עדיין חולמים על רזולוציות 4K? תקן חדש כבר מכין אתכם לקפיצה ל-8K • HWzone
טכנולוגיה

עדיין חולמים על רזולוציות 4K? תקן חדש כבר מכין אתכם לקפיצה ל-8K

על אף נוכחתו הדלה של סטנדרט ה- בשוק, גרסה חדשה לתקן ה-Embedded DisplayPort מבטיחה את קיומם של מסכי 8K במחשבים  (ומכשירים נוספים) בעתיד הלא רחוק

2015-02-10_18-45-52
8K להמונים? עם תקן ה-Embedded 1.4a, זה כבר לא רחוק כל כך

זאת אומנם לא הפעם הראשונה שאנחנו פוגשים תקן חדש המבטיח להביא רזולוציות מדהימות לחיים הדיגיטלים שלנו, אך הפעם הוא רציני. איגוד סטנדרטי האלקטרוניקה והוידאו (או VESA) הכריז בשבוע שעבר על גרסה חדשה לסטנדרט ה-Embedded DisplayPort במחשבים ניידים, בשם "Embedded DisplayPort 1.4a" (או "eDP v1.4a" בקיצור). הסטנדרט החדש, שמאפשר כעת חיבור פנימי במחשבים ניידים של מסכים ברזולוציה עצומה של 8K, תומך גם כן בטכנולוגיית ה-AdaptiveSync, טכנולוגיה המהווה את הבסיס לטכנולוגיית ה-FreeSync של לסנכרון קצב רענון המסך עם קצב הפריימים שכרטיס המסך מייצר.

הסטנדרט הפנימי החדש מסתמך על יכולותיו של תקן ה-DisplayPort 1.3 החיצוני, שהוצג רק בחודש ספטמבר האחרון ושמגיע עם רוחב פס מקסימלי של 32.4 גיגה-ביט לשניה המתחלק לארבעה נתיבים. רוחב פס זה מאפשר מחשבים ניידים עם מסכים מובנים ברזולוציות של 4K, זאת בנוסף לתמיכה בסידור פיקסלים של 4:2:0 (פורמט וידאו המשומשת בשידורי טלויזיה טיפוסיים בשוק), מה שיאפשר להטמעת מסכים ברזולוציה של 8K (או 4320×7680) במחשבים ניידים רגילים לחלוטין. בנוסף, תקן ה-eDP v1.4a תומך בתקנים אחרים, כמו תקן ה-HDCP 2.2 (לאבטחת מידע דיגיטלי ברוחב פס גבוה) ובתקן ה-HDMI 2.0.

טכנולוגיה חדשה שפותחה עבור סטנדרט ה- 1.4a נקרא "Multi-SST Operation", המחלק את המסך המשומש על ידי המחשב לשניים או ארבעה חלקים שווים. חלקים אלו מסוגלים לקבל מידע מארבעת הנתיבים המופרדים של סטנדרט ה-, כך שבמסך עם רזולוציה נמוכה ניתן לחלק את המסך לשני חלקים שווים ושני נתיבים עצמאיים יוכלו לספק את המידע ואת רוחב הפס הדרוש לכך (=חיסכון בחשמל). תועלת נוספת של טכנולוגיית ה-MSO הינה האפשרות לחלק מסך ברזולוציה גבוהה לארבעה חלקים המשתמשים בכל ארבעת הנתיבים, כאשר כל חלק מסוגל לשנות את זמן הרענון שלו בהתאם לצורך.

DisplayPortBandwidth
התקדמות סטנדרט ה- לאורך השנים

תקן ה-Embedded DisplayPort 1.4a מתוכנן להיות זמין לקהל הרחב כבר בשנת 2016, כאשר עד אז אנחנו לא מצפים מסטנדרט ה- להשפיע רבות על השוק, לפחות לא עד הופעתה של רזולוציית ה- בטכנולוגיות ותקנים חדישים כמו זה.

תגיות

3 תגובות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close