אחסון למחשב שלכם ב-9,000 שקלים: כונן ה-NVMe הביתי הראשון בנפח 8 טרה-בייט • HWzone
מחשביםאחסון

אחסון למחשב שלכם ב-9,000 שקלים: כונן ה-NVMe הביתי הראשון בנפח 8 טרה-בייט

הנפח הגדול ביותר שאתם יכולים לקבל בכונן מודרני מגיע ממקור לא צפוי

Sabrent היא חברה אמריקאית צעירה אשר זוכה להצלחה בלתי מבוטלת בפלטפורמת המכירות של תודות לשורה של מוצרי ציוד מחשוב היקפי באיכות טובה ובמחירים משתלמים, אך היא בטח לא אחת מענקיות עולם החומרה – מה שלא מונע ממנה להפוך לראשונה בשוק שמציעה כונן ביתי בנפח של 8 טרה-בייט.

שבבי QLC, בהם מאוחסנים ארבעה ביטים של מידע בכל תא לוגי באמצעות מספר מוגדל של רמות מתח שנמצאות בשימוש, החלו להופיע בשוק לפני מספר שנים עם הבטחה לספק לנו נפחי אחסון גדולים וצפופים במיוחד במחירים תחרותיים – ולמרות שהמחירים אכן הפכו לתחרותיים ברוב המקרים, מרבית היצרניות בשוק הסתפקו בשימוש בטכנולוגיה החדשה דווקא בכוננים זולים עם נפחים צנועים יחסית. השיקה אמנם את כונן ה-860 QVO עם נפח של 4 טרה-בייט בתצורת 2.5 אינץ' בשנת 2018, אך מרבית השחקניות האחרות הסתפקו בנפחים של 500GB או טרה-בייט אחד בתור יישום מסחרי עבור שבבי ה- – וזו הייתה בחירה שזכתה ללא מעט ביקורת מכיוון המשתמשים בשל אמינות וביצועים מופחתים בהשוואה לכוננים המבוססים על שבבי TLC מסורתיים (בהפרשי מחיר שלא תמיד הצדיקו את הפשרה).

לא , לא – דווקא חברה שאינה מייצרת או מפתחת שבבים בעצמה אלא רוכשת אותם מאחרות היא זו שמביאה את החידוש

כעת אנו מתחילים לראות סוף כל סוף את מימוש הפוטנציאל שקיים בטכנולוגיית ה-QLC, כש-Sabrent מרחיבה את משפחת כונני ה-Rocket Q שלה עם דגם בנפח חסר תקדים לקטגוריה – בהתבסס על אותו שילוב שראינו בדגמי ה-Rocket Q הקודמים, עם שבבי בתצורת QLC מבית חברת מיקרון (או חברת IMFT ליתר דיוק, אשר בעבר הייתה מיזם משותף למיקרון ולאינטל והחל משנה שעברה הפכה להיות בבעלות מלאה של מיקרון) ובקר E12S פופולרי. הכונן הזעיר בתצורת M.2 מוכרת מסוג 2280 (רוחב של 22 מילימטרים ואורך של 80 מילימטרים) מכיל עתה נפח גדול יותר מזה של כל כונן 2.5 אינץ' מכאני – עם הבטחה למהירויות קריאה רציפות של עד 3,300 מגה-בייט בשנייה, מהירויות כתיבה רציפות של עד 2,900 מגה-בייט בשנייה וביצועים אקראיים עם קבצי 4 קילו-בייט קטנים של עד 680,000IOPS.

גם כונני של 4 טרה-בייט היוו בשורה חשובה – אך נפח חדש של 8 טרה-בייט הוא שיא טרי ומרשים הרבה יותר

ראוי לציין כי דגם ה-Rocket Q החדש עושה מאכלס שבבי משני צידי המעגל המודפס, ועל כן מגיע עם עובי מוגדל של 3.7 מילימטרים בהשוואה לכונני M.2 בנפחים נמוכים יותר (לרוב טרה-בייט אחד ומתחת) שבהם קיימים שבבים בחלק אחד של המעגל המודפס בלבד, מה שמתורגם לעובי כללי של 2.25 או 2.35 מילימטרים – העובי המוגדל הזה לא בהכרח יתאים לכל חריצי ה-M.2 בלוחות אם או במחשבים , על כן מומלץ לוודא את התאימות מבעוד מועד לפני שהולכים על רכישה.

כבר פגשנו בכונני בנפח של 8 טרה-בייט בעבר – אך אלו היו כונני שיועדו לעולמות השרתים ושווקו לעתים כדרך אגב גם לצרכנים פרטיים, בדרך כלל ללא כל היכולות הרצויות והמומלצות לצרכן ביתי

הכונן החדש מגיע עם אחריות לתקופה של חמש שנים בהיקף כתיבה של 0.123DWPD (היקף כתיבה ומחיקה של קרוב לטרה-בייט אחד מדי יום ביומו במשך חמש שנים), נתון MTBF של 1.8 מיליון שעות וצריכת הספק מירבית של עד 6.5 וואט בעת עבודה מאומצת – ומחיר הבסיס המבהיל הוא 2,000 דולר באמאזון, אשר הופכים ל-2,617 דולר עם תוספת מס ומשלוח מהיר לארץ.

מחיר של מעל ל-1,000 שקלים לכל טרה-בייט של אינו מפתה יתר על המידה – אין ספק כי דרושה תחרות שתוריד את המחירים באופן דרסטי לפני שנוכל להתחיל לפנטז באופן רציני על כונני ענק במחשבים האישיים של כולנו

נכון לרגע כתיבת שורות אלו נראה כי הכונן אינו זמין באופן מיידי – אך היות ואין אף דגם מתחרה אחר באותו נפח בסביבה, סביר להניח שהמתעניינים יוכלו להרשות לעצמם להמתין בסבלנות עד שהמלאי יחודש. במקביל, אנחנו נחזיק אצבעות לכך שעוד יצרניות יאמצו את הנפח הייחודי והמלהיב הזה בקרוב ויספקו לנו מלחמת מחירים אשר תהפוך את העסק למשתלם מעט יותר.

לחצו כאן למעבר אל עמוד המוצר ב-Amazon

תגיות
Back to top button
Close
Close