לוח ROG STRIX X470-F: חברו הטוב ביותר של ה-Ryzen 2 • HWzone
מחשביםלוחות אםביקורותכתבות נבחרות

לוח ROG STRIX X470-F: חברו הטוב ביותר של ה-Ryzen 2

בואו להכיר את אחד מלוחות האם הבולטים שבתושבת ה-AM4 של , ה-ROG X470-F של , שמציע מכל טוב לכל אלה שמוכנים להשקיע

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


קיץ 2018 הוא זמן נהדר לשדרג חומרה לאלו שעדיין תקועים עם מעבדי העבר הרחוק שפשוט לא מסוגלים לתת מענה הולם בשימושים רבים. הבאנו אליכם לביקורת מוצר נחשק ונגיש למדי לאלו שרוצים לבנות מערכת מחשב מתקדמת, ורצוי עם מעבד בעל 6 או 8 ליבות מבית על בסיס בעל ערכת שבבים מתקדמת.

יצרנית לוחות האם אסוס שלחה אלינו לביקורת את אחד הנציגים הבולטים ביותר לסקירה והוא ה-X470-F מסדרת ה-STRIX ROG שלה. כפי שניתן לדעת משמו, לוח אם זה מבוסס על ערכת השבבים החדשה X470 של והיא נוצרה בשביל לספק תמיכה משופרת בסדרת מעבדי Ryzen 2000 של . סדרה זו כוללת "פשוטים" בעלי 4 ליבות עד למעבדי 8 ליבות חזקים במיוחד דוגמת 7 2700X.

על ערכת השבבים X470 של AMD

ערכת שבבים זאת נולדה כדי להחליף את X370 הקודמת לה. היא מביאה תמיכה בתכונות כמו SLI או CrossFireX לשילוב של מספר במערך משולב. כמו כן, לרוב תמצאו בלוחות האם הללו מגוון חיבורים גדול יותר לאמצעי הרחבה ואחסון שונים.

ללא יוצא מן הכלל, דרישה בסיסית של מיצרניות לוחות האם היא שלוחות אם מבוססי X470 יהיו מתאימים לביצוע למעבדיה. כתוצאה מכך, באופן טבעי כוללים לוחות האם הללו מערכות אספקת כח מתקדמות למעבד הרי שהתהליך דורשת הגברת מתח כניסה וכתוצאה מכך הגברת פליטת חום וצריכת חשמל בהתאם.

ערכת שבבים זאת נחשבת למתקדמת ביותר כיום לתושבת AM4 למעבדי . תחתיה קיימת ערכת השבבים B350 שבקרוב תוחלף באחת משודרגת גם כן (הביקורות שלנו כבר בתנור). הזיכרון הנתמך בתושבת כולה הינו מסוג והוא מוגבל למקלות של 16GB לכל חריץ הקיים בלוח האם. מהירות הזיכרון המירבית הנתמכת תלויה בלוח האם.

מבט מקרוב על לוח האם

לחצו להגדלה

לוח האם הזה הינו בתצורת ATX סטנדרטית ולכן יתאים לכל מארז אשר תומך בתצורה זאת או גדולה יותר.

אני חיייב להודות שאני מאוד אוהב את הכיוון האסטתי בו בחרה עם המוצר הזה, ואני מאוד מקווה שתמשיך עם קו העיצוב הזה בעתיד. העיצוב הינו נקי למדי (לפחות בהתחשב במה שראינו משוק לוחות האם עד כה) ושחור מט בעיקר.

מערך ממשקי ה-PCI-Express נדיב ומגוון מספיק לטעמי. שני הממשקים המיועדים לאכלוס כבדים מכילים חיזוק חיצוני המחובר ללוח האם ועשוי פלדה. מדובר באחד השינויים החיוביים בעיצובי לוחות האם המודרניים. הממשק התחתון הינו בתקן 2.0 הישן יותר ובמהירות X4. זה ממשק שמתאים למוצרים כמו כרטיסי הרחבה ל-, כרטיסי קול ושלל מוצרי מולטימדיה.

