תאים פוטו-וולטאים טובים הרבה יותר – בזכות ג'קי צ'אן וחברים

כשחקן ומתאמן מוכשר, ג'קי צ'אן מוביל את תחום הפאנלים הסולארים בדרך המוזרה ביותר שתוכלו לדמיין לעצמכם – דיסקים בפורמט בלו-ריי

police-story-3-super-cop-poster-jackie-chan
ג'קי צ'אן בסרט Police Story 3: Supercop

הסיפור הכי הזוי שתקראו היום, מבטיחים: חוקרים מאוניברסיטת Northwestern שבארצות הברית עלו על שיטה ובה ניתן לשפר בכ-22 אחוזים את היעילות של פאנלים סולארים – בעזרת דיסק Blu-ray של מי אם לא – ג'קי צ'אן. ליתר דיוק, החוקרים השתמשו בדיסק בלו-ריי של הסרט "Police Story 3: Supercop", שצ'אן השתתף בו בשנת 1992.

אז מה בעצם הולך כאן? שאלה טובה. כמו שאתם יודעים, הטכנולוגיה מאחורי דיסקים קומפקטיים (או Compact Disc=CD) מכתיבה כי גומות קטנות על פני שטח הפלסטיק של הדיסק במספר שכבות שונות יכולות להכתיב מידע בינארי.

בעזרת שימוש בלייזר שעובר על שטח הדיסק, הגומות יגרמו לאור של הלייזר לקפוץ בחזרה ולפי הפרעות אלו ניתן להוציא מידע בינארי מהדיסק. בדיסק בלו-ריי למשל, אורך גומה ממוצעת עומד על כ-75 ננומטרים. בגלל שמספר טכנולוגיות לשמירת המידע ולאבטחת איכות הקריאה נוכחות במידע שעל גבי הדיסק, הגומות בדיסקי בלו-ריי יוצרות מעין דפוס עקבי-רנדומלי שחוזר על עצמו כל כ-150 עד 525 ננומטרים.

cd-dvd-blu-ray-diagram-recording-laser

השוואה בין גדלי הגומחות שעל דיסק CD, דיסק DVD ודיסק Blu-ray (מקור: Wikipedia)

הבעיה העיקרית היום בפאנלים סולארים היא כי רוב הפוטונים שמגיעים אל הפאנלים עצמם משתקפים בחזרה, מבלי שתינתן לפנאלים הזדמנות להמיר את הפוטונים האלו לאלקטרונים. לכן, החוקרים קנו דיסק של הסרט "Police Story 3: Supercop" בכיכובו של ג'קי צ'אן, הורידו את כיסוי הפלסטיק המגן הראשוני (שנוכח בדיסק בלו-ריי סטנדרטי בכדי לחשוף את כל הגומחות שעל הדיסק), הניחו תבנית מעל לצד שמכיל את המידע שבדיסק, הפעילו לחץ בכדי שמיקומי הגומחות יעברו לתבנית ומתבנית זו (ומהדפוס שהועברה לתבנית) החוקרים לבסוף הכינו תאים פוטו-וולטאים עם האותו דפוס.

התוצאה? לפאנל הסולארי שהחוקרים יצרו בעזרת התבנית המיוחדת יש סידור נוח יותר של קולטנים שמאפשרים לפאנל להמיר יותר פוטונים לאלקטרונים ולהפקת חשמל יעילה יותר, ובכך הנצילות הקוונטית של הפאנל החדש עומדת על כ-40 אחוזים, עליה של 22 אחוזים מפאנל סולארי שלא נבנה לפי הדפוס של הסרט בכיכובו של ג'קי צ'אן.

אבל האם התגלית הזאת תצליח להציל את שוק הדיסקים שהולך ומפנה את מקומו למדיה מוזרמת? כנראה שלא. אנחנו כן שמחים אבל לראות שני טכנולוגיות שבמבט ראשוני לא באמת קשורות אחת לשניה, ולמרות זאת הן יכולות לחולל מהפכות בתחומים משותפים. בלו-ריי סולארי מישהו?

 3-313-32

מצד ימין לשמאל: השתקפות טיפוסית של דפוס מדיסק בלו-ריי על פאנל סולרי עם סידורי הגומחות לעומת פאנל ללא הדפוס מימין, השיפור הניכר ביעילות בין פאנל עם דפוס לבין פאנל בלי דפוס משמאל (מקור: Wikipedia)