתמך בסדרה 10, אל תקן 4.0 אשר יתמך בסדרה 11. דבר זה כולל את הממשקים לכרטיסי מסך וגם את אלו לאמצעי ב-M.2 שמחוברים ישירות אל המעבד. אמצעים שמחוברים אל ערכת השבבים ישארו בתקן 3.0, לתשומת ליבכם.

זיכרון ה-DDR4 ממשיך להיות חלק מהפלטפורמה של כעת והתמיכה במהירויות גבוהות היא דבר שבשגרה. הנפח הכולל אליו ניתן להגיע הוא 128GB בארבעה מקלות של 32GB. המהירות הגבוהה ביותר ש- טוענת שניתן להגיע עם לוח האם הזה היא 5000Mhz. חשוב לדעת שזאת תהיה משימה לא קלה כלל שדורשת ידע באוברקלוקינג למעבד ולזיכרון. אפשר לצפות למהירויות דוגמת 4000Mhz ו-4133Mhz לפעול ללא מאמץ מיוחד לעומת זאת. ההמלצה שלנו לגבי אילו זיכרונות יתאימו תמשיך לדבוק ב-"כל עוד הפרשי המחיר לא גדולים במיוחד, מעל ל-3200Mhz תמיד יהיה אופציה, אך לא הכרח".

כך הוא נראה בלי מכסה הפלסטיק שמכסה את גופי הקירור למערכת מייצבי המתח. מדובר באחד מגופי הקירור המכובדים שיצא לי לראות בתג מחיר שכזה, ודבר שמאוד מסתדר עם ערכת נושא של "פונקציונאליות לפני נראות".

מערכת הספקת החשמל לתושבת המעבד היא גם לא אחת שזקוקה לקירור מתקדם במיוחד, הודות לרכיבים המתקדמים שהחליטה Gigabyte להציב כאן. מבין 13 השלבים המובילים לתושבת, 12 מיועדים לליבות העיבוד שבתוך המעבד בלבד. כל אחת מהן מדגם SIC651A של חברת Vishay. משמע, מערכת זאת מוגדרת להתמודדות עם עד 600A של זרם לתושבת, כמות כפולה ויותר מכך מאשר i9 10900K דורש תחת .

אותם רכיבי יצוב מתח לוקחים מתח של 12V ממחבר החשמל בלוח, וממירים אותו למתח אותו המעבד מבקש. זה יכול להיות 0.9V או 1.0V או במקרה של מעבדי הדור העשירי זה נע על הספקטרום שבין 0.9V לבין 1.2V. פעולה זאת דורשת אנרגיה וכתוצאה מכך אותם הרכיבים פולטים חום, בדיוק כמו שספק הכח הראשי למחשב פולט חום כאשר הוא המרה מ-230V אל 12V ומתחים נוספים שרכיבי המחשב משתמשים בהם.

הסיבה להחלטות הנדסיות שכאלה בלוחות אם מודרניים, היא שישנה דרך לשפר יעילות חשמלית כאשר פוגעים גבוה יותר ביחס שבין הספקת זרם לפליטת חום. כפי שניתן לראות מהגרף למעלה, רכיב יצוב המתח הזה מגיע ליעילות חשמלית מירבית כאשר הוא מספק 10A בלבד של זרם אל התושבת. כתוצאה מכך, אם תחליט להדליק עשרה שלבים כאלה במידה והתושבת תבקש 100A, כמות החום שתיפלט ממייצבי המתח תהיה אופטימאלית. כך, שומרים על הרכיבים, על פליטת חום נמוכה ועל צריכת חשמל נמוכה. במידה והמעבד צורך 50A ברגע נתון, יכול בקר המתח שאחראי על הפעלת המייצבים האלה לכבות שלבים ולהרים את רמת היעילות בהתאם, מאשר לגרום לכל העשרה לספק זרם, שכן רק הדלקה שלהם פולטת חום וצורכת אנרגיה.

ה-ISL69269 מבית Renesas הוא אחד מבקרי המתח הנפוצים שבין לוחות השונים, ויצרניות רבות החליטו להטמיע אותו. נכון לרגע זה אין Datasheet של בקר זה באתר Renesas, אך כמדומני מדובר בבקר 8+2, משמע שמונה ערוצים נשלטים, ועוד שניים נוספים בנפרד. במערכות כמו זאת, ניתן להגדיר 6 ערוצים מתוך 8 הזמינים ואז לחלק כל ערוץ העבודה בין שני שלבים, וכך נוצרה המערכת הזאת. בקצרה – זה אומר שניתן לכבות ולהדליק כל צמד מייצבי מתח בנפרד, אז השלבים שיהיו זמנים בעת מאמץ של מעבד יהיו תמיד בתצורה של 2\4\6\8\10\12.

"נו, אז המערכת הזאת טובה?" כן, היא מעולה, פנטסטית, וכזאת שראינו עד היום בלוחות אם יקרים משמעותית בעיקר. עשתה כאן מעל לנדרש ואפשר לבצע מהרה כאוות נפשכם.