כאן ניתן לראות את גוף הקירור של ערכת השבבים X470. גוף זה יחד עם גופים אחרים המותקנים על לוח האם עשוי כולו מיציקת אלומיניום. אני מחבב מאוד את ערכת הנושא של טקסט לבן על גבי רקע שחור. חשוב לציין שהטקסט משנה מעט גוון עם שינוי זווית הצפיה, מה שמוכר כ-Foil בעולם הגרפיקה. אין לדים או נורות מכל סוג בגוף הקירור הזה.

כרטיס קול איכותי הוא דבר שתמיד מוערך. זה שהוצב ב-X470-F הינו מבית Realtek מדגם ALC S1220A שנחשב למתקדם שבכרטיסי הקול שתמצאו היום בלוחות האם. איזור זה מופרד חשמלית מאיזורים רבים הנמצאים בסמוך על מנת להפחית רעשים וכולל קבלים איכותיים תוצאת יפן לקיבול האות שמקבל גם הגברה סבירה. אפשר לסמן וי בקטגוריה הזאת.

מבחינת יציאות אחוריות ישנו איזון מעולה שלהן. ישנן 7 יציאות USB 3.1 סטנדרטיות לצד אחת בתצורת Type-C המודרנית, לאלו מכם שמחזיקים בטלפונים חדישים ואוזניות לאותם מכשירים. בקר הרשת הינו סטנדרטי מבית מדגם I211-AT ומתאים למהירות של עד 1Gb לשניה. ישנן גם יציאות תצוגה מסוג ו-HDMI לאלו שרוצים להשתמש בלוח האם הזה עם מעבדי הכוללים ליבות גרפיות מובנות דוגמת 2400G.

זו מערכת אספקת הכח למעבד בלוח האם. תפקידה הוא לקבל חשמל מחיבור ה-8PIN, לייצב אותו ולספק אותו באופן יציב לתושבת המעבד. מדובר באחת המערכות החשובות ביותר בלוחות אם מתקדמים היום שכן הן מכתיבות יכולות אוברקלוקינג ושומרות על אורך חיי ולוחות האם עצמם. בחרה לקשט את המערכת עם כיסוי פלסטיק הכולל נורות נשלטות. הדגמה בהמשך.

כך זה נראה לאחר הסרת גופי הקירור מעל המייצבים. מדובר באחת ממערכות אספקת הכח האהובות ביותר על אסוס. אני יודע, כי מערכת כזאת קיימת בכמות אדירה במגוון גדול מאוד של לוחות אם לשוק הביצועים אצלה. גם אצל אינטל, וגם אצל .

המערכת מבוססת על מערכת 10 שלבים, כאשר 6 מהם מיועדים למתח הליבות במעבד (ידוע כ-VCORE) ו-4 מיועדים למתח בקרי המעבד והליבה הגרפית אם ישנה (ידוע כ-VSOC). אין כיום בקרי מתח השולטים על מערכות אספקה של לוחות אם המכירים מערכת 10 שלבים, לפחות לא בזמינות מסחרית. למתח ה-VSOC משתמשת בשני מפצלי תדר למתח הנכנס כך, משני שלבים נוצרים למעשה ארבעה בתדר חצוי של כניסת חשמל. זה אפשרי ומקובל כאשר התדר הנומינלי גבוה מספיק לחציה ושמירה על חשמל נקי.

מייצבי המתח עצמם הינם מדגם IR3553 ומדורגים להספק מירבי של 40 אמפר במתח סטנדרטי. הם סבירים לחלוטין ועומדים באמצע הספקטרום של מייצבי המתח היום בעולם לוחות האם. למתקדמים יותר יש 50 אמפר ואף 60 אמפר. אני קצת מופתע שדווקא מערכת ה-SOC למעבד קיבלה חיזוק רציני, וזה קצת מצחיק אותי, שכן גם אם היה מדובר בשני שלבים בלבד, זה היה מעל ומעבר.

