עכשיו זה הזמן: גיבוי מידע קריטי לענן • HWzone
טכנולוגיה

עכשיו זה הזמן: גיבוי מידע קריטי לענן

בימים אלו מומלץ יותר מאי פעם לכל אחד מאיתנו להעלות את המידע החשוב לו, אשר אגור במחשב האישי, לאחד מעשרות אתרי הענן הפזורים ברשת האינטרנט

לאור "המצב" ולמרות הסיכוי הקלוש, אני ממליץ לכל אחד להעלות את המידע החשוב לו, אשר אגור במחשב האישי, לאחד מעשרות אתרי הענן הפזורים ברשת האינטרנט.

פעולה מסוג זה תבטיח את הישרדות המידע במקרה והמחשב המכיל אותו יפגע.

ברוב האתרים המתוארים להלן ניתן לקבל שטח של מספר ג'יגה-בית בחינם ותמורת תוספת תשלום, נפח אכסון גדול הרבה יותר.

האתרים מתחלקים לשני סוגים עיקריים:

 • אתרים היודעים לסנכרן, באופן שוטף, תוכן של מחיצה אחת ספציפית ומיוחדת. על המשתמש להעתיק אל מחיצה זו את הקבצים אותם הוא מעוניין לשמור והתוכנה הקשורה לאותו אתר דואגת לסינכרון. התוכן של מחיצה זו זמין, בכפוף לשם משתמש וסיסמא, לכל מי שמתקין את התוכנה ובדרך כלל גם בגישה דרך .
 • אתרים היודעים לבצע גיבוי שוטף של קבצים ומחיצות. על המשתמש להגדיר בתוכנה את הקבצים והמחיצות אותן הוא רוצה לגבות וזו מעתיקה את המידע, בפרקי זמן קבועים, אל הענן.

אתרים טובים ויציבים מהסוג הראשון הם Dropbox (מספק שטח של 2GB בחינם), Box (מספק שטח של 5GB בחינם), Google Drive מבית גוגל (מספק שטח של 5GB בחינם) ו-SkyDrive מבית המספק שטח של 7GB בחינם.

בכל אחד מאתרים האלה יש לפתוח חשבון משתמש ולאחר מכן להוריד את התוכנה היעודית ולהתקין אותה. אחרי ההתקנה יש להעתיק את הקבצים החשובים אל המחיצה היעודית, אותה פותחת התוכנה.

אל תגידו 'לא ידעתי, לא שמעתי'

במקרה של ומיקרוסופט, אם יש לכם כבר חשבון או Messenger בהתאמה, ניתן להשתמש בהם לצורך השימוש בענן האיכסון. תמורת תשלום, ניתן לרכוש באתרים אלה שטחי אכסון נוספים ויש לבדוק בכל אחד מהם את תנאי התוכניות המוצעות והעלות שלהן.

מי שמעוניים באתרים מהסוג השני, המספקים תוכניות גיבוי קלאסית, יכול לבדוק את Mozy המספק שטח של 2GB בחינם או Crashplan שאינו מספק שטח בחינם, אך מאפשר התנסות של 30 יום.

עוד מ-NetCHEIF:

גם באתרים אלה יש לפתוח חשבון משתמש ולהתקין את התוכנה היעודית. לאחר ההתקנה יש להפעיל את התוכנה ולסמן את הקבצים והמחיצות אותם מעונינים לגבות לענן. בנוסף, יש לקבוע את תדירות הגיבוי, רוחב הפס המוקצה לתוכנה ואת רמת ההצפנה המבוקשת.

בעננים של Mozy ו-Crashplan ניתן לקבוע אתרי גיבוי נוספים – גיבוי מקומי בדיסק נוסף או במחשבים אחרים הנמצאים במיקום מרוחק.

בכל המקרים יש לזכור שקצב ההעלאה של המידע לענן תלוי במהירות הערוץ העולה של חיבור האינטרנט, שהיא בדרך כלל נמוכה מאוד. כיוון שכך לוקח די הרבה זמן להעלות את המידע לעננים ויש לקחת זאת בחשבון במידה ונדרש גיבוי בנפחים גדולים.

ניתן להעזר בטבלה הבאה על מנת להעריך את זמן הגיבוי הצפוי. הזמן בטבלה הוא עבור 1GB של מידע.

מהירות העלאה                 זמן משוער
250Kbps                        כ-10 שעות
500Kbps                        כ-5 שעות
800Kbps                        כ-3 שעות
1Mbps                            כ-2.5 שעות
1.5Mbps                         כ-1.75 שעות
2Mbps                            כשעה ורבע
3Mbps                            כשלושת רבעי שעה

ב-NetCHEIF תוכלו למצוא סקירות ומדריכים נוספים בנושאי נתבים, שוק הסלולאר הישראלי ורשתות ביתיות.

תגיות

4 תגובות

 1. שכתבה שיטחית – שכחתם את
  כתבה קצת שיטחית. יש עוד לא מעט שירותים מעולים שלא כלולים בכתבה משום מה.

  רק לצורך הדוגמא, מהסוג הראשון (תיקיה מסונכרנת, כמו dropbox או skyDrive) יש את http://www.sugarsync.com שנחשב לטוב יותר מכולם, כי מאפשר לבחור תיקיות במיקומים שונים ולא כולם תחת תיקיה אחת!

  מהסוג השני יש למשל את http://www.livedrive.com שבמחיר סימלי מאפשרת כמות unlimited (!) של נפח אחסון, למעשה, יש שם גם אפשרות לסינכרון (בדומה ל-dropbox), כלומר, זה גם מהסוג הראשון וגם מהסוג השני, אם כי נחשב לפחות אמין ולכן אני שם אותו בסוג השני בלבד.

 2. ממליץ על crashplan
  6 דולר לחודש 10 מחשבים
  unlimited space
  אצלם כבר כמעט שנה

 3. מהירויות ההעלאה בארץ מגעילות
  אי אפשר לסנכרן כמו בן אדם במדינה הזאת

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close