שינויים מפתיעים במנוע החיפוש של גוגל, במסגרת המאבק בהפרת זכויות היוצרים

חיפוש התמונות במנוע של ענקית הטכנולוגיה הופך למוגבל הרבה יותר לפתע – בנסיון לרצות את ספקית התמונות הגדולה ביותר בשוק

נוהגים להשתמש בתוצאות המנוע של בכדי למצוא לעצמכם ולהשתמש בהן למגוון צרכים? מעכשיו זה יהיה קצת פחות נוח, בשל ברית אותה כרתה ענקית החיפוש מול חברת ענק אחרת בשם Getty Images.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


גטי היא הספקית הגדולה ביותר ברשת של תמונות סטוק ממגוון אינסופי של סוגים וסגנונות – תמונות מוגנות בזכויות יוצרים שניתן לקבל אליהן גישה ואישור לשימוש (מסחרי או אחר) בעבור תשלום. בחברה יצאו למאבק משפטי מול גוגל במסגרת הטענה כי שירות חיפוש התמונות שלה מביא להפרות המוניות של זכויות יוצרים אלו, ועתה במסגרת הפשרה בין השתיים שינתה את האופן בו היא מציעה ומציגה את תכניה עבור הצרכנים.

רוצים לקבל את התמונה המקורית שמנוע החיפוש מצא לכם? מעכשיו זה ידרוש עוד כמה שלבים

לחצנים במנוע חיפוש התמונות של שאיפשרו לפתוח את אשר מוצג בחלון קטן בגודל מלא בתוך חלונית חדשה ולחפש דומות נוספות נעלמו, ובמקומן התווספה שורת טקסט שמזהירה מפני שימוש ללא אישור בתמונות מוגנות בזכויות יוצרים. מעתה, מציאת התמונה המקורית בגודל מלא תדרוש כניסה אל עמוד המקור שדרכו היא הופיעה בחיפוש, כאשר כלל לא בטוח שבאותו עמוד הגולשים אכן ימצאו את מבוקשם, שלעתים נמצא "קבור" בתוך קוד או עיצוב האתר באופן שאינו מוצג מיד למבקרים.

מיותר לציין כי ההחלטה של יצרה לא מעט תגובות נזעמות – ויש כבר פתרונות שמציעים להחזיר את הכפתור המועיל לממשק

משתמשים שממש לא אוהבים את השינוי החדש של גוגל עשויים להיעזר בתוספים שכבר נוצרו הן עבור הדפדפן האישי שלה כרום והן עבור דפדפן ה-Opera, אשר מסוגלים לשנות (לפחות בשלב הזה) את ממש כתצוגה של החברה ולהחזיר לו את הכפתורים והיכולות שהוסרו – או לחילופין לעבור להשתמש בשירות החיפוש המתחרה של מיקרוסופט, Bing, בו עדיין יש גישה נוחה ואינטואיטיבית יותר לחיפוש של תמונות מכל הסוגים מרחבי המרשתת. אפשרות שלישית היא שימוש במנועי חיפוש ייעודיים המבוססים על זה של ומציעים יכולות אשר אינן זמינות במקור – כמו היכולת לראות בגודל מלא בקליק אחד למשל.


אולי זה הזמן לעבור למנועי חיפוש אלטרנטיביים

אנחנו מקווים שהשיטה החדשה אכן תצליח לצמצם את היקף תופעת גניבת התמונות המוגנות, אף כי ברור שזו לא תיכחד לגמרי – וגם מקווים כי לא נקבל עוד צעדים חד-צדדיים דומים אשר מקשים על השימוש של כלל הצרכנים ללא הבחנה בהמשך.

היתכן שמיקרוסופט ושירות ה-Bing שלה יהיו המרוויחים העיקריים מכל הבלאגן הזה?