בגלל שכולם אוהבים ציונים באינטרנט, אם הייתי צריך לדרג את מערכת אספקת החשמל ב-X470-F, הייתי מדרג את זאת לליבות המעבד ב-8 מתוך 10, ואת זאת שלבקרי המעבד ולליבה הגרפית המובנית (אם ישנה) ב-10 מתוך 10. בהחלט ניתן לבצע אוברקלוק תחת כל גוף אוויר או מים כאוות נפשכם כל עוד ישנו איוורור בסביבת המעבד. מערכת הקירור לבקר המעבד יוצרת מושלם להמהרה קיצונית דווקא של הליבה הגרפית המובנית במעבדים המכילים זאת. טיפוסית, במעבד כמו 2400G המערכת הזאת זקוקה לכ-25 וואט במאמץ, למערכת בלוח האם הזה אין בעיה להתמודד גם עם 125 וואט.

אלו הם גופי הקירור למייצבים המדוברים. כאן אנחנו מגיעים לחלק שבו יש לי מעט ביקורת לשיפור. אני מבין את הצורך בעיצוב מודרני ואין לי ספק שהדברים הללו מוצלחים בהצגת עיצוב מודרני. הם מלוטשים היטב ויצוקים מכמות מכובדת מאוד של אלומיניום. אמנם, שטח הפנים שמציגים גופים הלו הינו בינוני ביותר ונראה שמראה קדם ליכולת בעדיפות המהנדסים. אשמח לראות שיפורים בעתיד שמציגים גופי בעלי שטח פנים גדול יותר. חשוב לדאוג לזרימת אוויר ראויה באיזור המעבד במארז – אם ישנה, אז אין דאגות של ממש.

חוויית השימוש בלוח האם

מערכת הבחינה ללוח האם X470-F STRIX כוללת מעבד מדגם Ryzen 5 2600 בעל 6 ליבות, זיכרון ADATA D80 וכרטיס מסך מדגם GTX 1080.

בתור לוח האם הראשון שעובר במערכת הבדיקות שלנו – אני חייב להודות שהחוויה מעולה באופן כללי, אך ישנם כמה דברים שאני מקווה שאסוס יקחו לתשומת ליבם על מנת להשתפר איפה שנשאר למוצרים הבאים.

קודם כל, מדובר בלוח אם לגיימרים עם נטיות וקריצות גם לעולם האוברקלוקינג – מבחינתי זה אומר שכדאי מאוד להטמיע תכונות אשר חשובות למבצעי האוברקלוק למיניהם. בניהן, כפתורים המרוכזים במקום אחד על גבי לוח האם עצמו להדלקה, כיבוי ואיפוס ביוס במקרה של תקלה בעליה. זה מבחינתי הא'-ב' של לוח לאוברקלוקינג. בנוסף לזה, נקודות לקריאת מתחי מעבד וזיכרון באמצעות רב מודד הם בונוס חשוב.

עוד דבר שהייתי שמח לראות הוא גופי מעט יותר משופרים למערכת אספקת החשמל. המעבד איתו בחנתי את המערכת הינו בעל צריכת חשמל בינונית וההתמודדות איתו ללא אוברקלוקינג הייתה טובה. אמנם, לאחר שהעלתי את ה-Ryzen 5 2600 לתדר קבוע של 4.1Ghz ומתח לכ-1.35V, בשעת מאמץ מייצבי המתח דיווחו טמפרטורת פעולה של כ-85 מעלות צלזיוס. כמובן שאיוורור מטפל בקלות בבעיה הזאת, הנחת מאוורר על גבי גופי הקירור הנמיכו את טמפרטורת הפעולה לכ-60 מעלות צלזיוס. סירקולציית אוויר במארז זה דבר חשוב.

