בייבי Zen: המעבדים החדשים של AMD למערכות ניידות זולות

מפתחת השבבים לא ממהרת לוותר על ליבות ה-Zen 2 שלה ומוצאת להן שימוש עדכני ברמות מחיר עממיות יותר, בשילוב עם ליבות גראפיות מודרניות

בזמן שליבות ה-Zen 4 תפסו ובצדק את מירב תשומת הלב של הקהל חובב הביצועים במסגרת תערוכת Computex 2022, ל-AMD הייתה הכרזה צדדית נוספת מעניינת בזכות עצמה אודות מעבדים ממשפחת ה-Mendocino, שככל הנראה הייתה מוכרת לנו מהדלפות קודמות תחת שם הקוד Van Gogh ומהווה אחות של השבב המותאם הייחודי שעושה חיל (עד כה) בקונסולות ה-Steam Deck המסקרנות והנחשקות של חברת Valve.

שבבי ה-Mendocino מיועדים לבצע שדרוג של יכולות במערכות ניידות וחסכוניות עם רמות מחיר שבין 400 דולר ל-700 דולר, אשר לא זכו ליותר מדי תשומת לב בשנים האחרונות ואוכלסו בעיקר בשאריות מדורות וותיקים כדוגמת דגמי Athlon ניידים או דגמי Ryzen 3000 ממשפחת ה-U – והם יעשו זאת על ידי שילוב בין החדש לישן בהתבסס על תהליך ייצור של 6 ננומטר מ-TSMC, עם ארבע ליבות Zen 2 פיזיות (ותמיכה ב-SMT שמעניקה שמונה ליבות לוגיות), בקר זכרון תומך LPDDR5 וליבות גראפיות מובנות בארכיטקטורת ה-RDNA2 כמו בדגמי ה-Ryzen 6000 הניידים העדכניים שנהנים מליבות Zen 3 Plus.

מחשבים ראשונים שיבוססו על דגמי Mendocino (עדיין לא ברור מה יהיה המיתוג הסופי של AMD עבורם, אם כי בהתבסס על נסיון העבר שילוב שלהם בתוך החלק התחתון של סדרת Ryzen 6000 הנוכחית נשמע מתבקש) עתידים להגיע ברבעון האחרון של השנה הנוכחית, כאשר חברת לנובו מצטיירת בתור שותפה מרכזית למהלך עם דוגמה של דגם ה-IdeaPad 1 שכנראה יהיה מהראשונים לנצל את המוצר.

על אף השימוש בליבות גראפיות וזכרונות מודרניים, יתכן שעוד מוקדם מדי להפליג בפנטזיות על ביצועים אשר יביכו ניידים שנמכרים בשוק כיום במחירים של 1,000 דולר ומעלה – ב-AMD בחרו שלא להתייחס למספר יחידות העיבוד בתוך ליבות ה-RDNA2 שבשבבים החדשים, אך דיווחים ממדליפים מצביעים על כך שיהיה מדובר ביחידות צנועות עד מאוד עם צמד אשכולות עיבוד בלבד ו-128 מצללים בסך הכל, או שישית מליבות ה-RDNA2 שבדגמי ה-Ryzen 6000 הבכירים במשפחת ה-Rembrandt הנוכחית.

אם המספרים האלו אכן נכונים, הביצועים הגראפיים של Mendocino על הנייר יעמדו על פחות מ-1,000GFLOPS ועל כן יהיו ברמה זהה או אף נמוכה יותר מזו של דגמי ה-Ryzen 3 במשפחת ה-Picasso (שידועה גם כ-Ryzen 3000), על אף שאלו התבססו על תהליך ייצוב "עתיק" של 12 ננומטר מבית GlobalFoundries עם ליבות גראפיות בארכיטקטורת ה-Vega. זה עשוי להסביר מדוע במעמד ההכרזה ב-AMD העדיפו להתמקד ברמות מחירי היעד הנגישות ובהצהרות על חיי סוללה נאים של 10 שעות ויותר בעבודה היברידית מעשית, על פני השיפור האפשרי בביצועים.

כך או כך, גם אם הביצועים יתקשו לשמוט את הלסת שלנו – יהיה מעניין להמשיך לעקוב ולגלות עוד פרטים רשמיים אודות משפחת Mendocino והתוכניות של AMD ושותפותיה לעשות בה שימוש. צפו לעדכונים במהלך החודשים הקרובים.

עדכון: עדכון נוספת לכך שמעבדי Mendocino מכילים ליבה גראפית צנועה במיוחד מתקבלים משקופית מודלפת רשמית לכאורה, לצד פירוט אודות תכנון לעשות שימוש בחומרות אלו תחת המיתוגים Athlon, Ryzen 3 ו-Ryzen 5, שימוש בצמד ערוצי LPDDR5 במהירות לא ידוע עם תמיכה בנפחים שבין 4GB ל-32GB, תמיכה בעד שלושה חיבורי USB 3.2 Gen.2 ושימוש במנוע מדיה עדכני מסוג VCN 3.0 עם תמיכה בתקני AV1 ו-VP9.