דיווחים: ה-GeForce GTX 1070 Ti יוגבל מלאכותית בתדרי העבודה שלו

האם כרטיס המסך העתידי והמסקרן של NVIDIA יהיה זה שיתחיל מגמה חדשה ושנויה במחלוקת בשוק?

אנחנו מחכים בקוצר רוח לפרטי מידע חדשים אודות כרטיס המסך המשמעותי האחרון שיושק בשנת 2017, ככל הנראה – ה-GTX 1070 Ti. עם זאת, הדיווח העדכני אודותיו לא ממש מוצא חן בעינינו, משום שהוא מצביע על עוד מגבלה אפשרית שעשויה להפוך לחלק בלתי נפרד משוק החומרה המודרני.

לפי דיווח שמקורו הן באתר eteknix והן באתר expreview, הדגם החדש לא יוצע עם עיצוב רפרנס כלשהו של NVIDIA עצמה, מה שמכונה Founders Edition בדור הנוכחי – אלא רק בעיצובים ויזואליים שפותחו עצמאית בידי משווקות הכרטיסים עצמן. עד כאן אין הפתעות משמעותיות, שכן מדובר בטקטיקה שראינו במגוון הזדמנויות בעבר מסיבות כאלו ואחרות – אך מה שכן מפתיע הוא דיווח על כך שכלל המשווקות יחוייבו להציע את הכרטיסים שלהן עם אותם תדרי עבודה ספציפיים: 1,607MHz כבסיס ו-1,683MHz במצב טורבו.

האם הגבלת התדרים נועדה למנוע מצב בו יהיו דגמים מהירים יותר מה-GTX 1080 היקר יותר, היישר מהמפעל? בינתיים זו השערה בלבד

המשמעות היא שגם כאשר יצרניות יצליחו ליצור מערך אספקת מתח ומערך קירור אפקטיבי אשר יוכל טכנית לאפשר שיווק של הכרטיסים עם תדרי פעולה מוגדלים – הדבר לא יתאפשר להן במסגרת ההסכם אל מול NVIDIA, ככל הנראה בכדי לשמר את הפער היחסי אל מול ה-GeForce GTX 1080.

עדיין לא ממש ברור האם משמעות מהלך זה היא שגם האפשרות לשנות את התדרים באופן עצמאי בידי הצרכנים עצמם, כלומר לבצע המהרה, תהיה חסומה – מקור אחד טוען כי המהרות תוכנתיות סטנדרטיות יהיו אפשריות כרגיל, בעוד שהשני מצהיר כי לא תהיה שום המהרה זמינה אפשרית לדגמי ה-GTX 1070 Ti, מה שלמעשה יבטל כל צורך ביצירת מעגלים מודפסים מתוחכמים וקירורים מתקדמים עבור מוצר זה.

ה-GTX 1070 Ti יוצע אך ורק בעיצובים ייעודיים וייחודיים – אך המגוון שלהם עשוי להיות מופחת

אנחנו בהחלט לא אוהבים את הרעיון של מוצרי עיבוד אשר הביצועים שלהם יוגבלו באופן מלאכותי בהסכמים שונים בין השחקניות בשוק, ומקווים כי מדובר במידע שגוי או בטעות כלשהי בהבנת הסיטואציה. כך או כך – בשבועיים הקרובים התמונה אמורה להתבהר, ולהמחיש לנו האם יש כאן תקדים בעייתי עד מאוד או משהו שעתיד לקבל מעקף פשוט למדי באמצעים תוכנתיים, וישכח במהרה.