תמיכה בתדרי למעבד ה-Ryzen שלנו היא אחת מהנקודות החזקות ביותר של ה-X470-F. לוח האם הזה לא בא לשחק משחקים כשזה מגיע לתדרי למעבד. הזיכרון בו בחרתי להשתמש למערכת הזאת כלל לא נכלל ברשימת התמיכה הרשמית, אך החומרה שלו ידועה כבעלת תמיכה כללית גבוהה למעבדי Ryzen. שימו לב, המערכת הייתה יציבה לחלוטין עד לתדר של 3400Mhz (!), תדר מרשים בהחלט. אני בטוח שישנן ערכות ומעבדים אשר יכולים להביא את תדר פעולת הזיכרון אפילו ל-3600Mhz, שנחשב למכובד מאוד למעבדי .

מבחינת אסטתיקה יש לי בדיוק 0 טענות או ביקורת. אני מאוד אוהב את מראה X470-F ואני חושב שאסוס עשתה עבודה נהדרת על עיצוב שמתאים לרוב החומרה המתקדמת שקיימת בשוק עם שילוב נאה ומרשים באיזור המעבד. אין כאן תכונות ויזואליות מוגזמות והכל נעשה בטעם טוב.

אוברקלוקינג למעבד הייתה חוויה נהדרת גם כן, ואני שמח לכמה פשוטה היא נהפכה למשתמש הממוצע שרוצה להביא את מעבד ה-Ryzen שלו לתדר גבוה. כל שנדרשתי על מנת להגיע לתדר של 4.1Ghz ל-Ryzen 5 2600 היה בעיקר להרים מתח הליבה ומכפלת תדר הבסיס. מערכות אספקת החשמל דאגו לכל השאר עם ערכים יציבים והגיוניים. אני שמח שכל כך מהר כבר קיימת פלטפורמה שיכולה לספק בטוח ואיכותי למעבדי הטריים.

מומלץ – STRIX X470-F AM4

מחירו של ה-X470-F STRIX סביר ועומד על כ-925 שקלים. מדובר במחיר מקובל בהתחשב בתכונותיו ומאפיינים הויזואליים של לוח האם הזה. הוא נכנס בחום לרשימת המומלצים של HWzone כמוצר מאושר וטוב לשימוש עם מעבדי . התמיכה בזיכרון מעולה, יכולות האוברקלוקינג טובות ואסטתיקה בהחלט מרשימה.


תגיות

10 תגובות

 1. אני אף פעם לא הבנתי מה יש להשקיע סכום כזה על לוח אם. אלא אם אתה לא מוגבל בתקציב.

  הלוח נהדר הכל טוב ויפה, אבל בוא… לוח שיעלה חצי יעשה את אותה עבודה כנראה גם בשביל אלה שאין להם בעיה להשקיע… ויהיה בעל אותן יכולות אוברקלוק ותמיכת זיכרון (חוץ מ PBO)

  לפחות נכון להיום. 

  אבל בלי קשר אחלה ביקורת, סחתיין.

 2. הערה לגבי הכתבה בנוגע לערכת השבבים X470:

  ציטוט

  על ערכת השבבים X470 של AMD
  ערכת שבבים זאת נולדה כדי להחליף את X370 הקודמת לה. היא מביאה תמיכה בתכונות כמו SLI או CrossFireX לשילוב של מספר כרטיסי מסך במערך משולב. כמו כן, לרוב תמצאו בלוחות האם הללו מגוון חיבורים גדול יותר לאמצעי הרחבה ואחסון שונים.

  מכאן משתמע שערכת השבבים X370 לא תומכת במערך של כרטיסי מסך וזה לא נכון. למעשה גם מבחינת מגוון החיבורים נראה ששתי ערכות השבבים הנ"ל מספקות בדיוק את אותו מספר החיבורים, כאשר ההבדל הוא שה X470 תומכת בטכנולוגיית ה AMD StoreMI storage acceleration.

   

  קישור לעמוד ערכות השבבים באתר של AMD.

