adplus-dvertising

חמישה גוונים של עיבוד גראפי נייד מבית אינטל: השקופית שמגלה את כל התוכניות עבור Arc Alchemist?

הדלפה עסיסית מתיימרת לאשר לנו הרבה פרטים אודות תתי הדגמי השונים הצפויים בדור כרטיסי המסך המלא הראשון מבית אינטל – הן בשוק הנייד והן בשוק הנייח

אנחנו מוכרחים להודות כי ציפינו לכך שכל הפרטים האלו כבר יהיו אצלנו בכיס ממקורות רשמיים בשלב זה, אחרי תערוכת CES לשנת 2022 – אך זה לא ממש קשה, כך שניתן לשמוח על כך שיש לנו הדלפות שעוזרות פעם נוספת לחבר את הנקודות בין רסיסי המידע אשר ידועים לנו.

שקופית מודלפת אחת שמגיעה אלינו מאחד ממדליפי הטוויטר הפופולריים בתחום החומרה מספקת פירוט על 5 גרסאות שונות של כרטיסים גראפיים שיהיו חלק ממשפחת ה-Arc Alchemist של אינטל במהלך השנה הנוכחית – בעולם המחשבים הניידים לכל הפחות.

מוצר הדגל של דור כרטיסי המסך המלא הראשון מיצרנית השבבים עונה לשם הקוד הפנימי SKU1 ונהנה מ-512 אשכולות עיבוד עם 4,096 יחידות הצללה בסך הכל, לצד 8 שבבי GDDR6 עם נפח כולל של 16GB ומהירות בסיס של 16Gbps שבממשק זכרון של 256 ביט מתורגמת לרוחב פס אפקטיבי של 512 ג'יגה-בייט בשנייה. השוואה ישירה בין מספר יחידות העיבוד של אינטל אל מול המספרים של NVIDIA ו-AMD לא בהכרח תספק את הבדלי הביצועים בין הדגמים בשל תלות משמעותית בארכיטקטורה הפנימית של כל יחידה, אך ראוי לציין כי מערך הזכרון הדינאמי בו בחרה אינטל הוא מתקדם בהחלט – זהה בנפח וברוחב הפס לזה שב-GeForce RTX 3080 Ti הנייד הטרי ועדיף מזה שב-Radeon RX 6850M XT הבכיר החדש אצל AMD.

עיצוב השקופית הזו בהחלט תואם את המצגות הרשמיות של אינטל והמוניטין של האחראי על ההדלפה הוא חיובי, אך עם זאת בכל זאת מוטב להתייחס לכל המידע בספקנות קלה בשלב זה

SKU2 של אינטל יבוסס על אותה ליבה גראפית כמו SKU1 אך עם פחות יחידות פעילות בתוכה – 384 אשכולות עיבוד עם ממשק זכרון של 192 ביט, 12GB של זכרון GDDR6 במהירות 16Gbps בסיסית ורוחב פס של 384 ג'יגה-בייט בשנייה, במערך אשר זהה על הנייר לזה שב-RX 6850M XT שהזכרנו בפסקה הקודמת.

SKU3 צפוי להתבסס על אותה ליבת עיבוד כמו שני אחיו אך עם הפחתה נוספת במספר היחידות הפעילות ובמערך הזכרון, כשיציע 256 אשכולות עיבוד ו-2,048 יחידות הצללה פעילות לצד בקר זכרון צנוע יחסית של 128 ביט לצד 8GB של GDDR6 במהירות 16Gbps יסודית לקבלת רוחב פס מעשי של 256 ג'יגה-בייט בשנייה. אם נניח שהכרטיס הזה נועד להתחרות בדגם כמו ה-RTX 3060 הנייד לאינטל יהיה את יתרון נפח הזכרון הדינאמי אך חסרון יחסי ברוחב הפס בשל ממשק בקר הזכרון הצר יותר – אך אם התחרות הישירה תהיה מול ה-RTX 3050 Ti הנייד לאינטל יהיה יתרון מובהק גם בנפח וגם ברוחב הפס, אשר ללא ספק יוכל להוות אתגר משמעותי ומעניין עבור זו ששולטת כיום בתחום הגראפיקה הנייד.

תיעודים מודלפים של הליבה הגראפית המיועדת שתשמש את הכרטיסים הבכירים מאינטל מעידה על מימדים שתואמים את דגמי השוק הבינוני-גבוה מבית AMD ומבית NVIDIA

שתי התצורות האחרונות בדור ה-Arc Alchemist הנייד מבוססות על הליבה הגראפית הצנועה והמוקטנת של אינטל, עם 128 אשכולות עיבוד פעילים בתור אפשרות אחרת תחת SKU4 ו-96 אשכולות עיבוד פעילית בלבד תחת SKU5, לצד 4GB של GDDR6 במהירות 14Gbps בסיסית בשני המקרים וממשק מינימליסטי של 64 ביט אל בקר הזכרון שמתורגם ל-112 ג'יגה-בייט בשנייה ברוחב הפס הממשי. במקרה זה מדובר בדגמים שיתחרו כנראה במשפחת ה-GeForce MX, כאשר למרות שעל הנייד מדובר בהבדל מינורי בהשוואה למעבדי Alder Lake שכבר כוללים ליבות גראפיות מובנות עם 96 אשכולות עיבוד פעילים ההבדלים במעטפת ההספק הזמינה ובעצם קיומו של זכרון גראפי מודרני ייעודי אמורים להיות מתורגמים לשיפור בריא ביכולות.

שקופית מודלפת נוספת מהעבר שתיארה לנו את צמד הליבות בהן אינטל מתכננת לעשות שימוש בדור ה-Alchemist שלה – עם שתיים-שלוש תתי-תצורות לכל ליבה, כך מסתבר כעת

כל הדגמים האלו משתייכים אל תחום הניידים כאמור, אך משקפים מודלפים קודמים של אינטל נראה כי צפוי לנו דמיון משמעותי גם לדגמים שיגיעו אל השוק הנייח. נכון לעכשיו ליבה עם 512 אשכולות עיבוד לצד 16GB של זכרון דינאמי היא הגדולה והמתקדמת ביותר שמוכרת לנו תחת דור ה-Arc Alchemist כך שטבעי להעריך שגם הדגמים הנייחים הבכירים יהנו מאותם המאפיינים, לכאורה לצד זכרונות GDDR6 או GDDR6X מהירים יותר ועם תדרי פעולה מוגדלים לליבה עצמה בהתאם למעטפת ההספק שתצמח. ישנה אפשרות שנראה תתי דגמי נוספים בתחום השולחני כמו למשל דגם בינוני-גבוה עם 448 אשכולות עיבוד פעילים, אך פרט לכך יש סבירות די גדולה לכך שאותן גרסאות SKU עם 384 אשכולות עיבוד ו-256 אשכולות עיבוד ימצאו את דרכן גם אל הקטגוריה השולחנית.

האם זה המגוון לו קיוויתם מאינטל, או שזה עדיין מעט מדי לטעמכם? מוזמנים לשתף בתגובות.