אינטל משיקה ערכות שבבים מסדרה 4 • HWzone
Computex 2008מחשבים

אינטל משיקה ערכות שבבים מסדרה 4

אינטל השיקה רשמית בתערוכת קופיוטקס 2008 את ערכות השבבים החדשות שלה לפלטפורמת ה-Core 2 מסדרה 4 הנקראות Eaglelake. הסדרה כוללת 4 ערכות שונות וכוללת מספר שיפורים על פני סדרה 3 המצליחה.
 
לפני שנה, בתערוכת קומפיוטקס 2007, השיקה אינטל את סדרה 3 של ערכות השבבים לפלטפורמת ה-Core 2, הידועה בשם Bearlake שכללה את ערכת השבבים P35 הפופולרית. כעת, בתערוכת קומפיוטקס 2008 משיקה אינטל את הדור הבא של ערכות השבבים, דור 4 המכונה Eaglelake. זוהי ככל הנראה הסדרה האחרונה שתתמוך בפלטפורמת ה-Core 2 ולאחריה לקראת סוף השנה יגיעו ערכות חדשות שיתמכו בארכיטקטורת ה-Nehalem החדשה, שתשתמש בתושבת חדשה לגמרי שתחליף את ה-LGA775 הוותיקה.
 
במועד ההשקה הוצגו 4 ערכות שבבים בסדרה, ה-P45, ה-G45, ה-P43, וה-G43. סדרה זאת מציגה מספר יתרונות בהשוואה לדור הקודם, והיא מיוצרת בתהליך יצור של 65 ננו-מטר, בהשוואה ל-90 ננו-מטר עבור משפחת ה-Bearlake, מה שצפוי לשפר את צריכת ההספק וכנראה גם את יכולות האוברקלוק של הסדרה החדשה. הסדרה מיועדת למערכות ביניים ומערכות חזקות ואילו את פלח האקסטרים תמשיך לשרת ערכת ה-X48.
ערכת השבבים
כאמור, סדרה זאת אינה כוללת שינוי ארכיטקטוני אלה מספר שיפורים מתחייבים כדי לעמוד בקצב חידושי הטכנולוגיה ולכן תרשימי הבלוקים של הערכות דומים למדי לתרשימים שאנו מכירים מערכות קודמות.
ערכות השבבים החדשות תומכות כמובן בכל המעבדים החדשים של אינטל בטכנולוגית יצור של 45 ננו-מטר הקיימים ואלה שיושקו בהמשך השנה. התמיכה הרשמית היא במהירות FSB של עד 1333 מגה-הרץ, אינטל שומרת בעקשנות את התמיכה הרשמית לתדרי FSB של 1600 מגה-הרץ לערכת ה-X48, אולם יש לזכור כי הערכות החדשות נהנות מיתרון על הדור הקודם בכך שהם מיוצרות ב-65 ננו-מטר ולכן אם קיימים לוחות P35 התומכים ב-1600 מגה-הרץ יש להניח כי הערכות החדשות לא יתקשו לעבור את מחסום ה-1600 מגה-הרץ.
 
בקר הזיכרון, המוכר גם מערכות ה-Bearlake, כולל תמיכה ב-DDR3 ו-DDR2 ומובנה בגשר הצפוני התומך בתדר מקסימאלי של 1066 מגה-הרץ המקביל לרוחב פס תיאורטי של 8.5 ג\'יגה-בייט לשניה. השיפור העיקרי בבקר הוא האפשרות לתמיכה בעד 16 ג\'יגה-בייט של זיכרון DDR2 במקום 8 ג\'יגה-בייט בדור הקודם, למרות שעבור DDR3 המגבלה היא עדיין 8 ג\'יגה-בייט (למי בכלל יש כסף ליותר?).
 
ערכות ה-P45/P43 Express
שתי ערכות אלה אינן מכילות שבב גרפי וזהות במרבית התכונות. השיפורים, יחסית לערכת ה-P35, הם תמיכה בתקן החדש PCI Express 2.0. בדומה ל-P35, גם שבבים אלה מכילים 16 קווי PCI Express, אולם החידוש המעניין הוא שבערכת ה-P45 בלבד (P43/G45/G43 אינן כוללות תכונה זאת) ניתן לפצל את 16 קווי ה-PCI Express לשתי קבוצות של X8 וכך ליצור מערך CrossFire יעיל. עד כה, מי שרצה מערך כזה היה חייב לבחור בערכת X38/X48 הקיימות רק בלוחות יקרים. נראה כי לוחות תקציביים מבוססי P45 צפויים להפוך ללוחות המועדפים למערכות משחקים מבוססות CrossFire.
ערכת ה-P45 תומכת גם באופן רשמי באוברקלוקינג, וזאת בעזרת כלי תוכנה מבית אינטל בשם Intel Extreme Tuning Utility שנועד במקור ל-X48 ומספק דרך פשוטה לביצוע אוברקלוקינג למערכת בצורה גרפית בעזרת אשפים. כמובן שתוכנה זאת והאפשרויות הגלומות בה עדיין לא ברורות ונצטרך להמתין עד שיתפרסמו סקירות בנושא זה, אך בהשקה ביצעו הדגמה קצרה שבהחלט משאירה תאבון לעתיד. התוכנה כוללת מספר מאפיינים חשובים מאוד כגון בדיקות מאמץ, ואפשרות שמירת נתוני האוברלוק מהתוכנה ישירות אל תוך הביוס.


1 2העמוד הבא
תגיות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close