גיימינג עממי ב-2021: מחשב נייד GIGABYTE G7 עם RTX 3060 בביקורת

בביקורת זאת נסקור את חווית השימוש והביצועים של מחשב נייד גדול המיועד לשימושים מגוונים – במיתוג מודרני מבית GIGABYTE ועם כרטיס ה-RTX 3060 הטרי של NVIDIA

בתקופה האחרונה, עם השקת ליבות גרפיות חדשות של NVIDIA מסדרת RTX 30 יצא לנו כבר לראות כמה דגמי מחשבים ניידים מבית GIGABYTE. ראינו מחשב 15.6 אינצ' מרהיב ליוצרי תוכן, וגם מחשב 15.6 אינצ' אחר שמתמקד בעיקר בגיימינג.

עכשיו מגיע גם התור של פורמט 17.3 אינצ' עבור מחשבים. פורמט זה מיועד בעיקר עבור אלו שמחפשים מחשב שיחליף או יהיה קרוב יותר לחוויה שהם מכירים ממחשבים שולחניים סטנדרטיים. שטח עבודה של 17.3 אינצ' אמנם לא נשמע גדול משמעותית מזה של 15.6, אך בפועל מדובר בהבדל משמעותי במיוחד.

גם כלל המחשב נעשה כבד יותר בהתאם.

בין סדרות המחשבים הניידים של GIGABYTE, נמצאת גם סדרת ה-G שאמנם לא ממוקמת תחת קטגוריית AORUS לגיימינג אך מחשבים אלו עדיין מיועדים בעיקר לאנשי תוכן וגיימרים שצריכים ביצועי גרפיקה מתקדמים מהמחשב שלהם.

לפניכם ה-G7 החדש של GIGABYTE בקונפיגורציה שכוללת מעבד Core i7 10870H (אותו המעבד שראינו במחשבי AORUS עד כה) וכרטיס מסך מסוג GeForce RTX 3060 Max-P של NVIDIA. כאן תוכלו למצוא את המפרט הטכני המלא.

ההבדל העיקרי בין RTX 3060 לבין RTX 3070 של מחשבים ניידים הוא ש-RTX 3070 מכיל 5,120 מעבדי CUDA, בעוד RTX 3060 מכיל 3,840 בלבד. כמו גם, ל-RTX 3060 ישנם 6GB של זיכרון גרפי לעומת 8GB של RTX 3070.

העיצוב של GIGABYTE עם סדרת G7 הוא מינימליסטי, ועל זה מגיעות לה נקודות זכות לדעתינו. מלבד מדבקות שהפכו לחלק בלתי נפרד במיתוג הנדרש למחשבים מתקדמים (ומי שבאמת אכפת לו יכול להסיר אותן עם מעט סבלנות), ישנו עיצוב מסורתי בו המקלדת תופסת כ-70 אחוז מהשטח שמעל למשטח המגע. למסך עצמו מסגרת דקה למדי ונכללת גם מצלמת רשת ברזולוציית צילום של 1280×720 פיקסלים.

ספציפית המחשב שברשותינו לא מגיע עם חריטה בעברית אך אלו הנמכרים מקומית כן יגיעו עם חריטה. חווית השימוש במקלדת הפתיעה אותי לטובה. המרווח בין המקשים ומרחק ההקשה עד לשליחת אות בריא מאוד. בדרך כלל נדרשות כמה שעות הסתגלות במעבר בין מקלדות שונות אך כאן נצפו מעט מאוד שגיאות וקשיים כבר בהקלדה ראשונה. אם בכנות עסקינן, חווית ההקלדת ב-G7 הזה טובה מזאת שחוויתי במחשבי AORUS עד כה. זאת, בעוד גודל המקלדת בפועל כלל לא שונה. זו מקלדת שיכולה להתאים גם למחשב 15.6 אינצ'.

מחשב ה-G7 עם הקונפיגורציה שקיבלנו לביקורת שוקל 2450 גרם. לא מדובר במחשב דק במיוחד ולכן בעיקר נחשב לסדרת גיימינג מעט עממית יותר מאשר AORUS. בצד אחד ישנם שני חיבורי USB (אחד במהירות 5Gbps), חיבור למיקרופון ואוזניות.

צד שני של המחשב כולל קורא כרטיסי SD (תקן מהירות UHS II), מחבר USB מהיר נוסף, ויציאת תצוגה מסוג Mini DisplayPort למסך חיצוני.