גופי הקירור הם הדובדבן שבקצפת, ולזה שאחראי על רוב שלבי יצוב המתח לליבות המעבד יש שטח פנים גדול במיוחד, עד שכמעט ולא מפריע לי כלל שחצי ממנו מכוסה בשמלת פלסטיק ש- ממש הרגישו שצריך להניח שם.

יציאותיו האחוריות של ה-VISION G ראויות. ראיתי טובות משמעותית, אך אין הרבה על מה להתלונן. יציאת הרשת מגיעה במהירות של עד 2.5Gb לשניה על בקר i225 של . ישנן ארבע יציאות USB במהירות 10Gbps, ארבע במהירות 5Gbps (מה שהיה מוכר כ-USB 3.0) ושתי יציאות USB 2.0 סטנדרטיות. יש גם ממשקי אודיו ותצוגה מסורתיים כאשר קול מגיע מבקר Realtek ALC1220-VB ותצוגה תגיע מהליבה הגרפית המובנית של , במידה והחלטתם להשתמש בה.

ביחס למחיר, אני חושב כמות היציאות האחוריות היא בסדר. יעש כאן מספיק לרוב קהל המשתמשים הפוטנציאלי.

ה-VISION G הוא לוח האם בו בחרתי לבחינות מעבדי לביקורות בעיקר כי הוא "בא לעבוד" (מלבד העובדה שהוא בא לעבוד גם יחסית מוקדם ונתן לי את האפשרות). הוא עמד בצורה פנטסטית וללא שום בעיה תחת לחץ מעבד ה- i9 10900K וגופי הקירור שלו נשארו צוננים למדי (במונחים של רכיבים חשמליים, נא לא למהר לגעת ברכיבים כאלה תחת מאמץ).

הביוס שלו אותו בדיוק אותו הביוס שהכרנו מאז שעבר רענון רציני בתקופת Z390 ותודה לאל על כך, שהן ביוסים לפני כן היו מאוד… מחוספסים. מסך הפתיחה מציד מידע כללי חשוב כמו דגם ומהירות המעבד, לצד טמפרטורות פעולה כלליות, מידע על זיכרון ואפשרות להפעיל XMP, כמו גם התקני וסדר עליתם. הלוגו של Designare נשאר כדי להזכיר לנו שמדובר בהמשך של מיתוג מיוחד.

הביוס החדש של הוא נהדר, וקל מאוד למצוא הגדרות שבדרך כלל מחפשים לאוברקלוקינג. לשונית Tweaker כוללת את כל מה שצריך לביצוע לרבות שינויי מכפלה וקביעת מתחים.

לשונית מועדפים גם קיימת ומגיעה עם מספק הגדרות ש- יודעת שנפוצות, אם כי ניתן להסיר ולהוסיף איזו הגדרה שרק תרצו מרחבי הביוס אל תוך העמוד הזה. הביוס החדש של משלים הרבה מאוד פערים שהיו לה מול מתחרותיה, ובאמת שאני מחפש על מה להתלונן ולא כל כך מוצא. הדבר היחיד שאולי אפשר להתלונן עליו זה שתגוביות התפריטים ולחיצות מרגישה מעט איטית, אך דבר זה לא מפריע יותר מדי.

אני מאוד אוהב את ה-"תכלס" של ה-VISION G. העיצוב מאוד מזכיר את זה שרואים בלוחות אם דוגמת NZXT N7 Z390, מאוד מודרני ונטול צבע. אותי מה שמעניין בעיקר הוא פונקציונאליות ואיכות רכיבים, וכאן נותנת שירות ראוי.

מחיר ההשקה של זה הינו 200 דולר לפני מסים ועלויות שילוח. מחירו בארץ בעת ההשקה גבוה מכך משמעותית. נמסר לנו שבשל עלויות השילוח הגבוהות יותר בשל הצורך להיות זמינים כבר מרגע ההשקה, זה מצב שנוצר ושמשתמשים יכולים לשריין לעצמם דגמים מבעוד מועד מבלי לחכות לשילוח הימי האיטי יותר. אלו מכן שחושקים בלוח אם שכזה ויש להם מעט זמן להמתין, יוכלו לקבל אותו בעלות זולה יותר בהמשך הקיץ.

מומלץ – VISION G

במידה ותחליטו לרכוש מחשב חדש המבוסס על תושבת LGA1200 של ותרצו לוח אם מתקדם המתאים להמהרה, ה-Z490 VISION G הוא בחירה מעולה. רמת הפוליש, איכות הרכיבים וחווית המשתמש ש- הגיעה אליה בדור הזה ראוי לציון לשבח. מחיר לוח האם מעט גבוה בהשקה, אך יהפוך לתחרותי מאוד כבר בזמן הקרוב בשוק המקומי.

תגיות
Back to top button
Close
Close