מיקרון רוכשת את Elpida ב-2.5 מיליארד דולר

שוק זכרונות ה-DRAM ממשיך בהתכנסות: היצרנית האמריקאית רוכשת את יריבתה היפנית בעסקה שתקפיץ אותה היישר אל המקום השני בשוק הזכרונות הדינאמיים

אחרי חודשים ארוכים של שמועות וספקולציות, מגיעה סוף סוף ההודעה הרשמית על "הסכם ספונסרים" בין יצרנית הזכרונות האמריקאית מיקרון (Micron) לבין יצרנית זכרונות ה-DRAM היפנית אלפידה, אשר הגישה מוקדם יותר השנה בקשה לפשיטת רגל עקב אי יכולת לשלם את חובותיה.
במסגרת ההסכם, מיקרון תרכוש 100 אחוז מאלפידה תמורת 200 מיליארד ין, שהם כ-2.5 מיליארד דולר – 750 מיליון דולר ישולמו במזומן, בעוד ששאר הסכום ישולם בתשלומים שנתיים קבועים עד שנת 2019.

עסקת הרכישה תעניק למיקרון שליטה על מפעל הייצור של אלפידה בהירושימה, המייצר שבבי DRAM על גבי פרוסות סיליקון של 300 מילימטר, וגם בעלות של 65 אחוז על Rexchip – מיזם משותף של אלפידה ו-Powerchip הטאיוונית, לו מפעל ייצור זכרונות DRAM על גבי פרוסות של 300 מילימטר בטאיוון ומפעל הרכבה ובדיקה בעיר אקיטה שביפן.
מיקרון הודיעה כי בכוונתה לרכוש 24 אחוזי בעלות נוספים ב-Rexchip מידיה של Powerchip תמורת כ-334 מיליון דולר נוספים, מה שהופך את העסקה הנוכחית לעסקת רכישה כפולה, למעשה – לאחר שיסוכמו כל העניינים הבירוקטיים החביבים, תחזיק מיקרון בבעלות מלאה על אלפידה וב-89 אחוז מ-Rexchip.

מפעלי הייצור של אלפידה ו-Rexchip.
ה"צעצועים" החדשים של מיקרון

המהלך הנוכחי יגדיל את יכולות ייצור זכרונות ה-DRAM של מיקרון בכ-50 אחוז, ויקפיץ את מעמדה בתחום זה מן המקום הרביעי והיישר אל המקום השני, עם נתח שוק של כמעט 25 אחוז – קצת יותר מ-SK Hynix, אך עדיין הרבה פחות מסמסונג, אשר חולשת על יותר מ-40 אחוז מכלל השוק.

תמונת המצב המעודכנת של שוק ה-DRAM מתחילה
להזכיר את המצב בשוק הכוננים הקשיחים – 3 יצרניות שולטות ב-90 אחוז ממנו.
כיצד זה ישפיע על הצרכנים? נחיה ונראה

השילוב בין שתי היצרניות נשמע טבעי למדי – בעוד שמיקרון מתרכזת בעיקר בשוק ה-DRAM הארגוני ובשוק השולחני הביתי, אלפידה נהנית מנוכחות חזקה בתחום זכרונות ה-DRAM החסכוניים למכשירים ניידים (ואף החליפה את סמסונג כספקית שבבי הזכרון של אפל עבור האייפד השלישי). ההשתלטות מעניקה למיקרון הזדמנויות חדשות ליצירת הכנסות, כמו גם גישה לידע הטכנולוגיה שצברה היצרנית היפנית בתחום ה-DRAM וה-ReRAM.

האם מדובר במחיר מציאה עבור מיקרון? כן ולא. היצרנית מאיידהו אמנם הכפילה את נוכחותה ויכולת הייצור שלה בשוק הזכרונות הדינאמיים תמורת סכום שנמוך מעלותו של מפעל ייצור חדש בודד, אך אי אפשר להתעלם מ"המטען העודף" אותו קיבלה במסגרת ההסכם, זה שהביא את אלפידה להגיש בקשה להגנה פיננסית מלכתחילה – חובות עתק המוערכים בשש מיליארד דולר.
מיקרון היא הוכחה חיה לכך שחברה יכולה להתפתח ולהתקדם על חשבון רכישתן של המתחרות ברגע המתאים, אך אין ספק כי ההשתלטות על אלפידה היא הימור לא קטן מצידה.

השוק צפוי להתאושש במהלך השנים הקרובות, ועל זה ככל הנראה בונה מיקרון

הרכישה הנוכחית היא תוצאה ישירה של מאורעות השנה שעברה בשוק ה-DRAM – תחרות עזה הביאה את המחירים לרמה נמוכה באופן חסר תקדים, ואז היכו השטפונות בתאילנד את תעשיית הכוננים הקשיחים, מה שהביא לצניחה בביקוש למערכות מחשב חדשות ויצר בעיה קשה אצל יצרניות ה-DRAM אשר הסתמכו באותו זמן על היקפי המכירות. כל אלו הביאו לצניחה של קרוב ל-25 אחוז בהכנסות הכוללות של התחום, מכה שהביאה לקריסתה של אלפידה אשר הייתה נתונה בבעיות כספיות עוד קודם לכן.
מומחים מעריכים שהשוק יחזור לעצמו בתוך כמה שנים, אך כשדור חדש של טכנולוגיות זכרון ניצב לו אי שם באופק – לא לגמרי ברור כמה זמן עוד נשאר לעולם ה-DRAM, לפחות בתצורתו הנוכחית.