בגב המחשב ישנם ממשקים נוספים. כאן נמצא כניסת כח DC מספק הכח החיצוני, כניסה רשת במהירות 1Gbps, ממשק HDMI בתקן 2.0 ויציאות USB Type-C שיכולה להוציא גם תקן DisplayPort לתצוגה. אנחנו יודעים שלאחרונה ישנם הרבה מסכים ניידים חיצוניים שתומכים באותו תקן Type-C עם תצוגה.

בנוסף לאיוורור משני צדדני המחשב, ישנו איזור מאוד מכובד לכניסת אוויר אל מערכת הקירור שאחראית גם על הליבה הגרפית וגם על המעבד. למחשב זה סוללה נשלפת בנפח 49 וואט-שעה. לא מדובר על נפחים גדולים כמו אלה שאנחנו רואים במחשבי AORUS הקטנים יותר, אך מדובר בעיקר בדגש על כך שה-G7 הוא מחשב שצפוי להיות מוזן משקע חשמל מרבית הזמן.

יכולות שדרוג האחסון של מחשב זה בריאות מאוד. במידה וירצה, יוכל משתמש להוסיף על פני כונן ה-M.2 הקיים כונן נוסף, ועוד כונן 2.5 אינצ' בתקן SATA. סך הכל שלושה אמצעי אחסון פנימיים. על אף שאין צורך בכך בשנת 2021, נזכיר כי מחשב זה ומחשבים אחרים חדשים קיים לגיימינג נפתרו לחלוטין מצורב דיסקים, גם בלו-ריי. אלו המעוניינים בכך יוכלו לרכוש תמיד כונן חיצוני.

משטח המגע של מחשב זה מסורתי, וכולל לחצנים לימין ולשמאל עבור העכבר. באופן אישי, יש לי העדפה ללחצנים פיזיים עבור אלה במקום משטח מגע אחד גדול שבו לוחצים על כל המשטח באיזורים מסויימים. לעיתים לחיצה באותם משטחים עלולה לגרור את העבר תוך כדי. ממש כמו במקלדת, נראה שפשטות מנצחת. לא מדובר גם במשטח בעל ציפוי חלק או זכוכית, פשוט אותו משטח פלסטיק מוכר שעולם המחשבים הניידים משתמש בו מזה זמן רב.

מלבד היותו בעל כרטיס המסך GeForce RTX 3060 Max-P, אחד מהדברים שהופכים את המחשב הזה למתאים לגיימינג הוא מסך IPS ברזולוציית 1920X1080 בתדר רענון של 144Hz.  אני חושב שמדובר בבחירה נכונה, ושהרזולוציה הזאת עבור המסך הזה וכרטיס המסך הזה נראית כמו בחירה מאוזנת. במידה והיה 2560X1440, אני חושב שהליבה הגרפית הייתה מציגה ביצועים פחות מאופטימאליים בשלל משחקים.

אנחנו עובדים למבחני הביצועים עבור המחשב הנייד הזה. חשוב לנו להדגיש כי אנחנו בוחנים את ביצועי המחשבים רק לאחר שנתנו למעבד ולכרטיס המסך המסך להתחמם היטב כרבע שעה בשביל לייצב את תדרי הפעולה שלהם. אנחנו יודעים כי הדקות הראשונות של מאמץ תמיד יהיו המהירות ביותר במחשבים ניידים הודות לטמפרטורת פעולה נמוכה יותר. רזולוציית הבחינה נשארת 1920X1080 עבור המחשבים הניידים.

במשחק Borderlands 3 ביצועי ה-G7 מכובדים למדי, וסיפקו ממוצע של קצת מעל ל-60FPS. הכח הגרפי של ה-RTX 3060 בתוך מחשב זה נמצא בין GTX 1660 SUPER לבין RTX 2060 SUPER נייחים. פחות או יותר רמת RTX 2060 סטנדרטי.

ב-Horizon Zero Dawn' שנשען רבות גם על המעבד, ניתן להבחין בביצועי גיימינג קרובים למדי לאלו שראינו במחשבים עם ה-RTX 3070 הנייד. ההבדל בין מערכת מחשב שולחנית עם GTX 1660 לבין זאת עם RTX 2060 SUPER נשאר דומה. למעטפת חום ויכולת קירור חשיבות מאוד גדולה בתוצאות מבחן זה.

ב-Hitman 2 ביצועי ה-G7 דומים למערכת השולחנית שלנו המבוססת GTX 1660, עם ביצועי מינימום נמוכים יותר בשל תדרי פעולה נמוכים יותר למעבד. בכל זאת, גם תחת הגדרות מירביות קיבלנו מעל ל-70FPS. מעט משחק עם ההגדרות ואפשר לעבור את רף ה-100FPS כדי להינות יותר מאפקט תדר הרענון הגבוה של המסך.

