המטרה: מסכי "Retina" לטאבלטים

סמסונג משתפת את הקהל הרחב בתוכניותיה לשנים הבאות בתחום המסכים למכשירים ניידים

כיאה לאחת מחברות האלקטרוניקה הגדולות והמשמעותיות בעולם, סמסונג דואגת להזכיר לנו פעם אחר פעם שהיא זו שאחראית להרבה מאוד פיתוחים חשובים ומרשימים בתחומים טכנולוגיים רבים, כאשר תחום המכשירים הניידים, הסמארטפונים והטאבלטים למיניהם, אינו שונה מהשאר, וגם בו ניתן לראות את סמסונג מציגה חידושים ופריצות דרך בכל פעם מחדש, והפעם מגיע תורם של המסכים במכשירים האלו לקבל טיפול קוריאני מדוקדק.

בעוד שהמסכים בסמארטפונים העדכניים מציעים צפיפות מרשימה למדי, כשה-iPhone 4 של Apple הוא ללא ספק השגריר הבכיר למגמה עם צפיפות פיקסלים מרשימה של 326PPI (ר"ת Pixels Per Inch), ומיתוג של מסך Retina מבית Apple (מסך המציע צפיפות פיקסלים ברמה המקסימלית שבה העין האנושית יכולה להבחין), הטאבלטים נשארו עד כה מאחור בתחום עם רזולוציות נמוכות יחסית וצפיפות פיקסלים נמוכה (כ-170PPI ב-Galaxy Tab המקורי, שהציע מסך 7 אינץ' ברזולוציה של 1024×600, וכ-132PPI ב-iPad המקורי וגם ב-iPad 2), מה שגרם לא פעם לתלונות על תצוגה "מרוחה" ולא חדה דיה במכשירים אלו.
החסרון המשמעותי הזה של הטאבלטים אל מול אחיהם הקטנים לא נעלם מעיניה של סמסונג, כך עושה רושם, אשר התייחסה לתופעה ושטחה בפני הקהל את תוכניותיה לעתיד בעניין באירוע שהתקיים בקליפורניה לאחרונה.
בסמסונג, שהייתה אחראית על פיתוחים פופולריים בתחום מסכי הסמארטפונים, כמו מסכי ה-Super AMOLED, מקווים שמסכי הטאבלטים יצטרפו לטרנד של מסכי הסמארטפונים, ויציעו מסכים בעלי צפיפות פיקסלים גדולה יותר ויותר באופן הדרגתי. במצגת שהראתה בנושא, הציגה סמסונג את משנתה לתחום המסכים, שעל פיה היא מקווה להציע מסכים דקים יותר, חסכוניים יותר ובעלי צפיפות של 300-400PPI (לדברי מומחים מסויימים, גבול יכולת ההבחנה של העין האנושית הוא למעשה גבוה מ-400PPI, בניגוד לטענותיה של Apple, המבוססות על דעתם של מומחים אחרים) עד לשנת 2015. בין לבין (ללא ציון תאריכי יעד, ולו הכלליים ביותר) מתכננת הענקית הקוריאנית להציע מסכי טאבלטים בצפיפות של 200-300PPI, עם יכולות תלת מימד ללא צורך במשקפיים (יכולת שעוד לא ראינו באף טאבלט עד כה).
במצגת המדוברת הציגה סמסונג את גרף ההתפתחות של מסכי הטאבלטים על פיה, כשהיא מציגה את המסכים הקיימים כיום, המציעים, כאמור, כ-130-170PPI ואורך חיים של כ-6 שעות (עם סוללה המספקת 24.8 וואט לשעה), ואחריהם "הדור הבא" שיציע צפיפות של 200-300PPI וכ-8 שעות עבודה עם אותה הסוללה, ולבסוף, מסכי 300-400PPI, עם אורך חיים של כ-10 שעות,ועובי שדק בכ-33 אחוז מזה הקיים כיום במסכים – שאפתני ומרשים כאחד.

החסכון באורך חיי הסוללה נשמע חשוב ומהותי
לא פחות מצפיפות הפיקסלים המרשימה
סמארטפון, מאחוריך!

מסכים בצפיפות כזו ידרשו, באופן טבעי, גם כח עיבוד החזק משמעותית מזה הקיים כיום, אם כי נראה שגם בחזית זו החדשנות כבר בדרך, כשמעבדי ה-Kal-El החדשים מבית NVIDIA, שצפויים להגיע לשוק עוד השנה, מבטיחים לאפשר רזולוציות של עד ל-2560×1600 בטאבלטים – כזו שכבר מאפשר צפיפות של מעל ל-300PPI למסכים בגודל 9-10 אינץ' (מעל ל-400PPI במסך בגודל 7 אינץ').
סמסונג אינה היחידה שחולמת (וככל הנראה גם פועלת) על מסכי "Retina" לטאבלטים. שמועות שהסתובבו ברשת חודשים לפני הצגתו והשקתו הרשמית של ה-iPad 2 דיברו על מסך ברזולוציה מרשימה של 2048×1536 לטאבלט, שהיה עשוי להביא את המסך בגודל 9.7 אינץ' לצפיפות של כ-264PPI. השמועה, כידוע, לא התממשה, אך כעת אותן שמועות מכוונות אל ה-iPad 3, שעשוי להגיע בעוד כשנה.
האם Apple תצליח להקדים את מתחרותיה גם בתחום הטאבלטים, כפי שעשתה עם ה-iPhone 4 בעולם הסמארטפונים? או שמא נראה עוד כמה "דורות" של מכשירי iPad עד שתגיע לצפיפויות שמתקרבות לתואר ה-Retina הנכסף? ואולי סמסונג תהיה זו שתנצח במירוץ החימוש הזה? כך או כך, עושה רושם שעתיד הטאבלטים הולך להיות ברור וחד מאי פעם.