adplus-dvertising

SpaceX מציגה: הטיול התיירותי הראשון אי פעם אל הירח

החברה הפרטית המהפכנית מכריזה כי תשלח שני אנשים אל מסלול הכבידה סביב הירח, כבר במהלך השנה הבאה

SpaceX היא חברה שראויה להערכתו של כל אדם בכדור הארץ, גם כשלוקחים בחשבון את התקלה המצערת והיקרה מאוד שהשמידה את הלוויין המתקדם ביותר שפיתחה ישראל עד כה – משום שבפחות מעשור וחצי של פעילות היא הצליחה להוכיח לכולם כי חברות מסחריות פרטיות אכן מסוגלות לשדרג את עולם הטיסה וחקר החלל, בצורה שאינה פחות טובה (ואולי גם יותר טובה?) מחברות ממשלתיות וארגוני מדינות שונים אשר שלטו בתחום באופן מוחלט ביובל הראשון לקיומו.

אלון מאסק ואלפי אנשיו הצליח להוכיח לנו שהטכנולוגיה למחזור טילי שיגור, בדרך להוזלה מהפכנית במחירי העברת המטענים השונים אל מחוץ לאטמוספירה, כבר בשלה ומעשית בהחלט – אבל זו היא רק ההתחלה, למעשה, כשהעתיד צופן לנו את הפיכתם של כל האספקטים בחקר החלל לבטוחים חכמים וגם זמינים יותר מאי פעם בעבר.

SpaceX כבר הגיעה להישגים מרשימים – אבל זו ללא ספק קפיצת מדרגה גדולה גם עבורה

המגה-פרוייקט הבא של SpaceX הוא רכב חלל בשם Dragon 2 שיאפשר לקחת בני האדם אל החלל, וגם יחזיר אותם בשלום לכדור הכחול שלנו בדרך לשיפוץ קל ומחזור לקראת המשימה הבאה, ולמרות שזה עשוי להישמע קצת כמו מדע בדיוני – בחברה מכריזים כעת על כוונה אמיתי לשגר אנשים לביצוע הקפה סביב הירח, כבר במהלך השנה הבאה!

שני אזרחים פרטיים, אשר שילמו סכום שמוערך ביותר מ-100 מיליון דולר (!!) כל אחד עבור הזכות להיות תיירי החלל האמיתיים הראשונים – עם מסע מתוכנן שידמה את משימת 'אפולו 8' האגדית משנת 1968, עם טיסה למרחק כולל משוער של בין 500,000 ל-600,000 קילומטרים אל גרם השמים הקרוב ביותר אלינו, ביצוע מספר מסויים של הקפות בשדה הכבידה שלו תוך "גירוד" פני הקרקע שלו במרחק מינימלי של כמה עשרות קילומטרים מהקרקע, ולאחר מכן חזרה לקרקע מוצקה בכוכב הלכת המקומי שלנו.

קפסולת ה-Dragon 2 פותחה במקור במטרה לקחת אנשים אל תחנת החלל הבינלאומית, אך מסתבר שהיא מסוגלת לעשות הרבה יותר מזה

אורכו של הטיול חסר התקדים הזה עתיד להיות כשבוע ימים, ויקדמו לו חודשים ארוכים של הכנות עבור צמד הנוסעים, שיזדקקו להתרגל לתנאים הקיצוניים אותם יחוו במהלך המסע וגם ללמוד פעולות חירום טכניות מסויימות, שאותן כולם יקוו כי לא יהיה צורך לבצע בשום שלב.

הצלחה של המסע הזה תוכל להיות צעד משמעותי בדרך לעידן חדש שבו תיירות חלל, ולא סתם בגבול כוח הכבידה של כדור הארץ (כפי שמתכננת חברת Virgin Galactic, למשל) אלא בחלל העמוק "האמיתי", היא כבר לא פנטזיה שעליה קוראים בספר או רואים בסרט מדע בדיוני כלשהו – אלא משהו אמיתי וממשי, שכל מולטי-מיליונר חובב הרפתקאות יוכל לבחור לבצע.

המיזם החדש יהווה הדגמה לשתי פיסות הטכנולוגיה החדשניות ביותר של החברה – טיל ה-Falcon Heavy וגם רכב ה-Dragon 2

במידה וב-SpaceX יצליחו להפוך את טיל ה-Falcon Heavy האימתני, שיהיה אחראי על הטסתו של רכב ה-Dragon 2 אל קצה החלל, וגם את הרכב עצמו לרב-פעמיים כמתוכנן – טיולי החלל הללו יוכלו גם להפוך לזולים הרבה, הרבה יותר במהירות – כך שאולי בעוד עשור או שניים גם אזרחים פרטיים ללא סכומים נזילים בני שבע ושמונה ספרות יוכלו להרשות לעצמם את התענוג.

בעידן בו סוכנויות החלל מעדיפות להמנע מהרפתקאות מיותרות בחלל – החברות הפרטיות יהיו אלו שיקחו את המושכות והיוזמה בתחום? אם להסתמך על התקדים הזה של SpaceX, נראה שהתשובה חיובית

מדובר בתוכנית גרנדיוזית עם הרבה מאוד סיכונים ופוטנציאל גבוה לדחייה (גם טיל ה-Falcon Heavy וגם רכב ה-Dragon 2 עדיין לא ביצעו את הטיסות המעשיות הראשונות שלהם), אבל אנחנו בהחלט נחזיק לה אצבעות ונקווה לראות אותה מתגשמת לפי כל התוכניות בהקדם. צפו לעוד מגוון עדכונים מאיתנו בנושא בתקופה הקרובה.

  1. se7en

    שני "תיירים" עם ביצים בגודל של חשבון הבנק שלהם.

    06/03/2017 בשעה 11:42
  2. afikr333

    אני מקווה שהאמת על הירח ועל המבקרים מהחלל סוף-סוף תתגלה.

    06/03/2017 בשעה 17:14