עם ממוצע FPS של מעל ל-100 ב-GRID 2019, ה-G7 עושה עבודה נהדרת בלהוכיח שהוא מתאים לרזולוציית 1920X1080 בתדר רענון גבוה.

סיכום – חווית השימוש וכדאיות המחשב

במספר הימים שיצא לי לבלות עם מחשב ה-G7 של GIGABYTE אני מתרשם כי מדובר במכונה טובה מאוד. איכות הבניה של המחשב הנייד הזה סולידית, והוא לא חורק תחת הפעלת לחץ. שום דבר לא מרגיש כאילו הוא הולך להשבר או להתקפל וזה מעיד על אכפתיות בעיצוב ובהרכבה שלו.

רמת הרעש שמפיק מחשב זה במאמץ היא יחסית גבוהה, וזה ציון קצת פחות חיובי שאני נאלץ לתת ל-G7 לעומת דגמי AORUS שנבחנו לפני זמן מה. על אף נפח גדול יותר לעבוד איתו, מחשב 17.3 אינצ' זה משתמש במערכת קירור שדורשת סל"ד גבוה מהמאווררים בעת מאמץ.

בביצועי גיימינג דומה ה-G7 עם RTX 3060 למערכת שולחנית בעלת כרטיס מסך RTX 2060 ולכן השימוש בתצוגת 1920X1080 היא הגיונית מאוד. בשונה ממחשבי הגיימינג המתקדמים בעלי RTX 3070 נייד, ה-G7 מגיע עם ספק כח חיצוני קומפקטי למדי של 180W. צריכת החשמל של הליבה הגרפית הינה 80W בעת מאמץ ממושך, זאת של המעבד היא 45W בלבד.

כמו עם מחשבים ניידים אחרים שעברו ביקורת לאחרונה, חשוב לציין כי דור 10 של מעבדי אינטל במחשבים ניידים נחשב למעשה דור קודם, כאשר מעבדי Ryzen 5000 המקבילים של AMD מהירים יותר כמעט בכל מצב אפשרי, וכאשר אנחנו צפויים הקיץ לראות את דור 11 של אינטל מבוסס Tiger Lake בעל 6 ו-8 ליבות מגיע למחשבים ניידים לגיימינג.

בכל זאת, ה-Core i7 10870H בעל 8 הליבות ו-16 הנימים הוא מעבד "חזק מספיק" לכל פעולה ממוצעת אפשרית. אפשר לערוך תמונות עם מעבד כזה, אפשר לערוך סרטים (כל עוד לא מדובר ברזולוציה ועומק צבע יוצא דופן) בקלות וללא בעיה. אנחנו בתקופה שבה השגת מעבדי AMD מאתגרת מספיק, ו-GIGABYTE רצתה מלאי בריא יותר ליצור.

מערכת ההפעלה חלונות 10 שמגיעה עם המחשב היא נקיה מאוד, ומלבד תוכנת השליטה של GIGABYTE לא היה "זבל" שגרם לו לעבוד לאט יותר או להריץ פעולות רקע לא רצויות. נראה ש-GIGABYTE הכינה גרסה מאוד מינימליסטית של מערכת ההפעלה עבור מחשב זה (ולפרוטוקול גם מחשבים אחרים שלה).

כמו כל פיסת חומרה מתקדמת כיום, ה-G7 גם יהיה יקר למדי. כרגע מלאי מחשב נייד זה לוקה בחסר ואנחנו בתקווה שישוב לארץ. מחירו צפוי לשהוות באיזור 7,500 שקלים עבור קונפיגורציה עם 32GB של זיכרון DDR4, כונן SSD של 512GB מסוג M.2 וכרטיס מסך RTX 3060 Max-P (הגרסה המהירה יותר לעומת Max-Q).

אם יהיה זמין וזה יהיה מחירו בפועל, מדובר בעסקה טובה למדי בהתחשב בהיצע שכרגע זמין, ומכיל בעיקר גרסאות חלשות יותר של כרטיס המסך הזה, ופחות זיכרון. נגיד בזהירות שכל עוד המחיר נמוך מ-8,000 שקלים מחשב נייד זה יהיה מועמד בריא לבחירה עבור קהל היעד הפוטנציאלי. בהתחשב בתקופה זה מחיר סביר, וכשנחזור מעט יותר לשגרת המחירים שהכרנו, אנחנו מקווים שירזה לאיזור 6,500