תהיה גירסה עוצמתית עוד יותר? פרטים מעניינים על כרטיס ה-Titan X של NVIDIA

גודל הליבה הגראפית, ההבדלים בינן ה-GP102 ל-GP100 ועוד כמה פרטים מעניינים סביב המפלצת של NVIDIA

בשישי האחרון קיבלנו הפתעה גדולה ממפתחת השבבים NVIDIA עם ה-Titan X – כרטיס המסך הראשון שמבוסס על ליבת GP102, וגם נציג ראשון למשפחה חדשה לגמרי של מוצרים, שאינה משתייכת עוד אל ה-GeForce, ה-Quadro וה-Tesla המוכרות לנו.

אותה הצגה השאירה אותנו עם מספק סימני שאלה עסיסיים, ואת התשובות אנחנו מתחילים לקבל באופן מדוד כעת. באתר anandtech הצליחו לקבל פרטים נוספים אודות ליבת ה-GP102, ועיקרי ההבדלים בינה לבין ליבת ה-GP100 שנחשפה כבר לפני כמה חודשים: גודלה של הליבה החדשה יעמוד על 471 מילימטר רבוע, בדיוק 50 אחוזים יותר מגודלה של ליבת ה-GP104 המלאה בכרטיס ה-GeForce GTX 1080, אבל מנגד גם קטן בכ-29 אחוז מליבת GP100 שמכילה את אותה כמות של 3,584 יחידות CUDA.

הסיבה להבדלים בין ה-GP100 ל-GP102 היא כצפוי, בשל הבדל ביכולות העיבוד ברמות דיוק שונות. פוטנציאל הביצועים של שני הדגמים בדיוק נקודה צפה סטנדרטי של 32 ביט (זה שנעשה בו שימוש במשחקים ובחלק בלתי מבוטל מיישומי עיבוד אחרים) אמור להיות זהה, אך ה-GP102 תתמודד בצורה הרבה פחות טובה עם משימות עיבוד בדיוק נקודה צפה כפול (64 ביט) או בעיבוד עם דיוק נקודה צפה מופחת של 16 ביט – ששמורים למשימות עיבוד ספציפיות בהן כרטיסי המסך מסוגלים להוות שיפור משמעותי לעומת עיבוד שמבוסס על מעבד ראשי (CPU).

נתוניו המעודכנים של ה-Titan X אל מול המתחרים המרכזיים מקור: anandtech.com
נתוניו המעודכנים של ה-Titan X אל מול המתחרים המרכזיים
מקור: anandtech.com

הבדלים אלה הם שמאפשרים ל-GP102 להיות קטנה, חסכונית וזולה יותר, באופן יחסי – ובכך ניתן להכריז רשמית כי לא נראה כרטיסי גיימינג (או כרטיסים שמיועדים לצרכן הביתי באופן כללי) שמבוססים על ה-GP100 בעתיד, פשוט כי אין בכך שום צורך מעשי.

עם זאת, ראוי לציין שהמעבר למיתוג Titan בלבד עבור כרטיס המסך החדש מגיע על מנת להבהיר שהוא אינו מיועד אך ורק למשחקים. עם ביצועי FP32 וגם ביצועי INT8 (חישובי מספרים שלמים בדיוק 8 ביט למסימות ייעודיות ) ללא פשרות, ב-NVIDIA מתכננים לשווק את ה-Titan X קודם כל עבור מקצוענים שזקוקים לעיבוד מסוגים אלה, כשקהל הגיימרים שמסוגלים ומעוניינים להשקיע סכום של 1,200 דולר יהיה גורם עניין משני.

כבר הזדמן לנו לראות את התקדים של ה-Radeon Pro Duo מהמתחרה AMD, אשר ניסה לקרוץ לשוק הגיימינג ולשוק המקצועני במקביל עם תמיכה במנהלי התקן FirePro וגם Radeon. ה-Titan X יוצב בתור מתחרה שלו?
כבר הזדמן לנו לראות את התקדים של ה-Radeon Pro Duo מהמתחרה AMD, אשר ניסה לקרוץ לשוק הגיימינג ולשוק המקצועני במקביל עם תמיכה במנהלי התקן FirePro וגם Radeon. ה-Titan X יוצב בתור מתחרה שלו?

האם יתכן שנראה את ה-Titan X בתור דגם ראשון שנהנה הן מתמיכה במנהלי התקן ממשפחת ה-GeForce והן במנהלי התקן ממשפחת ה-Quadro? הסיכוי כנראה אינו גבוה, אבל בקרוב נגלה זאת באופן ודאי.

11TeraFLOPS? זה עוד לא הכל
11TeraFLOPS? זה עוד לא הכל

לקינוח, ההפתעה הגדולה ביותר עשויה להיות זו – ה-Titan X הוא עוצמתי ביותר, אך לא מן הנמנע שנזכה לראות דגם צרכני (בין אם GeForce ובין אם Titan) עוצמתי אפילו יותר: ליבת GP102 מלאה מכילה למעשה 3,840 יחידות CUDA, בדומה ל-GP100 מלאה ובניגוד לליבת ה-Titan X החדש שמכילה "רק" 3,584 יחידות עיבוד.

כרטיס ה-Quadro P6000 המקצועי שהושק זה עתה, עם כמות מלאה של יחידות עיבוד בליבת ה-GP102 וגם 24GB של זכרון GDDR5X, עשוי להעיד על מה שצפוי לנו אי שם בהמשך, בתור כרטיס המסך העוצמתי ביותר בעולם שמיועד הגיימינג.

ה-Quadro P6000 מציג לנו את מלוא הפוטנציאל של ליבת ה-GP102 - אולי בהמשך נראה Titan X Ti שיתבסס עליו?
ה-Quadro P6000 מציג לנו את מלוא הפוטנציאל של ליבת ה-GP102 – אולי בהמשך נראה Titan X Ti שיתבסס עליו?

טרם ידוע לנו מתי או האם בכלל זה יקרה – אך הפוטנציאל ללא ספק קיים שם, ובגדול.