   

  בנוגע ללוח האם עצמו – אם הייתי משקיע סכום של מעל 900 ש"ח בלוח האם הייתי מצפה שיהיו עליו כפתורי הדלקה, אתחול ואיפוס ביוס מובנים, מייצבי מתח שתומכים בזרם של 60 אמפר, צג LED המציג את מצב האתחול ואם אפשר – בקר מובנה המאפשר לעדכן את הביוס/UEFI ללא צורך במעבד או בזיכרון. על לוח האם הספציפי הזה אני לא חושב שהייתי משלם יותר מ-700 ש"ח. רק לצורך הבהרה – זוהי דעתי האישית בלבד.

 3. לא הייתה ניגודיות בהשוואה ל-X370 :)

  לגבי המשפט בסוף – אני אמנם מסכים אבל לצערי הסטנדרטים השתנו אצל כולם ללא יוצא מן הכלל. אתה לא תמצא את התכונות הללו גם אצל האחרות ולכן מה שמקבלים בלוח הזה הפך לסוג של סטנדרט.

 4. עוד מהימים שהיו מאווררים בגודל של אגודל בזמנו נתנו מענה אקטיבי לקירור איזור ה chipset, אני עם ASUS.

  לא פוזל ליצרניות אחרות כי בחיים לא נתקלתי בלוח אם שיצר לי חסימה או בעיות עם OC. הלוחות שלהם תמיד אסתטיים לעין מבחינתי.

   

  לשמחתי לא יצא לי לנצל אחריות או לקבור לוח אם. בנוגע למחיר – לרוב אני פוזל קצת דרומה לאיזור ה 700-750 ש"ח שמדובר בלוחות

  של ASUS והם נותנים לי מענה מספיק טוב ל OC.

   

  SLI\CF נראה* כמו סוס מת. 

   

  ממליץ למי שמסתדר בצורה סבירה עם המערכת שלו ושוקל AMD להמתין לדור השני ( האמיתי ) של רייזן.

   

  תודה על הביקורת..

 5. ציטוט של djelectric

  לא הייתה ניגודיות בהשוואה ל-X370

  אז כנראה שלא הבנתי נכון את הפסקה שכתבת. אני הבנתי אותה  כך:

  …ערכת השבבים X470 … נולדה כדי להחליף את X370… מביאה תמיכה בתכונות כמו SLI או CrossFireX… לרוב תמצאו בלוחות האם הללו מגוון חיבורים גדול יותר...

   

  רק שיהיה ברור – לא התכוונתי לפגוע חלילה, אלא פשוט להעמיד דברים על דיוקם. אם אני לא הבנתי נכון את הפסקה, יכול להיות שגם קוראים אחרים לא הבינו אותה נכון. 

   

  ציטוט של djelectric

  לגבי המשפט בסוף – אני אמנם מסכים אבל לצערי הסטנדרטים השתנו אצל כולם ללא יוצא מן הכלל. אתה לא תמצא את התכונות הללו גם אצל האחרות ולכן מה שמקבלים בלוח הזה הפך לסוג של סטנדרט.

  בקיצור, מוכרים לוח שנראה כמו לוח High End אבל למעשה אין בו תכונות שמייחדות אותו ביחס ללוחות אם פשוטים וזולים יותר. למעשה אני לא רואה סיבה מדוע יש להעדיף את הלוח הזה לעומת לוח זול יותר בכ-200 ש"ח כמו ה PRIME X370-PRO (גם כן של Asus), אלא אם כן ממש חייבים חיבור M.2 שני (שעובד ב PCI-E 3.0 X2 ולא ב 4 כמו הראשון) או תכונות זניחות אחרות. 

 6. החודש שידרגתי ל2700X ביחד ם לוח X470 PRIME PRO כי לא מצאתי סיבה טובה להוסיך ללוח הזה מלבד המראה, האם עשיתי טעות? OC ואפליקציות ROG לא מעניינים אותי ממש, רק רציתי לוח יציב לעבודה.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close